Ήττα για το ΔΑΣΩ από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Την ήττα γνώρισε το ΔΑΣΩ μέσα στο γήπεδο του “Βότση” από την ομάδα της ΜΓΣ Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 3-2.

Πρωταγωνίστριες ήταν οι αθλήτριες των δύο ομάδων οι οποίες προσέφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο γεμάτο γήπεδο.

Το αποτέλεσμα όμως το καθόρισε, για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα η διαιτησία, η οποία ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Προφανώς συμπτώσεις επαναλαμβανόμενες παύουν να είναι συμπτώσεις, αλλά προθέσεις.
Πιστεύουμε ότι σε ντέρμπι κορυφής, η “αγαπητή” Ένωση μας θα έπρεπε να προνοήσει (μέσω της “ανεπηρέαστης” επιτροπή διαιτησίας) να ύπαρξη διαιτησία αντίστοιχη του αγώνα κορυφής.
Στο δεύτερο σετ και ενώ το σκορ ήταν 25-25, μια λάθος υπόδειξη ανάγκασε το ΔΑΣΩ να χάσει το σετ. Στο πέμπτο σετ, στο τελευταίο πόντο, ένα αψυχολόγητο-αδικαιολόγητο σφύριγμα, δείγμα των προθέσεων του, εξόργισε τις αθλήτριες και ολόκληρο τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ (Σούρβαλης) : Χατζανδρέα, Μίχου, Τζανέρη, Γκορίτσα, Σουλιώτη(λ), Βασιλειάδη, Παπαδοπούλου(λ), Σωτηράκη, Τουκμενίδου, Φωτοπούλου, Τσιφιτοπούλου, Συνεφιαρίδου, Μουρατίδου, Ιορδανίδου.

ΔΑΣΩ (Πυργιώτης) : Μαλακίδου, Δόση, Πυργιώτη, Καριοφυλλίδου, Παπαδοπούλου, Γεωργιάδου (λ), Γκούντα, Χ΄ιωακείμ, Χ΄αντωνίου, Μαλίκα, Σκουλούδη, Καλομοίρη, Μπαχαράκη, Σιάκη (λ).

Τα σετ : 16-25, 27-25, 25-13, 17-25, 15-11

Διαιτητής : Μπέλλος Εμμανουήλ
Σημειωτής : Μυλοπούλου Δέσποινα

Την Κυριακή 24-02-2019 στις 18:00 στο Κονταξοπούλειο το ΔΑΣΩ, θα φιλοξενήσει την ομάδα του ΑΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.