Πήρε τη ρεβάνς η Ηλιούπολη για την ήττα του πρώτου γύρου από τον ΑΠΣ Αλίμου

Τη ρεβάνς πήρε ο ΑΣ Ηλιούπολης για την ήττα του πρώτου γύρου, από τον ΑΠΣ Αλίμου.

Ο αγώνας που διεξήχθη στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής, ήταν πολύ σημαντικός και για τις δυο ομάδες που πολεμάνε να μείνουν έξω από τη ζώνη των Play Out της Β’ Εθνικής ΕΣΠΕΔΑ.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ, μπήκαν συγκεντρωμένες από τον πρώτο πόντο και πιέζοντας αρκετά στο σερβίς, δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Με επιθετικές αιχμές τις Γωγούσου, Μαυρογένη και Κουμβάκη στο πρώτο σετ, ήρθε σχετικά εύκολα το 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, η νεανική ομάδα του Αλίμου έδειξε από την αρχή ότι δεν τα παρατάει εύκολα και μπήκε από την αρχή του σετ δυνατά. Με αρκετή πίεση στο σερβίς και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΑΣ Ηλιούπολης στην επίθεση, έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το 20-17. Εκεί, οι γηπεδούχες κράτησαν τη ψυχραιμία τους και έβγαλαν ψυχή, φέρνοντας το σετ στα ίσα και το 22-22. Στους τελευταίους πόντους, μίλησε η εμπειρία της Κουμβάκη και με δική της επίθεση, έγινε το 25-23 για να βάλει μπροστά την ομάδα της Ηλιούπολης με 2-0 σετ.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο σετ και χάρη στο καλό σερβίς και το καλό μπλοκ, το τρίτο σετ ξεκίνησε με 7-2 για τις Ηλιουπολίτισσες, δείχνοντας από την αρχή ότι δεν θα αφήσουν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες. Η καλή λειτουργία σε μπλοκ-άμυνα και το καλό σερβίς, έφεραν το 25-15 και το τελικό 3-0 σετ, σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την αποφυγή των play out και για τις δυο ομάδες.

Πολύ καλή η Γωγούσου που «πυροβολούσε» από το σερβίς (7 άσοι) αλλά και την επίθεση 14/33). Σημαντική η παρουσία της Κουμβάκη σε υποδοχή αλλά και σε καίρια σημεία στην επίθεση, ενώ η Χρυσομαλλίδη μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι, κάνοντας ωστόσο και τρομερή δουλειά στην άμυνα.

Μεγάλη η στήριξη των φιλών του ΑΣ Ηλιούπολης αλλά και των αθλητών/αθλητριών του τμήματος Vintage που ήταν εκεί και έδωσαν το δικό τους στίγμα στον αγώνα αλλά και την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα.

ΑΣ Ηλιούπολης – ΑΠΣ Αλίμου 3-0 (25-17, 25-23, 25-15)

ΑΣ Ηλιούπολης (Κερκινές): Κουμβάκη 9π. (9/23 επ., 71% υπ.), Βαγγή 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Μαυρογένη 6 (4/15 επ., 2 μπλοκ), Χρυσομαλλίδη 3 (3/7 επ.), Βλασερού 1 (1/12 επ., 57% υπ.), Γωγούσου 23 (14/33 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμούτσου (λ. 65% υπ.), Μπογιατζή (λ) (Ξοφάκη 3 (2/12 επ., 60% υπ., 1 άσος), Κοντολέων, Παπαχαρήστου, Λιαρομάτη, Ηλιακοπούλου)

ΑΠΣ Αλίμου (Τσικόγια): Αλεξοπούλου, Ανδρεανίδου, Καπράλου, Καραμπάγια, Κρανιά, Νιώτη, Ρίζου, Σκυλάκου, Σπανάκη, Σπανού, Στασινοπούλου, Τρουγκάκου, Τσερπέ, Φιλιππίδη