Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός από την Ευρώπη παρά την μεγάλη προσπάθεια

Μια ανάσα από μια ακόμα σπουδαία ανατροπή και τεράστια επιτυχία, έφτασε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που έχασε την πρόκριση στο χρυσό σετ του επαναληπτικού με τη Βολερό, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη.

Οι Κυπελλούχες Ευρώπης που κατέθεσαν στον αγωνιστικό χώρο, δείγματα του μεγάλου ψυχισμού τους, οδήγησαν το παιχνίδι στο χρυσό σετ, όπου βρέθηκαν μπροστά με 10-9 αλλά δεν ολοκλήρωσαν το θρίαμβο. Έτσι ολοκληρώθηκε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία, ύστερα από δυο σεζόν με ισάριθμες παρουσίες στον τελικό του Challenge Cup και την περσινή κατάκτηση μέσα στην Μπούρσα. Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή της ήττας με 3-0 στη Γαλλία, νίκησε με 3-1 και οδήγησε το παιχνίδι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, επιπέδου Champions League στο χρυσό σετ, σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς με μεγάλες ανατροπές από πλευράς «ερυθρολεύκων».

Προβάδισμα με εντυπωσιακό 7-0 σερί!

To 1ο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-0 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 5-4 με τη Βολερό να προηγείται για πρώτη φορά μετά το 6-6 και με ένα 3-0 σερί να φτάνει στο 6-9. Η Χίπε μείωσε (8-9), οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά σε 10-10 και 11-11. To κλειστό και ισορροπημένο παιχνίδι συνεχίστηκε με (15-15) και μετά το 16-18 με το οποίο βρέθηκε να χάνει, ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί και το ανέτρεψε αποκτώντας το προβάδισμα μετά από ώρα για το 19-18. Με δυο σερί άσσους της Τζίνας Λαμπρούση το σερί αυξήθηκε στο 5-0, για τον Ολυμπιακό που διεύρυνε στο +3 τη διαφορά φτάνοντας στο 21-18. Η Στέλλα Χριστοδούλου με πανέξυπνο πόντο «έγραψε» το 22-18 και μετά από τον τρίτο άσσο της Λαμπρούση και σερί 7-0, ο Θρύλος έφτασε στο 23-18. Με νέο πόντο της Στέλλας Χριστοδούλου προέκυψε το πρώτο σετ μπολ (24-19) και με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε ο Θρύλος πήρε το πρώτο σετ με 25-20!

Ισοφάρισε η Βολερό

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τη Βολερό να προηγείται 2 φορές με +3 (0-3, 1-4) αλλά από το 1-4 και μετά οι «ερυθρόλευκες» με 5-0 σερί ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με  +2 φτάνοντας στο 6-4 και στη συνέχεια στο 7-5 με τη Έμοντς. Ακολούθησε το 8-6, υπέρ των «ερυθρολεύκων» το οποίο οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν σε 8-10 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Η Βολερό, διεύρυνε το προβάδισμα της στο 8-12, μέχρι να σταματήσει το σερί η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ για το 9-12. Στην εξέλιξη του σετ, η Γαλλική ομάδα διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και έφτασε στο 25-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ξανά προβάδισμα με σπουδαίες ανατροπές!

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» στο 3ο σετ στην έναρξη του οποίου βρέθηκαν να χάνουν με 2-8. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-12 με τη Χριστοδούλου και σε 10-13 με τη Λαμπρούση και σε 12-15 με τη Χίπε στην προσπάθεια του ανατρέψει την κατάσταση. Με μπλοκ της Γιώτα συνεχίστηκε στο 3-0 το σερί από το 10-15 και με επίθεση της Χίπε στο 4-0, με τον Θρύλο να μειώνει στον πόντο (14-15). Μετά από πρώτο χρόνο της Γιώτα οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 15-15 και με την Έμοντς πάνω στο φιλέ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ με 16-15! Ο Ολυμπιακός με ένα νέα εντυπωσιακό 6-0 σερί, είχε μετατρέψει το 10-15 σε 16-15 και επανήλθε δυναμικά στη διεκδίκηση του σετ. Στο σημείο αυτό η Βολερό, αντέδρασε και με δυο σερί πόντους έφτασε στο 16-18 και στο 17-19 για να ισοφαρίσει σε 19-19 ο Ολυμπιακός με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε. Με άσσο της Γιώτα και το επιμέρους 3-0 σερί, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 20-19 και διευρύνθηκε στο 4-0 για το 21-19 μετά από φάση διαρκείας! Η Βολερό μείωσε σε 21-20, αλλά η Χίπε διατήρησε το +2 για το 22-20. Ακολούθησε το σερβίς της Γερμανίδας διαγωνίου που πέρασε άουτ (22-21) και η ισοφάριση από τη Βολερό σε 22-22 και το προσπέρασμα με 22-23. Στη συνέχεια η Χίπε, νίκησε το διπλό μπλοκ ισοφαρίζοντας σε 23-23, ακολούθησε το 24-23 και το 25-23 μετά από επίθεση άουτ της Βολερό για τον Ολυμπιακό που πήρε ξανά το προβάδισμα και απείχε δυο σετ από την πρόκριση.

Από 18-19, 24-19 με Λαμπρούση στο σερβίς!

