Νίκησε ο Ηρακλής Χαλκίδας και αντιμετωπίζει το Φοίνικα για την πρόκριση

Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΠΦ Εθνικό στον  αγώνα της 2ης ημέρας του Δ΄ομίλου που διεξάγεται στη Σύρο και την Κυριακή θα παίξει με αντίπαλο τον γηπεδούχο Φοίνικα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου.

Με πρώτο σκόρερ τον Τάπια, σταθερή υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ που απέφερε 14 πόντους ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε τη νίκη επό τον Εθνικό ο οποίος σε σύγκριση με τον αγώνα κόντρα στον Φοίνικα την Παρασκευή υστέρησε σε υποδοχή και ποσοστά επίθεσης. Ο Εθνικός στα δύο πρώτα σετ ξεκίνησε καλά με προβάδισμα μέχρι τον δέκατο πόντο αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής πιο αποφασιστικός και με καλό μπλοκ - άμυνα έκανε τη διαφορά και επιβλήθηκε δίκαια. Στο φινάλε του 3ου σετ ο Εθνικός παρότι έχανε με -4 προσπάθησε για την ανατροπή αλλά ο Τάπια με επίθεση, ένα λάθος των πειραιωτών και ένα μπλοκ τελείωσαν τον αγώνα για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση.

Διαιτητές: Παπακοσμάς - Κουτσούλας

Διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 15-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 12-16, 18-21, 18-25

3ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 24-26

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 24-26)σε 89΄.

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/8 επ), Τουρνάκης 5 (5/9 επ), Νάιτ 8 (7/25 επ, 1 άσσος), Σέιφερτ 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπανόζ 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 5 (4/19 επ, 1 άσσος, 57% υπ – 43% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 43% υπ -29% άριστες), Αδαμόπουλος (λ, 60% υπ -20% άριστες) Δημητρούλης, Μπάσης, Σπυριούνης 5 (5/9 επ, 58% υπ- 50% άριστες), Ράμος 3 (3/6 επ)

ΑΠΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (13/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (6/10 επ, 5 μπλοκ), ΜακΓουίλιαμ 5 (2/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ - 32% άριστες), Τσολάκος 15 (9/16 επ, 2 άσσοι , 4 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ 20% άριστες), Γκελίνσκι 1 (μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Μιχαλόπουλος 1 (1/1επ), Αναστασόπουλος

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Μας βγήκε η τακτική και όταν χρειάστηκε αντέξαμε την πίεση. Μπλοκάραμε τα ατού του Εθνικού, κρατήσαμε την υποδοχή μας και οι μπλοκέρ έκαναν πολύ καλή δουλειά. Είμαι ευχαριστημένος για πρώτο επίσημο αγώνα αλλά για μας μεγαλύτερη σημασία έχει το πρωτάθλημα. Φυσικά εδώ που είμαστε θα διεκδικήσουμε την πρόκριση μας στο φάιναλ-4. Γνωρίζουμε πως ο Φοίνικας ίσως είναι ένα επίπεδο πιο πάνω αλλά οι διαφορές δεν είναι τεράστιες.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Ψάρρας είπε: «Περίμενα και ήθελα κάτι περισσότερο από τον αγώνα αλλά δε με απογοητεύει το αποτέλεσμα. Για την ομάδα μου όλα αυτοί οι αγώνες είναι πρωτόγνωρη εμπειρία. Ανταποκριθήκαμε σε ορισμένους τομείς και σε άλλους θέλουμε βελτίωση. Χρειαζόμαστε διάρκεια στην απόδοση μας. Ο Ηρακλής έπαιξε καλύτερα και έδειξε πιο ξεκούραστος».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 0-3 (21-25, 18-25, 24-26)
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Κούτρα.
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Καλπακίδου, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Πιρπινιά.