Το "6" ήταν τυχερό για τον Παμβοχαϊκό

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τρίποντο πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός στο Βραχάτι. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Παμβοχαϊκός είχε σε πολύ καλή μέρα τον Νίκο Παλέντζα και τον Μαγκαλάες Γκλαντσόουν με τον πρώτο να κάνει πάρτυ στην επίθεση και τον δεύτερο να διαλύει την υποδοχή του τριφυλλιού καθώς πήρε 5 άσσους. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε κακή μέρα, με μέτρια υποδοχή και επίθεση που μόλις έφτασε 43% αποτελεσματικότητα (53% είχε ο Παμβοχαϊκός). Το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί την ανατροπή που έκανε εντός του 3ου σετ. Αν και έχανε 16-11, έκανε σερί 8-0 και πέρασε μπροστά 19-16 και 22-19 αλλά δέχτηκε σερί 5-0 και έχασε τον αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση επειδή υπήρχε διακοπή ρεύματος. Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά και με σερί 5-0 προηγήθηκε 9-2 μπαίνοντας με το καλημέρα στη θέση του οδηγού. Ο Παναθηναϊκός απλά ισορρόπησε τον αγώνα αλλά χωρίς να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά και το σετ τελείωσε 25-18.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Γκλάντστοουν να κάνει σερβίς φωτιά και να δίνει προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 5-1. Ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Μπολζάνι και άσσο του Μπέλου μείωσε σε 14-12 αλλά μέχρι εκεί. Ο Παμβοχαϊκός χάλασε πάλι την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ο Κωτσάκης με τον Βουλκίδη πήραν δύο καθοριστικούς πόντους από το... πέναλτι ξέφυγε 18-13. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Γκλάντσοουν με άσσο τελείωσε το σετ 25-19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ανάποδα» και στο 3ο σετ παρότι ήτασν η τελευταία του ευκαιρία για να μείνει στον αγώνα. Από το 3-3 οι παίκτες του έκαναν διαδοαχικά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να κάνει σερί 4-0 και να ξεφύγει 7-3. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 11-9, αλλά ο Παμβοχαϊκός με νέα λάθη των «πρασίνων» ξέφυγε 16-11. Ο Παναθηναϊκός στην καλύτερη του φάση στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 8-0. Ηταν ο Πανταλέων στο σερβίς και η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε 19-16. Ο Γκλαντστόουν με επίθεση και ο Μοράλες με άσσο μείωσαν 19-18, αλλά ο Μπέλος και ο Δρογκάρης με κρίσιμους πόντους έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 22-19. Εκεί ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κολλήσει. Ο Γκλάντσόουν βρήκε φοβερό ρυθμό στο σερβίς , πήρε δύο άσσους, ενώ Παλέντζας και Βουλκίδη αύξησαν το συνολικό σερί σε 5-0. Ετσι ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22, ο Μπέλος μείωσε 24-23 και ο Μπολζάνι που ήταν σε κάκη μέρα έκανε λάθος και τελείωσε ο αγώνας 25-23.

Διαιτητές: Βουδούρης - Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-19

3ο σετ: 8-5, 16-11, 18-21, 25-23

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-19, 25-23)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 13 (7/11 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 8 (8/16 επ, 47% υπ - 20% άριστες), Βουλκίδης 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 21 (20/35 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/18 επ΄, 1 άσσος, 64% υπ -50% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ -63% άριστες), Σαρικεΐσογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέλος, 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ),Ανδρεόπουλος 3 (2/10 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ - 8 % άριστες), Πανταλέων 6 (3/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ 23% υπ -23% άριστες) / Γκούζντα (λ 50% υπ - 30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Ένσινγκ.