Στην έναρξη του 4ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7, όταν με ένα 4-0 σερί η Βολερό προηγήθηκε με 7-11. Το σερί αυτό σταμάτησε μετά από επίθεση της Λάουρα Έμοντς η οποία μείωσε σε 8-11 αλλά ακολούθησαν τρεις πόντοι των φιλοξενούμενων για το 8-14. Η απάντηση του Ολυμπιακού με 5-0 σερί έφερε τη μείωση του σκορ στο ελάχιστο για το 13-14. Ακολούθησε το 14-15, με τη Βολερό να ξεφεύγει με 14-17, αλλά ο Θρύλος μείωσε και πάλι σε 16-17 με τη Μέιφιλντ και με άσσο της Χίπε το επιμέρους ισοφάρισε σε 17-17. Στο νέο προβάδισμα της Βολερό «απάντησε» η Χριστοδούλου ισοφαρίζοντας σε 18-18 με τη συγκλονιστική εξέλιξη να συνεχίζεται. Η Τζίνα Λαμπρούση ισοφάρισε ξανά σε 19-19 και ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 4ο σετ με 20-19 μετά από λάθος της Βολερό! Με νέο άσσο της Τζίνας Λαμπρούση διαμορφώθηκε το 21-19 και η Έμοντς έγραψε το 22-19 για το +3 υπέρ του Ολυμπιακού! Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε με τη Τζίνα να Λουμπρούση πετυχαίνει νέο άσσο για το 23-19 και μετά από φάση διαρκείας πάνω στο φιλέ προήλθε το 24-19 για το σετ μπολ υπέρ του Θρύλου! Οι «ερυθρόλευκες» είχαν μετατρέψει το 18-19 σε 24-19 με νέο εντυπωσιακό 6-0 σερί, η Βολερό μείωσε σε 24-21, αλλά μετά από άστοχο σερβίς πήραν το σετ με 25-21 και οδήγησαν το ματς στο χρυσό σετ!

Μπορούσε και στο χρυσό σετ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Το χρυσό σετ ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 3-0 και τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Η Λάουρα Έμοντς μείωσε σε 1-3, ακολούθησε το 1-4 από τη Βολερό, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 με πλασέ της Χίπε! Μετά από αμφισβητούμενη φάση οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 4-5 αλλά η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 5-5. Ακολούθησε νέο προβάδισμα της Βολερό με 5-6 αλλά η Χίπε έδωσε ξανά τη λύση ισοφαρίζοντας σε 6-6 και στη συνέχεια με άσσο έγραψε το 7-6 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο χρυσό σετ. Η Βολερό ισοφάρισε σε 7-7 αλλά η Χίπε με πλασέ έβαλε τον Θρύλο ξανά στη θέση του οδηγού, στην αλλαγή των τερέν σημειώνοντας το 8-7.  Μετά από λάθος στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +2 το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 9-7 με τη Βολερό να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 9-9. Η Τζίνα Λαμπρούση έγραψε το 10-9 για να ακολουθήσει το 10-10 μετά από λάθος στο σερβίς και το 10-11 ύστερα από επίθεση των φιλοξενούμενων. Η Βολερό διεύρυνε το προβάδισμά της για το 10-12 και το 10-13, με τον Ολυμπιακό να μην ανατρέπει την κατάσταση αυτή τη φορά και να χάνει το χρυσό σετ με 10-15.

Tα σετ: 3-2 σε 1.51 25-20 (24’), 16-25 (20’), 25-23 (26’), 25-21 (24’), Χρυσό σετ: 10-15 (17’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-18, 25-20

2ο σετ: 8-6, 10-16, 14-21, 16-25

3ο σετ: 2-8, 16-15, 21-19, 25-23

4ο σετ:  7-8, 14-16, 21-19

Χρυσό σετ: 4-5, 10-9, 10-12, 10-15

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μέιφιλντ 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 52%υπ.-40%αρ.), Λαμπρούση 12 (5/8 επ., 5 άσσοι, 12 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (7/8 επ.), Χίπε 26 (22/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Έμοντς 7 (7/29 επ., 46%υπ.-25%αρ.), Κοκκινάκη –λ (49%υπ.-46%αρ.)/ Νομικού, Βλαχάκη 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 1 (1/2 επ.)

Βολερό (Αβιτάλ Σέλινγκερ): Λαζαρένκο 18 (11/20 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κασάνοβα 22 (20/45 επ., 2 άσσοι), Ντιμίτροβα 9 (6/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33%υπ.-25%αρ.), Χασάνοβα 14 (7/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μπέλιτσα 15 (11/36 επ., 4 άσσοι, 17%υπ.-17%αρ.), Μορί 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Τζιαρντίνο –λ (48%υπ.-30%αρ.)/ Ούντερναχερ, Όρτσιτ –λ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με πολύ καλές άμυνες και μεγάλος πόντους και από τις δυο πλευρές. Είμαι ευχαριστημένος για τον τρόπο που παλέψαμε. Σε ορισμένα σημεία βέβαια τα πράγματα δεν ήταν τόσο καλά, αλλά είχαμε απέναντί μας μια ομάδα επιπέδου Champions League. Ήμασταν άτυχοι που παίξαμε τόσο νωρίς με το συγκεκριμένο αντίπαλο. Αν υπάρχει κάτι καλό μετά από αυτό τον αποκλεισμό είναι ότι θα έχουμε περισσότερο χρόνο για να προπόνηση μέσω της οποίας θα βελτιωθούμε σε ορισμένους τομείς που δεν είμαστε καλά μέχρι στιγμής».

Η Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Υπήρχαν αρκετές ανατροπές κατά τη διάρκεια του αγώνα όμως η ομάδα έδειξε ότι έχει μέταλλο και μπόρεσε να φτάσει στο χρυσό σετ. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να φτάσουμε σε μια τεράστια πρόκριση, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε ορισμένα εύκολα λάθη. Αντιμετωπίσαμε πολύ νωρίς στη διοργάνωση ένα δυνατό αντίπαλο, παρ’ όλα αυτά δεν πτοηθήκαμε. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που ήρθε και μας υποστήριξε και τώρα στρέφουμε την προσοχή στους εγχώριους τίτλους, όπου θέλουμε να διατηρήσουμε τα σκήπτρα».