Για γερά νεύρα ο αγώνας μεταξύ ΑΣ Ηλιούπολης και Αστέρα Νίκαιας

Δελτίο τύπου ΑΣ Ηλιούπολης

Ο ΑΣ Ηλιούπολης υποδέχτηκε τον Αστέρα Νίκαιας για την 6η αγωνιστική του δεύτερου γύρου, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και με εναλλαγές στο σκορ. Στα μέσα του πρώτου σετ, οι φιλοξενούμενες, πήραν προβάδισμα με 14-10. Ο ΑΣ Ηλιούπολης αντέδρασε και πήρε προσωρινά το προβάδισμα κάνοντας το 20-19, αλλά η αντίδραση των αθλητριών του Νίκου Μαρμαρινού ήταν άμεση και με το πολύ καλό σερβίς της Δίκη και δύο επιθέσεις της Καράκου, έκαναν το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, πέρασε η Χρυσομαλλίδη στη θέση της Λιαρομάτη και έδωσε διαφορετικό ρυθμό και ταχύτητα στην ομάδα της Ηλιούπολης. Ασκώντας μεγάλη πίεση στο σερβίς και βρίσκοντας λύσεις από τη Μαυρογένη στο κέντρο και την Κουμβάκη στην άκρη, το σκορ έγινε 25-22 και το 1-1 σετ.

Οι αθλήτριες του Νίκου Μαρμαρινού μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και ξέφυγαν από την αρχή με 8-2. Παρά τη μικρή αντίδραση των γηπεδούχων και μειώνοντας σε 18-16, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Εκμεταλλευόμενες τα λάθη της Ηλιούπολης σε υποδοχή και επίθεση έγινε το 25-18 και ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ έμελλε να είναι το απόλυτο θρίλερ με τις ομάδες να πηγαίνουν από την αρχή μέχρι το τέλος, χέρι –χέρι στους πόντους. Στο τέλος όμως, μίλησε η εμπειρία των Κουμβάκη - Ξοφάκη ενώ, η Χρυσομαλλίδη με ένα μπλοκ στην Καράκου διαμόρφωσαν το τελικό 26-24 που οδήγησε τον αγώνα στο tie break.

Εκεί, η ομάδα της Νίκαιας πήγε στην αλλαγή των γηπέδων προηγούμενη 8-4. Όμως, οι αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από τις Μαυρογένη και Γωγούσου αλλά και παίρνοντας και δύο άσους από τη Χρυσομαλλίδη, ισοφάρισαν στο 12-12 και στη συνέχεια έγινε το 14-14. Με επίθεση της Δασκάλου έγινε το 15-14, ενώ μια λάθος επίθεση της Γκότση έκανε το 15-15. Η Δασκάλου με άλλη μια επιτυχημένη επίθεση έκανε το 15-16 και μια λάθος επίθεση της Γωγούσου έκανε το 15-17 και το τελικό 2-3 σετ.

Από την ομάδα της Ηλιούπολης ξεχώρισαν οι Γωγούσου με 26 πόντους , έχοντας 7 άσους και η Μαυρογένη με 15 πόντους με το εκπληκτικό 10/12 επιθέσεις και 5 μπλοκ. Η Χρυσομαλλίδη έδωσε πνοή στην ομάδα και πολύ καλό ρυθμό, ενώ οι Κουμβάκη-Ξοφάκη με 12 πόντους η κάθε μια έδωσαν λύσεις σε πολλούς τομείς.

Από τον Αστέρα Νίκαιας πολύ καλή ήταν η Καράκου και η Δασκάλου, ενώ πολλές λύσεις στην άμυνα έδωσε η Παπαζιάν.

ΑΣ Ηλιούπολης-Αστέρας Νίκαιας 2-3 (21-25, 25-22, 18-25, 26-24, 15-17)

Διαιτητές: Μπενίση, Αντωνόπουλος, Παπαχατζής

ΑΣ Ηλιούπολης (Κερκινές): Λιαρομάτη, Κουμβάκη 12π. (10/31 επ., 51% υπ., 1 άσος), Βαγγή 8 (5/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρογένη 15 (10/12 επ., 5 μπλοκ), Βλασερού 6 (4/20 επ., 71% υπ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γωγούσου 26 (17/49 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμούτσου (λ.- 42%), Μπογιατζή (λ-63%), (Ξοφάκη 12 (9/20, 73% υπ., 3 άσοι), Χρυσομαλλίδη 5 (1/6, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κοντολέων 1 (1/6 ), Ηλιακοπούλου, Παπαχρήστου)

Αστέρας Νίκαιας (Μαρμαρινός): Παπαγεωργίου, Καράκου, Καρέλια, Δίκη, Γκότση, Δασκάλου, Παπαζιάν (λ) (Θεοδωρίδου, Λαμπροπούλου, Μπουλούμπαση, Στοϊτσεβα)