Νικητής και στη Χαλκίδα

• Γράφτηκε από την
  • Κατηγορία VOLLEYLEAGUE
Ο Παμβοχαϊκός πέρασε νικηφόρα και από την Χαλκίδα νικώντας τον τοπικό Ηρακλή με 3-1 σετ και μπήκε εντυπωσιακά και το 2017.
Η ομάδα του Κώστας Δεληκώστα με τους Πελεκούδα, Μπατατζίμ, Ζιβάνοβιτς στη βασική του σύνθεση και πρωταγωνιστή τον Πέτι επικράτησε δίκαια του Ηρακλή που αγωνίστηκε με τον Κολτσιάκη στη θέση του Γκόρτσανιουκ αλλά υστέρησε στην επίθεση.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι πήγαν καλά στο φλοτ σερβίς με το οποίο δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην ομάδα του Βραχατίου στο τέλος του 1ου σετ και σε όλο το 2ο σετ το οποίο και κατέκτησε ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Από το 3ο σετ η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και ο Παμβοχαϊκός με περισσότερες επιθετικές λύσεις και πίεση στο σερβίς πήρε τη νίκη που τον διατηρεί σταθερά στην 4η θέση με 24 βαθμούς.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης

1ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-15
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 4-8, 7-16, 9-21, 9-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 11 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-15, 21-25, 09-25) σε 102'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (14/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 7 (2/10 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 9 (5/23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ - 26% άριστες), Κλότσκο 7 (7/20 επ, 28% υπ - 17% άριστες), Γαλιώτος 5 (3/3 επ, 2 άσσοι) / Μπερμπέρογλου (λ, 42% υπ - 19% άριστες), Σπυριούνης 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ - 63% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 2 (2 άσσοι), Κολτσιάκης Γ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 17 (15/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 27% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 16 (15/27 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 12 (12/24 επ, 64% υπ - 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μία μεταβατική περίοδος για την ομάδα μας. Στα τρία πρώτα σετ παίξαμε καλά αλλά δεν θέλω να σχολιάσω την εμφάνιση μας στο 4ο σετ. Από αύριο γυρίζουμε σελίδα με ορισμένες αλλαγές που πιστεύω πως θα μας ενισχύσουν σημαντικά. Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλεύτηκε τις αδυναμίες μας μετά το 2ο σετ και νίκησε δίκαια».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση σε εκτός έδρας αγώνα και μετά από διακοπή δύο εβδομάδων αλλά και μεγάλο διάστημα χωρίς τη μισή βασική μας ομάδα. Με εξαίρεση το 2ο σετ που δεν αντιδράσαμε σωστά στο φλοτ σερβίς του Ηρακλή πήγαμε καλά και πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς. Συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό και δουλεύουμε σε λεπτομέρειες που θα μας κάνουν τη διαφορά».