Πρόκριση της Ελπίδας στο Κύπελλο

Η Ελπίδα πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Μακεδονικού με 1-3 σετ.

Η νεαρή ομάδα της Ελπίδας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με πολύ καλό σερβίς χάλασε την υποδοχή  του Μακεδονικού που φάνηκε να μην έχει λύσεις καθώς δέχτηκε αλλεπάλληλους άσους διαμορφώνοντας το 1-0.  Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα πήρε ξανά προβάδισμα 11-16 , ο Μακεδονικός αντιμετώπισε ξανά προβλήματα στην υποδοχή, κατάφερε ωστόσο να πλησιάσει 14-17 για να ξεφύγει ξανά η Ελπίδα με 3 άσους πάνω στον Αλμαλή με τον Σταυρακάκη να στέλνει τελικά τη μπάλα στο φιλέ από το σερβίς και να σταματάει το σερί της Ελπίδας. Στο 15-23 ο Μακεδονικός δέχτηκε κι άλλο άσο και το 15-24 έγινε με κακή υποδοχή. Ο Καρασαρλίδης μείωσε 16-24 με α χρόνο , στο 21-24 δόθηκε πιαστό στην Ελπίδα που κράτησε ωστόσο το προβάδισμα στο παιχνίδι με 21-25.

Στη συνέχεια ο Μακεδονικός διόρθωσε τα λάθη του στην υποδοχή και έγινε περισσότερο αποτελεσματικός στην επίθεση, το σετ ήταν πιο ισορροπημένο για αρκετή ώρα που ο Μακεδονικός πήρε προβάδισμα 14-12 και 17-15. Η Ελπίδα δε μπόρεσε να πλησιάσει και ο Μακεδονικός πήρε το σετ 25-17.

Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα ξεκίνησε πιο αποφασίστηκα και προηγήθηκε 7-3 προβάδισμα που έχασε στη συνέχεια με τον Μακεδονικό να πλησιάζει και να περνάει μπροστά 11-10 και να μεγαλώνει τη διαφορά 17-13. Εκεί που όλα έδειχναν να πηγαίνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ η Ελπίδα ροκάνισε τη διαφορά από 15-22 σε 20-23, ισοφάρισε και πήρε το σετ 26-24 μέσα σε πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς Μακεδονικού προς τους διαιτητές.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 25-17, 24-26

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Οικονομίδης): Σαχπατζίδης, Ρεμπούτζιας, Βανδώρος, Καρασαρλίδης, Τσακιρίδης, Γ. Κουτσονίκας, Αλμαλής (λ) / Β. Κουτσονίκας (λ), Οταπασίδης, Οσσας, Βόρκας, Αρτακιανός, Βελιχάι.

ΕΛΠΙΣ (Καραβιδόπουλος): Επιτροπάκης, Σταυρακάκης, Μωρές, Καραβιδόπουλος, Μούχλιας, Χατζηχριστάκης, Μιχελάκης (λ) / Σταυρίδης (λ), Γαληρόπουλος, Ναζίρης, Γκουδελόπουλος, Μπολέτος.