Συγκλονιστικό το φινάλε της 8ης αγωνιστικής

Με καθοριστικούς πόντους από δύο πρώην παίκτες του Φοίνικα, του Ανδρέα Ανδρεάδη που πήρε άσσο στο 15-15 και του Νίκου Σμαραγδή που έκανε το 12-11, άλλά και δύο άουτ επιθέσεις του MVP της 12ης αγωνιστικής και διαγωνίου του Φοίνικα Μίλια Μρντακ κρίθηκε η νίκη του ΠΑΟΚ επί των συριανών με 3-2 σετ στο εξ αναβολής ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει δύο φορές στο σκορ και στο φινάλε να πάρει τη νίκη ύστερα από πίεση στο σερβίς. Η ρουλέτα του τάι μπρέικ κρίθηκε με άσσο του Ανδρεάδη και δύο άουτ επιθέσεις του Μίλια Μρντακ που αναδείχτηκε MVP της 12ης αγωνιστικής.

Το ντέρμπι των δύο φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος είχε διάρκεια διόμιση ωρών και πρόσφερε υψηλού επιπέδου βόλεϊ, με μεγάλες σε διάρκεια φάσεις, καλές άμυνες και εναλλαγές στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ παρότι προέρχεται από το σοκ της απώλειας του Ερνάντο Γκόμεζ κράτησε το αήττητο του για το 2017, διεύρυνε το σερί του στο 7-0 στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 28 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, ενώ ο Φοίνικας ισοβαθμεί στην 6η θέση με τον ΑΟΠ Κηφισιάς.

Προβάδισμα του Φοίνικα

O Φοίνικας παρότι δεν είχε ποιότητα υποδοχής κατάφερε να μπει δυνατά στον αγώνα και από την αρχή του 1ου σετ και το διατήρησε μέχρι το τέλος. Από το 4-2 ο Φοίνικας κράτησε τα ηνία του αγώνα και στο 21-19 άνοιξε το σκορ σε 23-19 με επίθεση του Εφραιμίδη και άουτ του Σακόγλου που όπως φάνηκε από τις κάμερες της NOVA ήταν «μέσα». Η διαφορά δεν έκλεισε και ο Μρντακ τελείωσε το σετ.

Τα σερβίς Σαφράνοβιτς

Στο 2ο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης άλλαξε την περιστροφή με τον Ντάντε στο σερβίς και κατάφερε να ανεβάσει την υποδοχή του αλλά και την επίθεση του στο 54%. Το σερβίς του Σαφράνοβιτς έδωσε αέρα +6 (18-12) στον ΠΑΟΚ, αλλά ο Ισραηλινός έχασε το σερβίς και ο Σούρδι που έγινε αλλαγή με δύο επιθέσεις μείωσε σε 18-15.  Με Ρεϊνάλντο και άσσο του Μρντακ ο Φοίνικας μείωσε σε 22-21 αλλά ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο, το λάθος του Πάρις και το ατομικό μπλοκ του Σαφράνοβιτς στον Μρντακ έφεραν σερί 3-0 για το 25-21 και το 1-1.

Η αλλαγή Παπαδόπουλου

Ο Νίκολιτς έριξε στον αγώνα τον Παπαδόπουλο στη θέση του Χήρα και απάντησε στον Καλμαζίδη με δική του αλλαγή περιστροφής. Ο Φοίνικας άνοιξε διαδρόμους με το σερβίς και το μπλοκ του έκοβε τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ. Η διαφορά άνοιξε στο 10-5 με το σερβίς του Ρεϊνάλντο και 13-7 με το σερβίς του Παπαδόπουλου και ο Φοίνικας έκανε το 2-1 σετ.

Δεύτερη ισοφάριση

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας τα έδωσε όλα για το τρίποντο και ο ΠΑΟΚ για την ανατροπή. Πόντο πόντο πορεύτηκαν οι δύο ομάδες μέχρι το 11-11. Ο Σαφράνοβιτς με επίθεση και ο Σωτηρίου με το σερβίς έφεραν σερί 4-0 και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-11. Ο Φοίνικας μείωσε σε 19-18 με δύο μπλοκ του Παπαδόπουλου σε Σωτηρίου, Σαφράνοβιτς, αλλά δύο άουτ επιθέσεις από Μρντακ, Παπαδόπουλο έδωσαν «αέρα» +4 (22-18) στον ΠΑΟΚ που ισοφάρισε και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Τα «διπλά» λάθη του Φοίνικα

Στο 5ο σετ το 7-5 για τον ΠΑΟΚ έγινε 9-7 με τον Φοίνικα ύστερα από σερί 4-0 που διαμορφώθηκε με μπλοκ του Τουράνιανιν και επιθέσεις Σούρδι, Μρντακ. Με πόντο από Σμαραγδή και άουτ του Σούρδι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά 11-10 με άσσο του Σαφράνοβιτς και 12-11 με μπλοκ Σμαραγδή και 13-12 με πρώτο χρόνο Ανδρεάδη. Το χαμένο σερβίς του Σωτηρίου και η «διπλή μπαλιά» του Σαφράνοβιτς έφερε τον Φοίνικα σε ματς μπολ (14-13). Ο Ντάντε ισοφάρισε, ο Μρντακ έκανε το 15-14 αλλά ο Φοίνικας έχασε διπλή κόντρα επίθεση με Εφραιμίδη και Μρντακ που κάρφωσε άουτ (15-15). Ο Ανδρεάδης με άσσο έφερε το πρώτο ματς μπολ του ΠΑΟΚ (16-15), ο Μρντακ ισοφάρισε (16-16) και ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Σαφράνοβιτς και νέα άουτ επίθεση από τον Μρντακ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21
2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 16-18

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18) σε 137'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας, Μρντακ 27 (24/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 25% άριστες), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ), Σακόγλου 11 (11/25 επ), Ανδρεάδης 11 (7/10 εππ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες), Ντάντε 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 9 (6/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ).

Ο προπονητής του Φοίνικας Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Έγινε καλός και δυνατός αγώνας αλλά δε μπορώ να είμαι ευχαριστημένος όταν χάνουμε και μάλιστα μετά από δύο χαμένα ματς μπολ. Δεν εκμεταλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, ούτε και το προβάδισμα που είχαμε στα σετ νωρίτερα. Είναι οι μικρές λεπτομέρειες που εφέτος μας έχουν κοστίσει πολλούς βαθμούς».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Περιμέναμε μεγάλη αντίσταση από τον Φοίνικα και ήμασταν προετοιμασμένοι για μεγάλο αγώνα. Πιεστήκαμε αλλά κρατήσαμε την ποιότητα που έπρεπε για να κάνουμε το σωστό στο τέλος του αγώνα και να πάρουμε τη νίκη. Παίξαμε ομαδικά και αυτό κρατάω πάνω και από τη νίκη. Μας έχει στεναχωρήσει η περίπτωση του Γκόμεζ αλλά οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά για το καλό της ομάδας».