Ο Ολυμπιακός έκαμψε τον Ηρακλή και πάει φάιναλ 4

Ο Ολυμπιακός έγινε η δεύτερη ομάδα που πήρε την πρόκριση στο final 4 του Κυπέλου των Γυναικών που θα γίνει στη Γλυφάδα καθώς επικράτησε 3-1 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς.

Οι «ερυθρόλευκες» γνώρισαν σθεναρή αντίσταση από τον Ηρακλή σε ένα αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο Ζηρίνειο, καθώς τα κορίτσια του Χουντουμάδη, μην έχοντας τίποτα να χάσουν έπαιξαν ωραίο βόλεϊ, ισάξιο αγώνα Α1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να μην δυσκολευτεί να πάρει το πρώτο σετ 25-20. Ωστόσο στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής με την Κοσμά να πρωταγωνιστεί, αιφνιδίασε τις «χαλαρωμένες» αθλήτριες του Ολυμπιακού, και μπήκε μπροστά με εντυπωσιακή διαφορά 17-10! Ο Κοβάσεβιτς πήρε τάιμ άουτ στο 19-14 καθώς δεν έβλεπε την ομάδα του να πλησιάζει, αλλά τα λάθη του Ολυμπιακού,  η πολύ καλή Κοσμά και η πίεση από το σερβίς του Ηρακλή έκαναν το σκορ 23-18, σε αυτό το σημείο με καλό μπλοκ ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 23-21 και 24-22η Λαζάρεβιτς έκανε το 24-23 αλλά με μπλοκ άουτ ο Ηρακλής πήρε το σετ 25-23 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε πάλι καλά και πήρε προβάδισμα 8-6 και 10-7, ο Ολυμπιακός άρχισε σιγά-σιγά να επανέρχεται και ισοφάρισε στο 11-11 για να περάσει μπροστά τελικά με καλό μπλοκ 12-16. Η Λαζάρεβιτς έκανε το 15-19 και το 16-19 με άσο της Κοσμά ο Ηρακλής μείωσε σε 17-19, με τυχερό πόντο ο Ηρακλής της Κοσμά μείωσε κι άλλο (μετά από επίθεση της Χίπε η άμυνα της Κοσμά κατέληξε στο τερέν του Ολυμπιακού) για να πάρει τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός, ακολούθησαν λάθη από τον Ηρακλή και άσοι της Χίπε για το 18-23 ο άσος της Κουτουξίδου έκανε το 21-24 αλλά με α χρόνο η Λαμπρούση έκανε το 21-25.

Στο δεύτερο σετ η Κοσμά έχασε τις δυνάμεις της, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να μην έχει πια το κύριο επιθετικό του όπλο. Ο Ηρακλής έμεινε πίσω από τον Ολυμπιακό (5-10, 8-14, 10-14, 19-15, 10-16, 13-20, 13-22) με μπλοκ της Χριστοδούλου έγινε το 13-23 η Κωνσταντίνου μείωσε σε 14-23, η Κουτουξίδου έκανε λάθος 14-24, η Γιαννέλου με α χρόνο μείωσε αλλά η Γιώτα απάντησε με α χρόνο για το 15-25.

ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 25-23, 21-25, 15-25

Ηρακλής Κηφισιάς (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 13 (11/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48%υπ.-30%αρ.), Κοσμά 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Βογιατζόγλου 5 (5/15 επ.), Γιαννέλου 3 (3/4 επ.) Λύρα –λ (45%υπ.-34%αρ.)/ Κωνσταντέλου 5 (5/12 επ.), Χούντα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς):  Γιώτα 14 (8/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μαλασάϊ 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52%υπ.-43%αρ.), Λαμπρούση 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 47%υπ.-40%αρ.),  Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 19 (12/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη –λ (59%υπ.-47%αρ.)/ Λαζάρεβιτς 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 47%υπ.-33%αρ.)

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν ένα αγχωτικό παιχνίδι, ειδικά σε κάποιες στιγμές και μετά το 1ο σετ κάναμε αρκετά λάθη. Ωστόσο έχουμε στο ρόστερ παίκτριες μεγάλης ποιότητας και αυτό το γεγονός έκρινε το ματς.  Μπορούμε να πούμε ότι ήταν μια καλή και δυνατή προπόνηση πριν από το παιχνίδι που ακολουθεί με τον Παναθηναϊκό, όπου θέλουμε να νικήσουμε και στη συνέχεια θα στρέψουμε την προσοχή μας στην αναμέτρηση με την Αστερίξ».