Πήρε τη νίκη από τον Παναθηναϊκό και μένει 8άδα το Αιγίνιο

Η Νίκη Αιγινίου βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ των σετ αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 στο Μετς απέναντι στον βελτιωμένο Παναθηναϊκό με τον οποίο έκαναν ντεμπούτο οι βραζιλιάνοι Μπατατζίμ και Καρντόσο.

Μάλιστα ο δεύτερος ήταν εντυπωσιακός και ο πρώτος ο μοιραίος παίκτης του Παναθηναϊκού καθώς μπλοκαρίστηκε σε κρίσιμες κόντρα επιθέσεις στο 4ο σετ. Η Νίκη στάθηκε όρθια και έπιασε την Κηφισιά στους 17 βαθμούς και είχε κορυφαίους τους Δημητριάδη, Ντίνα και Στρούγκαρ. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην 11η θέση με 9 πόντους και το έργο της παραμονής τους έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

O Παναθηναϊκός σαφώς βελτιωμένος στην υποδοχή του είχε την πολυτέλεια να μπει δυνατά στον αγώνα και να μπορέσει να οργανώσει το παιχνίδι του είτε από τους βραζιλιάνους ακραίους, είτε από τον διαγώνιο του Χρίστο Μπέλο ο οποίος μετά από καιρό αξιοποιήθηκε σωστά.

Με πλασέ του Μπατατζίμ, μπλοκ του Πανταλέοντα και πρώτος χρόνος του ιδίου έφερε σερί 3-0 και προβάδισμα 8-5 για τον Παναθηναϊκό. Με δύο πόντους από Μπατατζίμ και Γιονάτας αλλά και ένα λάθος από τη Νίκη έφερε νέο σερί 3-0 και η διαφορά ανέβηκε στο 13-7. Από εκεί και πέρα η Νίκη ισορρόπησε αλλά δε μπόρεσε και να μειώσει τη διαφορά καθώς ο Παναθηναϊκός απέφυγε τα λάθη, κέρδισε τους πόντους ξεκούραστα και πήρε το σετ 25-17 με επιθετικό τελείωμα του Γιονάτας.

Η απάντηση της Νίκης ήρθε στο 2ο σετ όπου με δύο λάθη από τους «πράσινους» και πάιπ του Λουκούμι ξέφυγε 7-3. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επανέλθει αλλά το πιεστικό σερβίς της Νίκης δυσκόλεψε τους πράσινους και η διαφορά μέχρι το 20-23 διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα με εξαίρεση τη μείωση του σκορ στο -2 από τον Παναθηναϊκό (15-17). Είχε προηγηθεί επίθεση του Μπέλου και λάθος από τον Μαυροβουνιώτη, αλλά η επίθεση του ίδιου και ο άσσος του Στρούγκαρ ανέβασε και πάλι τη διαφορά για τη Νίκη στο +4 (15-19). Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη κράτησε το προβάδισμα 23-20 και το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Μπατατζίμ και ωραίο πλασέ του Μαυροβουνιώτη για το 25-20 και 1-1 σετ.

Εντυπωσιακό μπάσιμο έκανε ο Παναθηναϊκός στο 3ο σετ όπου με τα σερβίς του Μπέλου και δύο μπλοκ από Γιονάτας και Δρογκάρη έφεραν το 4-0. Με μεγάλο πάθος και ενθουσιασμό οι πράσινοι κυριάρχησαν στο φιλέ και με νέο σερί 4-0 μετά και από δύο επιθέσεις του Γιονάτας το σκορ έγινε 12-4. Καλύτερος ο Παναθηναϊκός συντήρησε και αύξησε τη διαφορά στο 16-6 με επίθεση και άσσο του εντυπωσιακού Γιονάτας κι έτσι έφτασε άνετα στο 25-13 και στο 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου είχαμε ανατροπές στο σκορ, τη Νίκη να κυριαρχεί με το μπλοκ της και τον Παναθηναϊκό μετά το δεύτερο μισό να χάνει καθοριστικές κόντρα επιθέσεις κυρίως με τον Μπατατζίμ. Το 4-3 για τον Παναθηναϊκό έγινε 6-4 τη Νίκη με τον Μαυροβουνιώτη να ανεβάζει ρυθμούς και να πιέζει στο σερβίς. Με δύο ακόμα επιθέσεις του Μαυροβουνιώτη έγινε το 11-8 αλλά η επίθεση και ο άσσος από τον Γιονάτας καθώς και ο πρώτος χρόνος του Σιλμπερνάγκελ έφεραν την ισοφάριση 11-11. Ο εκπληκτικός Μαυροβουνιώτης με μπλοκ στον Μπατατζίμ έκανε το 13-12 αλλά ο Παναθηναϊκός με ξέσπασμα 3-0 ύστερα από δύο μπλοκ πάνω στον Στρούγκαρ και άουτ επίθεση του ίδιου παίκτη προσπέρασε 15-13. Το πράσινο προβάδισμα κράτησε μέχρι το 21-20, ενώ ο Μπατατζίμ έχασε δύο κόντρα επιθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Με μπλοκ πάνω στον Μπατατζίμ και φιλέ του Μπέλου έγινε το 23-21 για τη Νίκη. Ο Γιονάτας μείωσε (22-23) και στη συνέχεια έγινε η φάση του αγώνα με τον Λουκούμι να κερδίζει μπλοκ άουτ με χτύπημα στην ευθεία που όμως οι γηπεδούχοι αμφισβήτησαν έντονα. Το σκορ έγινε 24-22 για τη νίκη, ο Μπέλος μείωσε και ο Στρούγκαρ τελείωσε το σετ 25-23 κάνοντας το 2-2.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, αποτελεσματικό μπλοκ και πίεση στο σερβίς η Νίκη πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Εκεί ήταν πρωταγωνιστής ο Θανάσης Ντίνας που πήρε δύο καθοριστικούς πόντους για το 4-1, ενώ στη συνέχεια με τα σερβίς του ανέβασε τη διαφορά στο 6-2. Οι πράσινοι έδειξαν απογοητευμένοι και η ομάδα του Αιγινίου επικράτησε 15-11 κατακτώντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Ονόπας.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-17
2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-13
4ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 23-25
5ο σετ: 2-5, 4-10, 6-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 67 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15) σε 117'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. - 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. - 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος το μόνο που θέλησε να πει ήταν: «Ο διαιτητής κύριος Γιώργος Γεωργουλέας είναι ένας πολύ καλός διαιτητής. Του δίνω συγχαρητήρια. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω με 2-1 σετ ύστερα από ένα κακό τρίτο σετ βρήκαμε τις λύσεις και αυτό είναι πιο σημαντικό και από την ίδια τη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Ο Παναθηναϊκός έχει δυναμώσει πολύ και στα πλέι άουτ όποιος παίξει μαζί του θα έχει πρόβλημα. Απλά είναι ανέτοιμος ακόμα. Ειδικά ο Καρντόσο είναι εξαιρετικός. Για αυτό θέλουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ και αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πολύ να μείνουμε στην 8αδα».