Στο final 4 ο Φοίνικας, το League Cup στη Σύρο

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή Χαλκίδας και για τέταρτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.
Με πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, πίεση στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ - άμυνα ο Φοίνικας νίκησε δίκαια και πανηγύρισε την πρόκριση μαζί με τους ηρωικούς οπαδούς του που ταξίδεψαν από το όμορφο νησί των Κυκλάδων. Ο Ηρακλής παρότι έχασε το 1ο σετ, ισοφάρισε σε 1-1 σετ αλλά στο 3ο σετ αποχώρησε τραυματίας ο Μότα και η απουσία του έκρινε και την αναμέτρηση.

O Φοίνικας έδειξε πολύ καλά στοιχεία σε έναν ακόμα αγώνα και με εξαίρεση το 2ο σετ που πιέστηκε από το σερβίς του Ηρακλή Χαλκίδας και τις επιθέσεις πρώτου χρόνου του Πεντράο. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Στεφανίδης, Πέτερλιν δίνοντας τροφή για γρήγορο παιχνίδι από τον Μαρούλη.

Οι συριανοί με το σερβίς του Στεφανίδη έκαναν σερί 4-0 και ξέφυγαν 8-2 στο 1ο σετ. Ο Ηρακλής ισορρόπησε το σκορ σε αυτή τη διαφορά αλλά δεν είχε την κόντρα και το καλό σερβίς για να κάνει την ανατροπή. Μείωσε σε 17-14 με το μπλοκ του Πεντράο αλλά το σερβίς του Χήρα που πήρε άσσο και οι δύο κόντρες από Γιορντάνοφ άνοιξαν τη διαφορά στο 20-14 κλείνοντας το σετ 25-19 με το φιλέ που έκαν οι παίκτες του «γηραιού».

Στο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Ηρακλής με δυνατό σερβίς από Πεντράο και Γκόμεζ και με τον Μότα στην επίθεση κατάφερε να πάρει από την αρχή προβάδισμα με 5-3, ενώ ο πρώτος χρόνος Πεντραο και το μπλοκ του Γκελίνσκι άνοιξε τη διαφορά στο 10-6. Ο Φοίνικας μείωσε για τελευταία φορά 13-10 με δύο πόντους του Χήρα αλλά η απάντηση ήρθε από τους Γκόμεζ, Μότα που με τρεις επιθέσεις έκαναν το 16-10. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και με την επίθεση του Γκόμεζ το σετ έκλεισε 25-18 για το 1-1.

Ο Φοίνικας ήταν σαρρωτικός στο 3ο σετ ενώ ο Ηρακλής παρότι προηγήθηκε 5-4 στη συνέχεια έχασε τον Μότα και κατέρρευσε αφού η υποδοχή του δεν άντεξε στην πίεση και επιθετικά πάλευαν Πεντράο, Γκόμεζ. Με σερβίς του Χήρα και σερί 6-0 ο Φοίνικας προσπέρασε 10-5. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 16-9 ήταν η σειρά του Γιορντάνοφ να «πυροβολήσει» από τα 9μ. και να οικοδομήσει σερί 5-0 για το 21-9 που έκρινε και το σετ. Με το λάθος του Αμαριανάκη έκλεισε το σετ 25-11 και ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας είχε φανερή υπεροχή αλλά οι παίκτες του Ηρακλή έκαναν φιλότιμη προσπάθεια. Ο Φοίνικας με ρεσιτάλ Γιορντάνοφ και Πέτερλιν πήρε προβάδισμα 6-1 και μπήκε στη θέση του οδηγού. Ο Ηρακλής το πάλεψε και σταδιακά μείωσε στον πόντο 14-13 με επιθέσεις Πεντράο και Δεληπρίμη. Ο Φοίνικας απάντησε με τον Γιορντάνοφ τον άσσο του Χήρα και το λάθος του Τσοάκου και ξέφυγε 19-15. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας κρίθηκε με την δύσκολη επίθεση του Γιορντάνοφ και την άουτ επίθεση του Γκόμεζ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-12, 21-16, 25-19

2ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-09, 25-11

4ο σετ: 8-2, 16-14, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 18-25, 25-11, 25-20) σε 108'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 11 (10/22 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 41% άριστες), Χήρας 7 (3/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρούλης 2 (2/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (22/44 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. - 19% άριστες), Γάτσης 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 12% άριστες), Ίλιτς, Ηλίας.

ΑΠΦΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (8/14 επ.), Δεληπρίμης 3 (3/13 επ., 56% υπ. - 28% άριστες), Γκόμεζ 14 (13/27 επ., 1 άσσος), Μότα 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 17% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Πεντράο 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 63% υπ. - 30% άριστες), Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης 2 (2/4 επ., 57% υπ. - 0% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Αναστασόπουλος, Τσολάκος 3 (3/7 επ.).

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάρμαρτσικ δήλωσε: «Είμαι πολύ ευτυχισμένος. Είμαι ευτυχισμένος για τις δύο νίκες επί του Ηρακλή Χαλκίδας και μία επί του ΠΑΟΚ που δείχνει πως βρισκόμαστε σε άνοδο. Είμαι επίσης ευτυχισμένος που πήραμε την πρόκριση για το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ και κυρίως επειδή δώσαμε χαρά στον κόσμο που μας ακολούθησε, στους φιλάθλους το νησιού, τη διοίκηση, τους χορηγούς μας και όσους μας στηρίζουν. Θα μείνουμε στην Αθήνα μέχρι το Σάββατο που έχουμε πάλι εδώ στο Ρέντη τον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Με τον Ολυμπιακό θα παίξουμε και στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ. Ευχή μου είναι να νικήσουμε και τους δύο αγώνες με τον  Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Δυστυχώς τη στιγμή που ισοφαρίσαμε τον αγώνα και είχαμε πάρει τον έλεγχο είχαμε την ατυχία με τον Μότα που τραυματίστηκε. Μου είπε πως πονάει στο γόνατο και τον έκανα αλλαγή. Έχει χρόνιο πρόβλημα αλλά τώρα έδειχνε να πονάει μετά από μία κίνηση που έκανε. Θα κάνουμε απόψε εξετάσεις για να μάθουμε το πρόβλημα που έχει. Ελπίζω να μην απουσιάσει από το ματς πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στην έδρα μας. Θέλαμε πολύ αυτή την πρόκριση αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα δεν θα είμαστε στην τελική φάση. Στεναχωριέμαι για αυτό και για τον κόσμο μας που περίμενε την διοργάνωση στην Χαλκίδα. Στρέφουμε αποκλειστικά το ενδιαφέρον μας στο πρωτάθλημα».