Στην έδρα του ζητάει ο Ολυμπιακός καθαρή νίκη για την πρόκριση

Στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη, στις 14 Φεβρουαρίου, θα κριθεί η πρόκριση στους «4» του CEV Cup.

Για την πρώτη αναμέτρηση των «8» της διοργάνωσης, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 3-1 σετ (18-25, 29-27, 25-22, 25-21) από την Μπουργκάς, στην Βουλγαρία και πλέον όλα θα κριθούν στον δεύτερο αγώνα. Σε έναν πολύ δυνατό αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0 σετ, ενώ το δεύτερο σετ χρειάστηκε να φτάσει στους 29 πόντους για να αναδείξει νικητή το με τους γηπεδούχους να το κερδίζουν με 29-27. Στη συνέχεια οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ απώλεσαν τα επόμενα δυο σετ στις λεπτομέρειες, για το τελικό 3-1. Η πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, θα κριθεί στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο Ρέντη την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου στις 17:00, εκεί όπου ο Ολυμπιακός με τον κόσμο στο πλευρό του, που θα είναι η δύναμη του, θέλει μια καθαρή νίκη, ώστε να οδηγήσει την υπόθεση πρόκριση στο χρυσό σετ και να είναι αυτός που θα πάρει το εισιτήριο για τους «4» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση κόντρα στην Μπουργκάς. Μετά το γρήγορο 2-0 των γηπεδούχων, το σετ ήρθε στα ίσα στο 5-5 και από το 6-5 οι «ερυθρόλευκοι» δεν απώλεσαν το προβάδισμα, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά, για να πάρουν το πρώτο σετ με 25-18 και να κάνουν το 1-0. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να αποσπαστεί με περισσότερους από δυο πόντους. Το σετ έφτασε να κριθεί στους 29 πόντους (29-27) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1. Στο τρίτο σετ η Μπουργκάς πήρε από την αρχή μια διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος του σετ (25-22) κάνοντας το 2-1 στον αγώνα. Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ αντέδρασαν, πήραν προβάδισμα, αλλά στους κρίσιμους τελευταίους πόντους η Μπουργκάς πέρασε μπροστά και πήρε το σετ με 25-21 και τη νίκη με 3-1 σετ. Η πρόκριση πλέον θα κριθεί στο Ρέντη, εκεί όπου ο Ολυμπιακός με την δύναμη της έδρας του και την ώθηση των φιλάθλων του θέλει να πάρει το εισιτήριο για τους 4, στο χρυσό σετ, κάτι που έχει ξανακάνει στο παρελθόν δείχνοντας την ποιότητα του ως ομάδα. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σμιτ με 19 πόντους και ακολούθησε ο Αλεξίεφ με 16.

Τα σετ: 3-1 σε 1:48, 18-25 (22'), 29-27 (31'), 25-22 (28'), 25-21 (27')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 29-27

3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-22

4ο σετ: 6-8, 12-16, 21-18, 25-21

Μπουργκάς: Μπατόεφ 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τζόρτζεβιτς 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ., 44% αρ.), Πετκόφ 7 (4/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιουσκόφ 23 (19/41 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετκοφ Γκ. 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ., 26% αρ.), Καρτέφ 12 (2/5 επ., 8 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαλπάροφ -λ (9% υπ., 5% αρ.) / Σαμουνεφ, Ιβάνοφ, Αγκονσέφ

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 6 (6/12 επ.), Μπέμε 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 19 (16/32 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 41% υπ., 29% αρ.), Ράουβερντινκ 4 (2/7 επ., 2 άσσοι, 62% υπ., 44% αρ.), Στεφάνου -λ (38% υπ., 31% αρ.), Δαρίδης -λ (38% υπ., 38% αρ.) / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ)

O προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μετά το τέλος της αναμέτρησης με τη Μπουργκάς δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αυτό το γνωρίζαμε από πριν. Η Μπουργκάς παίζει πολύ καλά μέσα στην έδρα της. Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι, πήραμε το πρώτο σετ και το δεύτερο κρίθηκε στο τέλος στις λεπτομέρειες.Κάποια λάθη μας στην άμυνα έδωσαν τη νίκη στη Βουλγαρική ομάδα. Στην έδρα μας θα είναι σίγουρα ένα διαφορετικό παιχνίδι, θα είμαστε πιο δυνατοί ώστε να πάρουμε μια καθαρή νίκη και να οδηγήσουμε το παιχνίδι στο χρυσό σετ, για να πάρουμε εκεί την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης. Είμαστε σίγουροι ότι θα έχουμε και τους φιλάθλους μας στο πλευρό μας. Θα δημιουργήσουν την μοναδική ατμόσφαιρα που μόνο αυτοί ξέρουν και αυτό θα δώσει ώθηση στους παίκτες μας για την πρόκριση».

Πηγή φωτο: Teo Black