Η Ζενίτ Καζάν κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ με ηγέτη τον Λεόν

Με το Νώντα Γεροθόδωρο στην σκάλα στον πρώτο τελικό του έκλεισε η αυλαία του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ με την Ζενίτ Καζάν να παίρνει άξια τον τίτλο δια χειρός Βιρλφρέντο Λεόν.

Η Ρωσική ομάδα με μεγάλη ανατροπή πήρε το πολύτιμο τρόπαιο μέσα από τα χέρια της Τσιβιτανόβα Λούμπε κερδίζοντας στο τάι μπρέι.

Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και έκλεισε με ένα συγκλονιστικό τρόπο καθώς η Ζενίτ έκανε ακόμα μια ανατροπή και με πρωταγωνιστή τον Λεόν στον τελευταίο του αγώνα με την Ζενίτ να δίνει το Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην ομάδα του.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που χρειάστηκε πολλές φορές τη μεσολάβηση του βίντεο ρέφερι, η Ζενίτ προηγήθηκε με 27-29 σε ένα πολύ καλό σετ με την Ζενίτ να προηγείται μετά το δεύτερο τάι μπρέικ αλλά με την Λούμπε να επιμένει ως το τέλος και να διεκδικεί στον πόντο το σετ με τον Λεόν να παίρνει τον τελευταίο πόντο. Για να ακολουθήσει η ισοφάριση από την Ιταλική ομάδα που κατάφερε να ξεφύγει μετά το 16-15 εύκολα και να πάρει το σετ 25-18 με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Σοκόλοφ στον Λεόν. Στο τρίτο σετ η Ζενίτ έκανε πολλά λάθη στο σερβίς και φάνηκε νευρική με αποτέλεσμα να χάσει το σετ 25-23 μετά από επίθεση του Άντερσον 24-23 και επίθεση του Στάνκοβιτς. Η συνέχεια έδειχνε πως η Λούμπε θα έκανε το 3-1 αλλά ο Λεόν δεν είχε πει τον τελευταίο του λόγο. Πήρε στη πλάτη του την Ζενίτ και από το 16-13 έφερε το σετ στην Καζάν με 25-23 με τον Βέρμποφ να πραγματοποιεί την άμυνα της βραδιάς σε κρίσιμο σημείο.

Στο τάι μπρέικ οι Ιταλοί πήραν κεφάλι μετά από πολύ καλές επιθέσεις και μπλοκ αι προηγήθηκαν 11-8 κι ενώ όλα έδειχναν νίκη των Ιταλών πάλι ο «Σάντα Λεόν» έκανε το θαύμα του και με ατομικές προσπάθειες έφερε την Ζενίτ μια ανάσα πριν την κατάκτηση του τροπαίου. Η Λούμπε αντέδρασε ισοφαρίζοντας 14-14, ο Λεόν και πάλι με ατομικές προσπάθειες έφερε την Ζενίτ στο 15-16 και με ένα άσο έκανε το 15-17.

Η διακύμανση:

Α ΣΕΤ: 8-6, 14-16, 19-21, 27-29

Β ΣΕΤ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-18

Γ ΣΕΤ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-23

Δ ΣΕΤ: 8-5, 16-13, 21-20, 23-25

Ε ΣΕΤ: 5-2, 10-7, 12-11, 15-17

Πρώτος σκόρερ ο Λεόν με 33 πόντους (4 άσους – 2 μπλοκ, 59% υποδοχή) ο οποίος ήταν και ο καλύτερος επιθετικός και καλύτερος σέρβερ του αγώνα. Ο Σάντερ καλύτερος υποδοχέας, ο Στάνκοβιτς καλύτερος μπλοκέρ.

Civitanova: Sokolov (29), Sander (15), Juantorena (8), Stankovic-K (19), Christenson (3), Chester (6) Grebennikov (libero)/ Kovar (2), Zhukovsky ).
Zenit-Kazan: Anderson (11), Volvich (9), Leon (33), Butko-K (2), Samoilenko (5), Mikhailov (24) , Verbov (libero)/ Panteleimonenko (0), Gutsalyuk (1), Alekseev (0).

DREAM TEAM ΤΟΥ CHAMPIONS LEAGUE

Καλύτεροι Ακραίοι: Οσμάνι Χουαντορένα (Λούμπε) – Βιλφρέντο Λεόν (Ζενίτ)

Καλύτεροι Κεντρικοί: Μάρκο Ποντρατσκάνιν (Περούτζια), Ντράγκαν Στάνκοβιτς (Λούμπε)

Καλύτερος Διαγώνιος: Σβέταν Σόκολοφ (Λούμπε)

Καλύτερος Πασαδόρος : Αλεξάντερ Μπούτσκο (Ζενίτ)

Καλύτερο Λίμπερο: Ζένια Γκρεμπένικοφ (Λούμπε)

MVP δια χειρός του προέδρου της CEV, Aλεξάντερ Μπόριτσιτς ο Μαξίμ Μιχαϊλοφ της Ζενίτ για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Τρίτη η Περούτζια

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας Περούτζια πήρε την 3η θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο μικρό τελικό που επίσης κρίθηκε στο τάι μπρέικ η Περούτζια αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-2 σετ νίκησε με 3-2 σετ και πήρε τη νίκη στο μικρό τελικό.

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ, Άντλερ

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 27-29
3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-19
4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 6-10, 6-12, 7-15

*Οι πόντοι της Zaksa Προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκλ και 27 λάθη αντιπάλων και της Περούτζια προήλθαν από2 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 27-29, 25-19, 23-25, 07-15) σε 125'

ZAKSA (Γκαρντίνι): Σζουμούρα 18 (16/34 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. - 17% άριστες), Τονιουτί, Βισνιέβσκι 11 (7/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπίνιεκ 8 (4/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντερού 21 (21/44 επ., 33% υπ. - 12% άριστες) / Ζατόρσκι (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Γιούγκνιεβιτς, Σέμενιουκ.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ (Μπερνάρντι): Ράσελ 15 (14/27 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 22% άριστες), Ζάιτσεφ 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 51% υπ. - 26% άριστες), Ατανασίγιεβιτς 24 (24/41 επ.), Ντε Τσέκο 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ανζάνι 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ποντρασκάνιν 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κολάτσι (λ, 58% υπ. - 31% άριστες), Ρίτσι, Σο 1 (1/1 επ.), Σίριλα, Μπέργκερ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).