Στον τελικό η Γερμανία με ανατροπή την Σερβία (VIDEO)

Με την σφραγίδα του Παγκοσμίου προπονητή της Αντρέα Τζιάννι η Γερμανία προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό ευρωπαικού πρωταθλήματος.

Οι Γερμανοί, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ στον ημιτελικό της Κρακοβίας από την Σερβία, νίκησαν 3-2 (24-26, 15-25, 25-18, 25-, 15-13) και πλέον περιμένουν τον αυριανό αντίπαλο τους που θα προκύψει από το ζευγάρι Ρωσία-Βέλγιο. Το 5ο σετ ήταν συγκλονιστικό. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 10-9 αλλά ο Χιρτς (αλλαγή του Τζιάνι) με 2 άσσους έγραψε το 11-10.

Ο Ατανασίεβιτς κάρφωσε άουτ (13-11), ο Κοβάτσεβιτς μείωσε στον πόντο (14-13) αλλά ο ίδιος, στην κόντρα επίθεση για το 15-15, δέχθηκε μπλοκ από τον άριστο πασέρ Κάμπα με τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά την ιστορική πρόκριση. Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Γερμανός Γκρόζερ με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Σέρβος Κοβάτσεβιτς με 19.