Νίκη τετράδας ο Φοίνικας τραυματίστηκε ο Λέσκοφ

Tην 8η νίκη του στο πρωτάθλημα και την 4η εκτός έδρας πέτυχε ο Φοίνικας Σύρου και για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς νίκησε στην Ορεστιάδα την ακριτική ομάδα με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 25 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Παμβοχαϊκό που έχασε από τον Παναθηναϊκό.

Η Ορεστιάδα ήταν σαφώς βλετιωμένη από τις προηγούμενες εμφανίσεις της ενώ η ατυχία χτύπησε την ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου στην αρχή του 3ου σετ όταν τραυματίστηκε ο Λέσκοφ. Πάτησε το πόδι του Λουκούμι και αποχώρησε. Η Ορεστιάδα συνέχισε με πασαδόρο τον Ράπτη οπότε και ισοφάρισε σε 12-12 αλλά δεν είχε συνέχεια καθώς ο Φοίνικας ήταν πολύ καλύτερος και πληρέστερος σε όλους τους τομείς και νίκησε δίκαια.

Οι ακρίτες ξεκίνησαν καλά στον αγώνα και μάλιστα πήρε προβάδισμα στο 1ο σετ με 13-10, αλλά ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Νικήτα Εφραιμίδη στο σερβίς έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 15-13. Η Ορεστιάδα ακολούθησε τον Φοίνικα στον πόντο μέχρι το 19-20 αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας έκανε τη διαφορά με Μρντακ και Εφραιμίδη. Στο 2ο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 3-4 πόντους, ενώ στο 3ο σετ οι ακρίτες πάλεψαν μέχρι το 12-12. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας είχε συνέχεια τον έλεγχο και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Αβραμίδης

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 18-25

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 21-25, 18-25) σε 74΄.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 1 (μπλοκ), Μορέλος 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Διαμαντίδης 1 (1/5 επ, 65% υπ -42% άριστες), Λουκούμι 19 (17/43 επ, 2 μπλοκ), Στοϊλούδης 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Πεντίδης 1 (1/7 επ), / Καρασαββίδης (λ, 69% υπ -50% άριστες), Ράπτης, Ιωαννίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 1 (1/5 επ), Μρντακ 19 (14/24 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ρεϊνάλτο 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ - 50% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 50% υπ -40% άριστες), Τουράνιανιν 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ 43% άριστες).