H Σερβία στα ημιτελικά (VIDEO)

Σαρώνοντας τη Βουλγαρία η Σερβία πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωβόλεϊ επικρατώντας 3-0 σετ (25-21, 25-22, 28-26) για να παίξει ενάντια στη Γερμανία.

Στο Βαλκανικό ντέρμπι, οι Σέρβοι επικράτησαν σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ αλλά ένα 4-1 του Ποδρασκάνιν έφερε μπροστά τη Σερβία και με καλό ρυθμό ισοφάρισε 7-7. Οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα με 13-9 έκαναν λιγότερα λάθη από τους Βούλγαρους και έκαναν γρήγορα το 20-15 και με τον Ούρος Κοβάτσεβιτς έκαναν το 25-21 παρά το 22-20 των Βουλγάρων.

Η Βουλγαρία βελτιώθηκε στη άμυνα στην αρχή του β σετ και με τον Σοκόλοφ προηγήθηκε 4-1 αλλά η Σερβία μείωσε 10-7 για να ισοφαρίσει 11-11, το κέντρο των Βούλγαρων αντέδρασε αλλά μετά από λίγα λεπτά οι Σέρβοι με τον Πέτριτς τελείωσαν το σετ 25-22.

Η Βουλγαρία προσπάθησε να αντιδράσει πήρε προβάδισμα 6-4 αλλα η Σερβία ισοφάρισε και προηγήθηκε 9-8. Η Βουλγαρία επέστρεψε με 14-12 ακολούθησε ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ αλλά ο Κοβάτσεβιτς για τη Σερβία τελείωσε με 2 επιθέσεις το σετ και η Σερβία πήρε το σετ 28-26 και τον αγώνα.