Προκρίθηκε ο Ολυμπιακός στο final 4

Την πρόκριση στο Final 4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 28-26) της Κηφισιάς στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Πειραιώτες «ντούμπλαραν» τις νίκες τους και μετά την επικράτηση με 3-0 σετ κόντρα στον Ηρακλή την Παρασκευή, έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας των βορείων προαστίων.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο πρώτο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και απέκτησε το προβάδισμα πηγαίνοντας μπροστά με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ύστερα από επίθεση του Γερούν Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη. Τη διαφορά αυτή του +4 τη διατήρησαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 16-14. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράουβερντικ, σταμάτησε το μικρό σερί της Κηφισιάς για το 17-14 υπέρ του Θρύλου, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (18-17). Στο σημείο αυτό με δυο διαδοχικούς πόντους από τον Τόντορ Αλεξίεφ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 20-17. Ακολούθησαν δυο ακόμα σερί πόντοι από τον Ράουβερντικ για το 22-18 ενώ δια χειρός Πετρέα προήλθε το

22-19.  Το σετ τελείωσε με 25-20, υπέρ του Θρύλου ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Νίκου Ζουπάνη.

Έφτασε στο 2-0

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα ήταν πιο κλειστό και με μικρότερες διαφορές. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που οδηγούσε στο σκορ και πήγε μπροστά με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από επίθεση σε πρώτο χρόνο του Πετρέα. Η Κηφισιά μείωσε σε 11-10 αλλά με ένα σερί 3-0 και επίθεση του Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη οι Πειραιώτες έφτασαν στο 14-10 και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ το προβάδισμα για το 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0.

Με ανατροπή στην τελική επικράτηση

Μέχρι τα μέσα του 3ου σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ και πήγαν με -2 στα (6-8, 14-16) δυο τεχνικά τάιμ άουτ.  Με δυο σερί πόντους του Μίκο Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 17-17 στη διάρκεια του τρίτου σετ. Στη συνέχεια ο Τόντορ Αλεξίεφ κέρδισε το μονό μπλοκ της Κηφισιάς και έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο (18-17) και ο ίδιος διαμόρφωσε το 19-17 στην επόμενη φάση. Έτσι οι Πειραιώτες μετέτρεψαν το 15-17 σε 19-17 με ένα σερί 4-0 παίρνοντας τον έλεγχο του σετ. Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 23-23 με το οποίο ισοφάρισε η Κηφισιά αλλά μετά από λάθος του Σαρνέκι διαμόρφωθηκε το 24-23. Ο Σονάρι ισοφάρισε εκ νέου σε 24-24 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 26-26.  Από σερβίς στο φιλέ του Σαρνέκι προήλθε το 27-26 και από μπλοκ του Ανδρεάδη το 28-26 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 3-0, 25-20 (24'), 25-20 (25'), 28-26 (32')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-20

2ο σετ:8-6, 16-13, 21-16, 25-20

3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 28-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 19 (16/23 επ., 3 άσσοι), Πετρέας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 μπλοκ) Ντρζίζγκα 1 ( 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/14 επ., 64%υπ.-36%αρ.), Ραούβερντικ 9 (9/11 επ. 57%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου -λ (69%υπ.-62%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέκι 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 11 (10/15 επ., 21%υπ.-14%αρ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (12/17 επ., 57%υπ.-41%αρ.), Σουλτανόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Κάπελας -λ (73%υπ.-64%αρ.)/Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήμασταν πάνω κάτω ίδιοι με το πρώτο παιχνίδι. Στο σερβίς σήμερα σε κάποια στιγμή ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλό μας. Πρέπει να φτιάξουμε κι άλλο το μπλοκ μας, να βελτιωθούμε και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να φτιάξουμε κάποιες κακές καταστάσεις στο παιχνίδι. Αλλά γενικότερα είμαστε ικανοποιημένοι. Τώρα έχουμε ακόμα μια εβδομάδα για να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να εξελισσόμαστε»

Ο Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr  Σε καμία περίπτωση δεν είμαστε στην παρούσα φάση στο επίπεδο που θέλουμε να είμαστε, όχι μόνο εμείς αλλά οι περισσότερες ομάδες. Αυτό που μετράει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι η επίτευξη του στόχου, το να προκριθούμε στο Final 4. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας, είμαστε χαρούμενοι και αισιόδοξοι. Όρεξη για πολύ δουλειά, υπάρχει. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει και η δυναμική την οποία εμφανίσαμε σε ορισμένα σημεία των δυο πρώτων αγώνων»

Ο Γιώργος Πετρέας δήλωσε στο OSFPTV μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Θέλουμε μέρα με τη μέρα να γινόμαστε ομάδα. Είμαστε πάρα πολύ νέοι παίκτες σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Το ότι κερδίζουμε είναι πολύ καλό γιατί αυτό σημαίνει Ολυμπιακός. Να μάθουν και οι ξένοι παίκτες ότι ο Ολυμπιακός είναι για να κερδίζει. Είναι καλό να συνηθίζεις στη νίκη και νομίζω ότι παρόλο που αλλάζουν τα πρόσωπα μέσα στη σύνθεση, η ομάδα δείχνει ότι μπορεί να ανταπεξέρχεται και να κερδίζει κάθε αντίπαλο. Εμείς είμαστε εδώ για να αντιμετωπίζουμε κάθε δυσκολία. Η ομάδα σιγά σιγά αποκτά την ομοιογένεια που χρειάζεται γιατί το ταλέντο υπάρχει. Συνεχίζουμε βήμα βήμα και ο στόχος είναι να γινόμαστε καλύτεροι μέρα με τη μέρα. Κερδίσαμε τον ένα στόχο που για εμάς ήταν δεδομένος, να περάσουμε στο Final 4 που είναι ένας τίτλος και εμείς θα πάμε να τον διεκδικήσουμε, όπως σε κάθε διοργάνωση που συμμετέχει η ομάδα».