Στους "8" ο Ηρακλής Χαλκίδας

Στους «8» του Κυπέλλου Ανδρών για δεύτερη φορά στην ιστορία του - και μάλιστα συνεχόμενη - προκρίθηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας.
Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση νίκησε με ανατροπή, 3-1 σετ την αξιόμαχη Ολυμπιάδα Πατρών και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.

Οι πατρινοί μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα, κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-23, ενώ είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 21-23, αλλά τα σερβίς του Ντονά και οι επιθέσεις των Φιλίππου, Γεωργάτου έφεραν την ανατροπή και το 1-0 σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας αντέδρασε άμεσα για την ισοφάριση με 14-25 και παρόλο που δυσκολεύτηκε στο τρίτο και τέταρτο σετ, κατάφερε να τα κατακτήσει και τα δύο με 23-25.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Θεόφιλος Τσολάκος που αγωνίστηκε στη θέση του Γκόμεζ με 25 πόντους, ενώ ο Λουίς Πεντράο τελείωσε τον αγώνα με 17. Η Ολυμπιάδα κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου για την προσπάθεια που κατέβαλε, με τον Αντώνη Φιλίππου να κάνει μεγάλο παιχνίδι με 26 πόντους.

Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος

1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 14-25
3ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 23-25
4ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι της Ολυμπιάδας Πατρών προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 18 μπλοκ και21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 14-25, 23-25, 23-25) σε 101'

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Δαρείος): Ντονάς 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 42% άριστες), Φιλίππου 26 (22/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Θεοδωράκης 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Βαλουχής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργακόπουλος (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Σωκράτους, Κανελλόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (6/13 επ., 4 άσσοι, 53% υπ. - 20% άριστες), Δεληπρίμης 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 10% άριστες), Αδάμ 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Τσολάκος 25 (21/37 επ., 4 μπλοκ), Πεντράο 17 (9/14 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 64% υπ. - 21% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 83% υπ. - 42% άριστες), Μακρυγιάννης 1 (μπλοκ), Αμαριανάκης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες).

Ο προπονητής της Ολυμπιάδας Πατρών Άκης Δαρείος δήλωσε: «Παρά τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που είχε ο αντίπαλος, αντεπεξήλθαμε αρκετά καλά στις ανάγκες του αγώνα. Παίξαμε καλό βόλεϊ και αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί ή πιο τυχεροί, θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ακολούθησαν την τακτική μας και τους αξίζουν συγχαρητήρια».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Ήταν μία καλή ευκαιρία για τα νέα παιδιά να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Κρατάμε την πρόκριση και την καλή εμφάνιση όλων των παιδιών. Κοιτάμε το ματς με τον Εθνικό Πειραιά που μας ενδιαφέρει περισσότερο».