Μπλοκ και σερβίς έδωσαν το τρίποντο στους Πράσινους

Mε τους Πανταλέων, Ρανγκέλ να δίνουν ρεσιτάλ στο μπλοκ και τον Θάνο Μαρούλη να βρίσκεται σε άριστη κατάσταση στη πάσα ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν τη 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα και έπιασαν τους 33 βαθμούς, έναντι 38 του Ολυμπιακού και 31 του ΠΑΟΚ. Η Παναχαϊκή παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει υστέρησε στην υποδοχή και στην «κόντρα» επίθεση και γνώρισε την ήττα που την κρατάει στην 9η θέση με 9 βαθμούς και πλέον βρίσκεται 11 βαθμούς πίσω από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που συμπληρώνει την 8αδα.Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και σε όλο το 1ο σετ είχε προβάδισμα ασφαλείας 2-3 πόντων που το διατήρησε μέχρι και το τέλος του σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει μόνιμο προβάδισμα ενός πόντου μέχρι και το 23-22 αλλά η Παναχαϊκή με σερί 3-0 έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-11 και κράτησε το προβάδισμ μέχρι το 17-16. Η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά με 21-19 και 22-20 κι εκεί ήταν το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Οι «πράσινοι» με δύο μπλοκ ισοφάρισαν 22-22 και ακολούθησαν τρία λάθη από τον πασαδόρο της Παναχαϊκής Γιάννη Λιβαθηνό. Αρχικά έκανε «διπλή» μπαλιά, στη συνέχεια η πάσα του έγινε στα άκρα χωρίς να βρει συμπαίκτη του. Το σκορ έγινε 24-22 για τον Παναθηναϊκό και στην επόμενη φάση ο Λιβαθηνός φανερά εκνευρισμένος μετά την υποδοχή χτύπησε τη μπάλα με «μπουνιά» και την έστειλα «άουτ» τελειώνοντας το σετ μπροστά στους έκπληκτους αντιπάλους και συμπαίκτες.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και πήρε τη νίκη χωρίς να χρειαστεί να πιάσει απόδοση υψηλού επιπέδου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου