Στην επόμενη φάση ο Φοίνικας Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου μετά τη νίκη επί της Κηφισιάς πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Λιγκ Καπ όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.
Η ομάδα της Σύρου αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 από την ομάδα του Αρσενιάδη, στη συνέχεια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.
Ο Φοίνικας εξασφάλισε την πρόκριση οριστικά μετά τις απώλειες που είχαν Ηρακλής και Κομοτηνή στο μεταξύ τους παιχνίδι. Θα προκρίνονταν ο Ηρακλής εάν νικούσε 3-0 την Κομοτηνή ή η Κομοτηνή εάν νικούσε 3-0 ή 3-1 τον Ηρακλή.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε προβάδισμα 3-1 σετ, Ντίκιτς και Παπαδόπουλος έφεραν μπροστά τον Φοίνικα 12-10 και 15-11 στη συνέχεια με ένα νέο σερί. Η αντεπίθεση της Κηφισιάς με όπλο το σερβίς του Μελλέ έκαναν την ανατροπή και η Κηφισιά πέρασε μπροστά 21-19, ο Φοίνικας δεν αντέδρασε και η Κηφισιά πήρε το σετ 25-22.

Το πρόσωπο του Φοίνικα άλλαξε οριστικά από εδώ και πέρα. Με προβάδισμα 6-1 πήρε καλή απόσταση και το 20-11 έφερε το σετ στον Φοίνικα που το έκλεισε με άσο του Λέσκοφ.

Στο τρίτο σετ με διαγώνιο πλέον τον Μπέλο η Κηφισιά ισοφάρισε 10-10 αλλά σερβίς και επίθεση του Φοίνικα άνοιξαν τη διαφορά σε 15-10 και με μπλοκ του Παπαδόπουλου έκλεισε το σετ 25-17 για τον Φοίνικα.

Στο τέταρτο σετ ο Ντόκιτς έφερε στα δύσκολα την Κηφισιά που δεν μπορούσε με τίποτα να αντιμετωπίσει τον Σέρβο διαγώνιο στο σερβίς και η διαφορά έγινε 15-7. Η Κηφισιά μείωσε στο 16-14 αλλά αυτό δε κράτησε καθώς ο Παπαδόπουλος με ένα 7-0 από τη θέση του σερβίς έκανε το σκορ 24-15 για να κλείσε με επίθεση του Βουλκίδη 25-16.

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-17

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-16

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-16, 25-17, 25-16) σε 95'

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Φίλιο 11 (4/8 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εβάντρο 15 (14/21 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (8/9 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (20/29 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (12/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 35% υπ. - 15% άριστες).

AOΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2/4 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 32% άριστες), Ρεκ 3 (3/8 επ.), Χαντ 5 (5/14 επ.), Παπαδόπουλος 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες), Μελλές 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 83% υπ. - 50% άριστες), Γκούζντα (λ), Μπέλος 18 (15/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομόπουλος.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Νίκος Ζαλμάς είπε: «Στο τέλος της ημέρας μας μένουν δύο νίκες, τρεις καλές εμφανίσεις και μία ελπίδα για πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ παρότι δεν ήταν ποτέ αυτός ο στόχος μας. Κρατάω οτι παίξαμε καλά και αντιδράσαμε σωστά μετά την απώλεια του 1ου σετ. Ολοι οι παίκτες βελτιώνονται και μαζί όλη η ομάδα ανεβαίνει. Αν προκριθούμε θα είναι ένα δώρο για την προσπάθεια της ομάδας».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Για ένα σετ πήγαμε καλά. Ξεκούρασα τον Χαντ αλλά χάσαμε όλο το ρυθμο μας. Δε μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από τη συνολική εμφάνιση. Βγάλαμε όμως σοβαρά συμπεράσματα από αυτό το τουρνουά».

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-1 (22-25, 25-16, 25-17, 25-16)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.