Στον τελικό του Κυπέλλου ο ΑΟΠ Κηφισιά

Στον μεγάλο τελικό προκρίθηκε ο ΑΟΠ Κηφισιάς καθώς στον α ημιτελικό του κυπέλλου απέκλεισε με 3-1 σετ την Ορεστιάδα.

Ο ΑΟΠ Κηφισιά πήρε εύκολα το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά για την ομάδα των Βορείων Προαστίων καθώς πιέστηκε πάρα πολύ από την Ορεστιάδα που μετά τον υποβιβασμό στην Α2 κατηγορία ήθελε να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση.

Με το Νικολάκη να έχει κάνει μόνο μια προπόνηση μέσα στην εβδομάδα λόγω υψηλού πυρετού ο ΑΟΠ Κηφισιά έδειξε κουρασμένος αλλά και πάλι είχε λύσεις στην επίθεση που η Ορεστιάδα δεν είχε και έκανε λιγότερα λάθη.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο σετ του ημιτελικού ο ΑΟΠ Κηφισιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε με 5-1, αναγκάζοντας τον προπονητή της Ορεστιάδας να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε με 8-4.

Με κόντρα επίθεση ο αρχηγού Δημήτρη Νικολάκη η Κηφισιά πήρε «αέρα» 5 πόντων 11-6, όμως η Ορεστιάδα με τους Μορέλος και Λουκούμι μείωσε σε 12-9.  Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με κόντρα επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ πήγε ξανά στο +5 (15-10).

Στη συνέχεια με μονό μπλοκ του Πούλκο πάνω στον Νας η Κηφισιά έκανε το 19-12. Η Ορεστιάδα πίεσε στο σέρβις και μείωσε σε 21-18 με τον προπονητή της Κηφισιάς να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η ακριτική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε με 6-8. Η ομάδα των βορείων ισοφάρισε σε 10-10, όμως η Ορεστιάδα «έτρεξε» σερί τεσσάρων πόντων και πέρασε μπροστά με 10-14. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με τον Νικόλα Παπαγγελόπουλο να πιέζει στο σέρβις και τον Κώστα Χριστοφιδέλη να κάνει μπλοκ στον Νας ισοφάρισε 14-14. Με μπλοκ του Πεντίδη πάνω στον Πούλκο η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 16-20. Η Κηφισιά επέστρεψε στην διεκδίκηση του σετ και με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ μείωσε σε 20-21. Οι παίκτες της Ορεστιάδας ήταν πιο ψύχραιμοι στους τελευταίους πόντους και κατέκτησαν το σετ με 21-25.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησαν καλά στο τρίτο σετ και με επίθεση του Χριστοφδέλη προηγήθηκαν από νωρίς με 5-1 και στη συνέχεια αύξησε την διαφορά σε 11-6. Με μπλοκ του Μουρούτη πάνω στον Λουκούμι ο ΑΟΠ Κηφισιάς πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ με 14-8. Μετά από εξαιρετική άμυνα του Νικολάκη και επίθεση από τον Πούλκο η Κηφισιά προηγήθηκε με 18-12. Η διαφορά έφτασε στο +9 μετά από διαδοχικά λάθη των παικτών της Ορεστιάδας. Η Κηφισιά κατέκτησε το 3ο σετ με 25-19.

Το παιχνίδι στο τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Κηφισιά πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Πούλκο 7-6. Η ομάδα των βορείων προαστίων με «αιχμή του δόρατος» τον Γιορντάνοφ προηγήθηκαν με 13-11, όμως η Ορεστιάδα ισοφάρισε άμεσα σε 13-13. Η Κηφισιά με άουτ επίθεση του Αντιφάκου πήρε προβάδισμα δύο πόντων 17-15, ενώ με άσο του Μπόγιαν Γιορντάνοφ το σκορ πήγε στο 18-15.

Λίγο αργότερα με επίθεση ο Πούλκο έκανε  το 20-18 για τους «γαλανόλευκους», ενώ μπλοκ του Πεντελίδη πάνω στον Χριστοφιδέλη έγινε το 21-20. Η Κηφισιά αποδίδοντας καλό βόλεϊ κατέκτησε το σετ με 25-20 και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ο Γιορντάνοφ με 27 πόντους ενώ 17 πρόσθεσε ο Χριστοφιδέλης. Για την Ορεστιάδα, ο Λουκούμι με 22 και ο Μορέλος 16.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-20, 21-25, 25-19, 25-20

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/18 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Μουρούτης 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 2 (2/5 επ.), Πούλκο 16 (13/29 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (25/49 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (67% υπ. – 45% άριστες) / Κάπελλας –λ, Λάππας, Εφραιμίδης.
ΑΟ Ορεστιάδας (Σταματόπουλος) Νας 7 (7/22 επ.), Λέσκοφ 4 (3/4 επ., 1 άσο), Μορέλος 16 (13/29 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Λουκούμι 22 (20/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 53% άριστες), Πεντίδης 10 (6/13 επ., 4 ,μπλοκ), Αντιφάκος 5 (1/3 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρασαββίδης –λ (69% υπ. – 43% άριστες) / Αντωνιάδης-λ, Τσιουτσιουλούδης, Ιωαννίδης.