Η σχολή Μωραϊτη στον τελικό του πανελλήνιου σχολικού ενάντια στο Grammar School Λεμεσού

Στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στη αίθουσα “Σπύρος Κυπριανού” το Λύκειο Σχολής Μωραϊτη επικράτησε με 3-1 σετ του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης και πέρασε στον τελικό για το πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Κύπρο.

Το πρώτο σετ κέρδισε το 3ο ΓΕΛ Αλεξενδρούπολης με 25-23 σε 25 λεπτά για να ισοφαρίσει με το ίδιο σκορ αλλά σε 29 λεπτά το Λύκειο Σχολής Μωραϊτη. Τα επόμενα δύο δετ κέρδισε εύκολα η Σχολή Μωραϊτη με 25-16 σε 25 λεπτά και 25-13 σε 20 λεπτά και πήρε τη νίκη – πρόκριση.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 200 θεατές περίπου. Συνολική διάρκεια αγώνα 1 ώρα και 39 λεπτά.

Συνθέσεις ομάδων:
Λύκειο Σχολής Μωραίτη (Κ.Παπακωνσταντίνου): 5. Χ.Ηλιακόπουλος, 15. Ν.Ηλιακόπουλος, 13. Ανδρεόπουλος, 4. Χάκας, 2. Δοροβάτας, 7. Στράτος, (λίμπερο νο.10 Σωνάκης), (λίμπερο νο.11 Κωνσταντίνου), (8. Κοσμάς 1. Μανώλαρος, 6. Αλεξόπουλος, 12. Κανιώρης, 3. Μάρης, 14. Μπουγάτσος).

3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης (Χρ.Γκαρνέτας): 17. Ανδραβίζος, 2. Δημητριάδης, 20. Ραπτόπουλος, 7. Ποιμενίδης, 10. Αλεξάκης, 18. Παπάζογλου, (Λίμπερο νο.3 Μύρος), (Λίμπερο νο.5 Μορφίνης), (1. Βαφειάδης, 8. Χατζίδης, 9. Πιγακούδης, 11. Γκιδίκας, 4. Φωτακίδης, 14. Γκότοβος).

To Grammar School Λεμεσού πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ και πέρασε στον μεγάλο τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Λυκείων. Νίκησε το Παπαχαραλάμπειο και αύριο θα διεκδικήσει το τρόπαιο με αντίπαλο τη Σχολή Μωραϊτη. Τα σετ: 25-11 (18 λεπτά), 25-18(23 λεπτά), 20-25(24 λεπτά), 25-20(27 λεπτά). Τον αγώνα που είχε συνολική διάρκεια 1 ώρα και 32 λεπτά, παρακολούθησαν πάνω από 300 φίλαθλοι.

Παπαχαραλάμπειο (Παπαχαραλάμπους): 9. Κοβάτσεφ, 3. Μαγγανάς, 8.Καγιάλης, 4. Δημούδης, 5. Συναδινός, 2. Μπεζάνι, (Λίμπερο νο. 18 Στραβάκος, Λίμπερο νο. 19 Οικονομόπουλος), (1. Ζωγραφάκης)

Grammar School (Προκόπης Γεωργίου): 11. Στατιώτης, 7. Μυλωνάς,  12. Γκράμμερσντορφ, 8. Σιαπάνης, 6. Χαραλάμπους, 9. Σεμένοφ, (Λίμπερο νο. 1 Ιωάννου).