"Προπονητική" νίκη του Φοίνικα επί της ΑΕΚ

Περισσότερο προπονητικού χαρακτήρα ήταν το δεύτερο φιλικό μεταξύ του Φοίνικα Σύρου και της ΑΕΚ.

Οι δύο τεχνικοί έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που δεν έπαιξαν αρκετά την πρώτη ημέρα. Από την πλευρά του ο Σάσα Στεφάνοβιτς κράτησε στον πάγκο τον Γιορντάνοφ, αλλά και οι Μαρούλης, Γάτσης, Πέτερλιν και Λινζ, αγωνίσθηκαν λίγο. Ο κ. Νεόφυτος από την πλευρά του απέσυρε τον Λάππα ώστε να δει και άλλα σχήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε το ματς με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του και με βασικούς τους Σούρδι, Στεφανίδη και Πεντίδη δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Ο κ. Στεφάνοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους αθλητές του, αφού τους υπολογίζει και τους θέλει ανά πάσα στιγμής ετοιμοπόλεμους. Η ομάδα της Σύρου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα (2-4), ανέβασε την απόδοσή της, πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6 και +2 και στη συνέχεια πάτησε… γκάζει και έφερε τη διαφορά ακόμη και στο +9 (18-9). Η ΑΕΚ με τον Παπαδόπουλο και τον Λάππα προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά, όμως το σετ ολοκληρώθηκε  με 25-16.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ΑΕΚ η οποία είχε μία διαφορά δύο πόντων μέχρι και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Ο Παπαδόπουλος έχασε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά στο +3 καθώς η επίθεσή του πέρασε άουτ (7-9). Ο Πεντίδης με μπλοκ στον Παπαδόπουλο ισοφάρισε σε 9-9. Η ΑΕΚ η οποία συνέχισε να ανεβάζει… στροφές έφερε τη διαφορά στο +4 (12-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 18-18 με τον Πεντίδη, όμως το μπλοκ του Αλεξίου πάνω στον Στεφανίδη έφερε και πάλι τη διαφορά στο +2 για την ΑΕΚ 18-20. Ο Παπαδόπουλος με άσσο έκανε το 19-22 για την Ένωση. Ο Παπαδόπουλος έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 24-24. Ο Γάτσης με άσο έδωσε και το δεύτερο σετ στον Φοίνικα μετά το 26-24.

Οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ με τον Κανέλλο έκανε το 7-8 και ο Πέτερλιν μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ισοφάρισε σε 8-8. Η ΑΕΚ στη συνέχεια κατάφερε να κάνει ένα μικρό σερί και να πάει τη διαφορά στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 12-16. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε έως και τους πέντε πόντους 18-23 και η ΑΕΚ έφτασε δίκαια στην μείωσε του σκορ με τον Αλεξίου να διαμορφώνει το τελικό 20-25.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο να το πάρουν. Ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +5 (8-3) και συνεχώς αύξανε τη διαφορά. Ο Πεντίδης με άσο έκανε το 14-6. Ο Ηλίας με άσσο έκανε το 16-7 και οι δύο ομάδες στους πάγκους με τον Φοίνικα να είναι στο +9 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ο Σταυρακάκης έκανε το 20-11 με επίθεση στην ευθεία. Το ματς ολοκληρώθηκε με 25-15 με τον Φοίνικα να κάνει το 3-1 σετ.

Φοίνικας – ΑΕΚ 3-1 σετ

Τα σετ 25-16, 26-24, 20-25, 25-15