Κουμεντάκης, Ουτσίκοφ και σερβίς φωτιά έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ στο Βραχάτι

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, δεύτερο βιολί τον Νικολάι Ουτσίκοφ και σερβίς φωτιά που απέφερε 6 άσσους ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 στο Βραχάτι και με την 11η νίκη του σε 13 αγώνες (απομένει ο εξ αναβολής αγώνας ΠΑΟΚ – Νίκη στις 27/1) έφτασε στους 32 βαθμούς και ξεκαθαρίζει και πάλι το τοπίο για την 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σερβίς και μπλοκ και με ορεξάτο τον Κουμεντάκη που είχε 20 πόντους και 83% ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση πήρε δίκαια τη νίκη. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός πίεσε τους πρωταθλητές οι οποίοι όμως δεν έχασαν το προβάδισμα και τελείωσαν με 31-29 ύστερα από χαμένο σερβίς του Γκλαντστόουν και «πιαστό».

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε αργά στον αγώνα μετά τον αιφνιδιασμό του στο 1ο σετ, πάλεψε για την ισοφάριση αλλά από δύο λάθη των παικτών του χάθηκε το 2ο σετ. Με κακή ψυχολογία αλλά και πίεση από τον ΠΑΟΚ κρίθηκε και το 3ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 14 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, δεύτερο βιολί τον Νικολάι Ουτσίκοφ και σερβίς φωτιά που απέφερε 6 άσσους ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 στο Βραχάτι και με την 11η νίκη του σε 13 αγώνες (απομένει ο εξ αναβολής αγώνας ΠΑΟΚ – Νίκη στις 27/1) έφτασε στους 32 βαθμούς και ξεκαθαρίζει και πάλι το τοπίο για την 2η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σερβίς και μπλοκ και με ορεξάτο τον Κουμεντάκη που είχε 20 πόντους και 83% ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση πήρε δίκαια τη νίκη. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός πίεσε τους πρωταθλητές οι οποίοι όμως δεν έχασαν το προβάδισμα και τελείωσαν με 31-29 ύστερα από χαμένο σερβίς του Γκλαντστόουν και «πιαστό».

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με εντυπωσιακό σερβίς του Τακουρίδη πήρε προβάδισμα 5-0 και αργότερα 7-1 με λάθος του Γκλαντσόουν και μπλοκ των Πελεκούδα, Κουμεντάκη. Η διαφορά συντηρήθηκε και διευρύνθηκε σε 16-6 όταν ο Κουμεντάκης με δύο κόντρα επιθέσεις άνοιξε τη διαφορά η οποία συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ που έκλεισε 25-16 με επίθεση του Τακουρίδη.

Στο 2ο σετ μετά το 4-4 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 πάλι με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη από τη θέση του σερβίς. Η υποδοχή του Παμβοχαϊκού χάλασε και οι Τακουρίδης, Ουτσίκοφ έδωσαν ώθηση. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το +4 μέχρι 18-14 αλλά ο άσσος του Δαλακούρα και η παράβαση του Ουτσίκοφ στο φιλέ έδωσαν την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να μειώσει 18-16. Ο άσσος του Γεωργίου έφερε το ματς στα ίσια (19-19) και από εκεί και πέρα άρχισε το μπρα ντε φερ με τον Παμβοχαϊκό να βγαίνει μπροστά 23-22 αλλά ο Πελεκούδας και το άουτ του Παλέντζα έβαλαν τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού (24-23). Ο δικέφαλος είχε συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το 29-28. Το μπλοκ των Ούγκο, Παλέντζα στον Ουτσίκοφ έφερε την ισοφάριση αλλά ο Γκλάντστόυν έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση χρεώθηκε με τέσσερις μπαλιές ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ με ακόμα μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς καθήλωσε τα ατού του Παμβοχαϊκού. Σταδιακά ξέφυγε στο σκορ με 12-8 και με το σερβίς του Σαφράνοβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (16-10) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος όταν ο Κουμεντάκης έκανε το 25-19.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Νικολόπουλος

Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 6-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 29-31
3ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 19-25

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 29-31, 19-25) σε 84 λεπτά

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 9 (3/5 επ, 6 μπλοκ), Μοράλες 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουνίθ Ολιβέιρα 9 (8/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ -35% άριστες), Παλέντζας 15 (15/34 επ), Δαλακούρας 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -26% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Γεωργίου 1 (άσσος), Βουλκίδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 20 (15/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 36% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 15 (15/29 επ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (άσσος), Σαφράνοβιτς 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 25% υπ -8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ -26% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Η ομάδα μου πιέστηκε πολύ από το σερβίς του ΠΑΟΚ και η όλη μας ανάπτυξη δυσκολεύτηκε. Επιπλέον οι ακραίοι μας δεν τελείωσαν τις φάσεις που έπρεπε στην επίθεση. Εάν κατακτούσαμε το 2ο σετ και ισοφαρίζαμε σε 1-1 σετ τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά. Ο ΠΑΟΚ έχει βελτιωθεί πολύ. Ρίσκαρε στο σερβίς και ήταν αποτελεσματικός στο μπλοκ. Αφήνουμε πίσω τον αγώνα. Έχουμε ένα μικρό κενό και θα μπούμε στην τελική ευθεία με στόχο την 8αδα».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ και μέχρι πέρυσι του Παμβοχαϊκού Θάνος Παπαδημητρίου δήλωσε: «Είναι φανερό πως η ομάδα από αγώνα σε αγώνα παίζει καλύτερα και πιο ποιοτικά. Με την έλευση του νέου διαγωνίου η ομάδα μπορεί και δουλεύει καλύτερα στις προπονήσεις. Από την αρχή πάντα κάποιος βασικός αθλητής απουσίαζε. Μέρα με τη μέρα δουλεύουμε στις αδυναμίες μας και θα είμαστε έτοιμοι όταν θα κριθούν οι τίτλοι. Σήμερα μπορεί να νικήσαμε 3-0 σετ σε μία έδρα που είναι γνωστή σε μένα και χαίρομαι που πήραμε