Ήττα στην Ιταλία αλλά με καλή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό

Την ήττα με 3-1 σετ από την Ραβέννα γνώρισε ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ που έγινε στο Παλάτσο ντε Αντρέ και πλέον στη ρεβάνς που θα γίνει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Τετάρτη 11 Απριλίου οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να νικήσουν με 3-0 ή 3-1 σετ για να διεκδικήσουν το τρόπαιο στο χρυσό σετ.

Η ομάδα του Πειραιά μετά από πολύ καιρό είχε απέναντι της έναν δυνατό και ποιοτικό αντίπαλο με καλή άμυνα και αποτελεσματική κόντρα επίθεση. Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά ειδικά στο 4ο σετ και δε μπόρεσε να ανοίξει διαδρόμους με το σερβίς του. Πλήρωσε λάθη τακτικής στο φινάλε του 1ου και 4ου σετ τα οποία εκμεταλεύτηκαν οι Ιταλοί και πήραν τη νίκη. Μάλιστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-23 στο 1ο σετ με την επίθεση του Ραουβέρντινκ, ο Πογλαχέν, ισοφάρισε με πλασέ 24-24 και το σετ κρίθηκε με την κόντρα επίθεση του Μπούσεγκερ και τον άσσο του Πογλαχέν.

Ο Ολυμπιακός ανέκαμψε στο 2ο σετ που είχε και το καλύτερο διάστημα στον αγώνα. Είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους. Ο Ντιαμαντίνι μείωσε σε 24-23 αλλά το μπλοκ του Πετρέα στον Γκουτιέρεζ έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το 3ο σετ με προβάδισμα 8-4 αλλά το σερβίς του Μαρεχάλ και εντυπωσιακό μπλοκ - άμυνα από τη Ραβέννα έφεραν το ματς στα ίσια. Οι Ιταλοί έκαναν σερί 4-0 και προηγήθηκαν 19-15. Εκεί κρίθηκε και το σετ καθώς ο Οϊβάνεν ήταν άστοχος και η υποδοχή μέτρια.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι και το 22-20 όταν ο Ντιαμαντίνι έκανε υπέρβαση σε πρώτο χρόνο. Ο ίδιος παίκτης μείωσε με πρώτο χρόνο 22-21, ενώ στην επόμενη φάση έκανε επίθεση ο Μπούτσεγκερ. Οι διαιτητές έδωσαν άουτ αρχικά αλλά οι Ιταλοί ζήτησαν video challenge και δικαιώθηκαν καθώς η μπάλα χτύπησε στο δάκτυλο του Αλεξίεφ. Το σκορ έγινε 22-22, ο Ντιαμαντίνι πήρε άσσο και ο Μπούτσεγκερ έκανε το 24-22. Ο Ιταλός κεντρικός έχασε το σερβίς αλλά η ζημιά είχε γίνει καθώς μετά το σερβίς του Ολυμπιακού ο Μπούτσεγκερ τελείωσε το σετ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Σκούντνικ - Μακόφσκι