«Ερυθρόλευκο» «βάφτηκε» το πειραιώτικο ντέρμπι

«Ερυθρόλευκο» «βάφτηκε» το πειραιώτικο ντέρμπι κορυφής της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Εθνικού στο Κλειστό Εσπέρου στην Καλλιθέα και διεύρυνε την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ πρόσθεσε μια ακόμα καλή εμφάνιση στο ενεργητικό της αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο βόλεϊ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα 3-4 πόντων με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι 5, στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ με σκορ 11-16. Ο Εθνικός με υπερπροσπάθεια κατάφερε να μειώσει στους 2 (21-23 και 22-24) αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω με το σετ να καταλήγει στον Ολυμπιακό με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι κυανόλευκοι μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικο ταιμ (5-8) αφού από εκεί και πέρα το σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τον θρύλο να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (7-16) και να κλείνει το σετ με 15-25.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν το ίδιο σοβαροί από τον πρώτο πόντο κάνοντας σαφές στους αντιπάλους τους ότι θέλουν να τελειώσουν τον αγώνα χωρίς απώλειες. Προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικο ταιμ με 6-8 και καθ’ όλη την διάρκεια του σετ κατάφεραν να κρατήσουν μια διαφορά 4ων πόντων τελειώνοντας έτσι με 21-25, κατακτώντας την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα σετ: 22-25, 15-25, 21-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 7-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 21-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 44% υπ -39% άριστες), Τουρνάκης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 21 (19/31 επ, 2 άσσοι), Σέιφερτ 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπανόζ 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 7 (7/12 επ, 38% υπ - 31% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 33% υπ -19% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούης 1 (1/2 επ), Ράμος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (10/19 επ, 2 άσσοι), Πετρέας 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (4 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Ράουβερντινκ 8 (8/15 επ), 42% υπ -33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 70% υπ -40% άριστες), Ζουπάνης 2 (2/3 επ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/2 επ).

O προπονητής του Ολυμπιακού κ. Μουνιόθ δήλωσε στο osfp.gr :
“Στο πρώτο σετ είχαμε καταφέρει αν προηγηθούμε με 13-18 αλλά σε εκείνο το μέρος φαίνεται ότι χαλαρώσαμε λιγάκι, η προσοχή μας στο τεχνικό κομμάτι του παιχνιδιού έπεσε αρκετά με αποτέλεσμα να δώσουμε το δικαίωμα στον αντίπαλο μας να πιστέψει ότι μπορεί να μας πλησιάσει και να ξαναμπεί στον αγώνα. Θα πρέπει στο μέλλον να προσέχουμε περισσότερο σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Σίγουρα το γήπεδο που αγωνιστήκαμε σήμερα δεν προσφέρεται για να παίξει κανείς βόλεϊ υψηλού επιπέδου, αλλά έπρεπε να προσαρμοστούμε σε αυτό, να κερδίσουμε τον αγώνα και να φύγουμε. Κρατάω ότι θα πρέπει να βελτιώσουμε το κομμάτι που χάνουμε την αυτοσυγκέντρωση μας, αλλά και την αντίδραση και άμεση προσαρμογή της ομάδας μου στις συνθήκες του σημερινού αγώνα και της νίκης που κατέκτησε.”

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ράουβερντικ δήλωσε στο osfp.gr :

“Δεν ήταν ενα από αυτά που λέμε εύκολα παιχνίδια, ο αντίπαλος μας είναι αρκετά δύσκολος και παρά το γεγονός ότι δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης είμαι χαρούμενος ότι καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Από αύριο θα πρέπει να επικεντρωθούμε στον επόμενο αγώνα για το πρωτάθλημα, έχουμε μια εβδομάδα καιρό να προετοιμαστούμε κατάλληλα και να διορθώσουμε τις ατέλειες που έχουμε στο παιχνίδι μας.”