Μία νίκη και μια ήττα για την Εθνική Κύπρου

Η Κύπρος συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγονται στην Τσεχία.

Η Εθνική Κύπρου πέτυχε εχτές την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας 3-0 σετ της Βορείου Ιρλανδίας ομάδα που είχε αντιμετωπίσει λίγες μέρες πριν και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μικρών Κρατών.

Η διακύμανση:

Α σετ: 5-8, 14-16, 16-21, 20-25

Β σετ: 8-5, 9-16, 13-21, 16-25

Γ σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 22-25

Πρώτος σκόρερ για την Κυπριακή ομάδα ο Πετρακίδης με 15 πόντους ενώ ο Χρίστος Παπαδόπουλος δεν αγωνίστηκε.

Στον αγώνα που έγινε σήμερα ενάντια στην οικοδέσποινα Τσεχία, η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ σε ένα αγώνα που Κύπρος μπήκε πολύ δυνατά στο 1ο σετ αιφνιδιάζοντας τους Τσέχους παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα 10-16 και 17-21 αλλά η Τσεχία αντέδρασε και δε κατάφερε η Κύπρος να κρατήσει το σετ. Πρώτος σκόρερ ο Γεωργίου με 10 πόντους ενώ ο Χρίστος Παπαδόπουλος σημείωσε 4 (2 μπλοκ)

Α σετ: 6-8, 10-16, 17-21, 24-26

Β σετ: 5-8, 8-16, 11-21, 12-25

Γ σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 17-25

Αύριο η Κύπρος θα αντιμετωπίσει στον τελευταίο αγώνα την Σουηδία.