Η Ορεστιάδα στο Αιγίνιο για μια νέα αρχή
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ
Η Νικη Αιγινίου, που βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας του 1ου υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών υποδέχεται την ουραγό της Volleyleague Ορεστιάδα.
20:30 ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΑΟ Ορεστιάδας
«Για μας είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι γιατί θέλουμε να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας με ομάδα μεγάλης κατηγορίας» είπε ο τεχνικός των γηπεδούχων Θανάσης Στράντζαλης και συνέχισε: «Η Ορεστιάδα είναι σίγουρα το φαβορί, αλλά τις πιθανότητες που έχουμε θα τις διεκδικήσουμε κι η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως προέκυψε η διασταύρωση των ζευγαριών κι οι τέσσερις ομάδες που εμπλέκονται έχουν τις δικές τους ελπίδες για να βρεθούν στο φάιναλ φορ».
Από την άλλη, η Ορεστιάδα έχοντας βασική προτεραιότητα να φορτσάρει στο πρωτάθλημα για τη δύσκολη μάχη της παραμονής, θέλει να αφήσει την κούραση στην άκρη και να παρουσιάσει ένα καλό πρόσωπο. Ο τεχνικός της Μπάμπης Σταματόπουλος σχολίασε: «Αύριο είναι ένα παιχνίδι Κυπέλλου και πάντα ο θεσμός αυτό έχει εκπλήξεις άμα υποτιμήσεις τον αντίπαλο. Εμείς στόχο μας έχουμε τη σωτηρία αλλά και αυτό το παιχνίδι θα μας κάνει καλό γιατί η ομάδα χτίζεται αγώνα με αγώνα».
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
Φάση των «16»
Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου
Γυμναστήριο «PAOK Sports Arena», 15.00: ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Κάλλης
Επόπτες: Δρανίτσας, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Γεροβασίλη
Γυμναστήριο ΟΦΗ, 16.00: ΟΦΗ - Παναθηναϊκός ΑΟ
Διαιτητές: Καραπουλάκης, Βογιατζής, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Γραμματεία: Καραλή
Γυμναστήριο «Γ. Τριαντάφυλλος», 18.00: Παμβοχαϊκός - ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Ράπτης
Επόπτες: Κτενάς, Καραγιαννόπουλος, Γραμματεία: Κτενά
Γυμναστήριο Κανήθου, 19.00: Ηρακλής Χαλκίδας - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης
Επόπτες: Οικονομοπούλου, Κυργιαλάνη, Γραμματεία: Τριανταφύλλου
Γυμναστήριο ΕΑΠ, 19.00: ΕΑ Πατρών - ΑΟΠ Κηφισιάς
Διαιτητές: Πετούσης, Γεράνιος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Γραμματεία: Μάμμου
Γυμναστήριο «Π. Σαλπέας», 20.00: Εθνικός ΟΦΠΦ - ΑΠΣ Κύζικος
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Πέρρος
Επόπτες: Αντωνόπουλος, Γεωργάκη, Γραμματεία: Μπίτσικα
Γυμναστήριο Αιγινίου, 20.30: ΜΑΣ Νίκη - ΑΟ Ορεστιάδας
Διαιτητές: Αβραμίδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Καρακούλια
Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» 18.00: Ολυμπιακός - Παναχαϊκή
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Νικολόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος
Επόπτες: Σκριμπώνης, Μαύρος, Γραμματεία: Μπενίση
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ - Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου
Νικητής ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας / Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - Νικητής Ολυμπιακός / Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
Νικητής ΕΑ Πατρών / ΑΟΠ Κηφισιάς - Νικητής ΟΦΗ / Παναθηναϊκός
Νικητής ΠΑΟΚ / ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός / ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Νικητής ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου / ΑΟ Ορεστιάδας - Εθνικός ΟΦΠΦ / ΑΠΣ Κύζικος
*Σε περίπτωση που ομάδα της Α2 προκριθεί στα προημιτελικά και έχει κληρωθεί να αντιμετωπίσει ομάδα της Volley League «Πάμε Στοίχημα», τότε ο σύλλογος της Α2 στα προημιτελικά θα είναι γηπεδούχος.
Σχετικά Άρθρα
- Κύπελλο ανδρών (Α’ ημιτελικός): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων (17:00, ΕΡΤ3)
- Κύπελλο ανδρών (Β’ ημιτελικός): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. (20:15, ΕΡΤ3)
- Κύπελλο Ανδρών - Δηλώσεις αρχηγών: Να προσφέρουμε όμορφο θέαμα και να δώσουμε το παράδειγμα
- Κύπελλο Ανδρών - Δηλώσεις προπονητών: Οι τέσσερις καλύτερες ομάδες είναι στην Λάρισα
- Κύπελλο Ανδρών: Παρουσία θεατών οι αγώνες του Final-4 στη Λάρισα