Πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ την Ντιναμό Κράσνονταρ στο «Μελίνα Μερκούρη», στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup. Στον επαναληπτικό της 21ης Μαρτίου οι «ερυθρόλευκες» με οποιαδήποτε νίκη προκρίνονται, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.
Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θα αποκλειστεί αν χάσει με 3-0 ή 3-1.

Εκπληκτικό παιχνίδι από την Τζίνα Λαμπρούση με 18 πόντους με το εντυπωσιακό 93% στην επίθεση (14/15). Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Σάσκια Χίπε με 29 πόντους και 53% αποτελεσματικότητα. Από κοντά στο σκοράρισμα και η Στέφανι Νιέμερ με 16 πόντους και 3 μπλοκ.

Αν και βρέθηκε πίσω με 5-14 στο τέταρτο σετ, με την βοήθεια περίπου 1000 φίλων της ομάδας, οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-2 και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί, πάλι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο (3-8) αλλά με σερί 7-0 και 5 πόντους της Χίπε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-8, διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος για το τελικό 15-13.

1ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-14
3ο σετ: 8-7, 16-14, 17-21, 23-25
4ο σετ: 3-8, 11-16, 21-17, 25-19
5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ντιναμό Κράσνονταρ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-14, 23-25, 25-19, 15-13) σε 113'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νιέμερ 16 (12/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 34% υπ. - 24% άριστες), Πολ 13 (8/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. - 52% άριστες), Λαμπρούση 18 (14/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 29 (24/45 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 32% υπ. - 29% άριστες), Βλαχάκη.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Ουσάκοφ): Πιπουρίνοβα 11 (9/23 επ., 2 άσσοι), Περεπέλκινα 16 (12/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νόσοβα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ποντσκαλνάινα 20 (12/23 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Σάσκοβα 9 (6/20 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Σπερσκάιτε 16 (13/41 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ. - 13% άριστες) / Τρετιάκοβα (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Μπίμπινα (λ), Μπιάρντα, Σμίρνοβα 1 (1/1 επ.), Μισάγκινα, Μπογκόσκαγια.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο ματς. Σε μερικές στιγμές φαινόταν ότι δεν υπάρχει ελπίδα για εμάς. Πραγματικά συγχαρητήρια στα κορίτσια και στον κόσμο μας γιατί και οι δυο δεν σταμάτησαν να παλεύουν ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές. Νομίζω ότι πλέον έχουμε ένα καλό προβάδισμα πριν από το ματς στη Ρωσία».