Κέρδισε ο ΠΑΟΚ με τραυματισμούς την Κηφισιά

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει στο Ζηρίνειο τη μαχητική Κηφισιά με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έχασε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό αλλά η ζημιά είναι μεγαλύτερη με την απώλεια δύο βασικών παικτών του λόγω τραυματισμού. Του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση στο τέλος του 2ου σετ και δεν ξεκίνησε στο 3ο σετ, αλλά και ο διαγώνιος Χάρης Σακόγλου που έπαθε διάστρεμα στο 3ο σετ. Ο Ιταλός τεχνικός του δικεφάλου έκανε αλχημίες για να τελειώσει τον αγώνα χωρίς να φανούν οι αδυναμίες και τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να κρατηθεί μέσα στην 8αδα και κατά συνέπεια να μείνει απ΄ευθείας στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Με δύο συνεχόμενους άσους του Γκιόν πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4). Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσσο από τον Δημήτρη Σουλτανόπουλο ισοφάρισε 10-10. Οι πρωταθλητές με μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Χεπμπορν και πλασέ του Κουμεντάκη πήραν «αέρα» τριών πόντων 10-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με επίθεση του Κουμεντάκη βρέθηκε μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.  Οι γηπεδούχου με άσσο το Τέιλορ Χαντ έφεραν στα ίσα το σετ 16-16. Στη συνέχεια του σετ και μετά από φάση διαρκείας ο Σαφράνοβιτς με επίθεση διαμόρφωσε το 20-17. Μετά από συνεχόμενους πόντους ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Με επίθεση του Σουλτανόπουλου και τρεις άσους του Ντε Σόουζα ο Κηφισιά πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 9-5. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ και επίθεση από τον Χεπμπορν η Κηφισιά προηγήθηκε με 14-8. Η διαφορά πήγε στο +7 (15-8) με κόντρα επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της έφτασε την διαφορά στο +9 (18-9) μετά από επίθεση του Χεπμπορν.  Οι πρωταθλητές ανέβασαν την απόδοση τους και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε 18-13. Η αντεπίθεση των πρωταθλητών συνεχίστηκε και με μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Ντε Σόουζα διαμόρφωσαν το 19-16 μεταφέροντας την πίεση στους γηπεδούχους.  Ο Τέιλορ Χαντ με τρεις διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 22-16 δίνοντας σαφές πλεονέκτημα στην Κηφισιά. Η Αθηναϊκή ομάδα κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και το ισχυρό μπλοκ πήρε από νωρίς προβάδισμα 5-0. Με «όπλο» το μπλοκ ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά στο +7 (16-9) και το σετ κύλησε ιδανικά για τους πρωταθλητές που με 25-17 έκαναν το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ μετά από άουτ επίθεση του Χαντ προηγήθηκε 8-6. Μετά από λάθος θέσεις στην υποδοχή του ΠΑΟΚ η Κηφισιά μείωσε 8-9. Η Κηφισιά έφερε το σετ στα ίσα 11-11 μετά από άσο του Νικήτα Εφραιμίδη, ενώ στην επόμενη φάση μπλοκ του Χεπμπορν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 12-11. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά με επίθεση του Ιγκόρ Ντε Σόουζα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ 18-17. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων 21-19 μετά από άουτ επίθεση του Σωτηρίου, όμως στη συνέχεια ο του σετ ο Κουμεντάκης με άσο ισοφάρισε 21-21. Ο Τέιλορ Χαντ μετά από επίθεση διαρκείας έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο έσβησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς έδωσε νέο σετ μπολ στην ομάδα του, η οποία το κατέκτησε με 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Κουμεντάκη.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα στο τάιμ μπρέικ. Πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 0-4. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και με επίθεση του Χεπμπορν μείωσαν 2-4. Ο δικέφαλος στα μισά του σετ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-5. Με το +3 ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 10-7. Οι γηπεδούχοι μετά από φάση διαρκείας μείωσαν στον πόντο 10-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Πελεκούδας διαμόρφωσε το 12-10. Η Κηφισιά ισοφάρισε 12-12 μετά από άουτ επίθεση του Γκιόν, αλλά ο Ντε Σόουζα έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ματς μπολ. Το ματς τελείωσε 15-13 με μπλοκ του Τακουρίδη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μενεσλής

1ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 18-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-16, 25-21
3ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 17-25
4ο σετ: 6-8, 15-16, 21-19, 26-24
5ο σετ: 2-5, 7-10, 10-12, 13-15

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 66 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-21, 17-25, 26-24, 13-15) σε 129΄

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 35 (32/57 επ, 3 άσσοι), Ντε Σόουζα 19 (14/31 επ, 5 άσσοι, 44% υπ -18% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (3/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σονάρι 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/19 επ, 2 άσσοι, 75% υπ -38% άριστες) / Κάπελλας (λ, 71% υπ – 31% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Γαβριήλ

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 15 (12/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ -14% άριστες), Τακουρίδης 12 (6/10 επ, 6 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/8 επ, 43% υπ -14% άριστες), Γκιόν 25 (23/39 επ, 2 άσσοι, 33% υπ -17% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 38% υπ – 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής,Σακόγλου 5 (2/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).