Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και περιμένει να δει αν προκρίθηκε

Ο ΠΑΟΚ παρότι έχασε το 1ο σετ από την φινλανδική Σασταμάλα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ στον τελευταίο του αγώνα στον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του.

Η βραδιά αναμένεται να είναι μεγάλη για τον δικέφαλο καθώς για να προκριθεί στα πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης θα πρέπει να ηττηθεί η γαλλική Σαμόντ στον C όμιλο. Η Μπερλίν νίκησε την Γιαστρέμπσκι 3-1 και προκρίθηκε.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε αγχωμένος στο ξεκίνημα απέναντι στη Σασταμάλα που δεν είχε στόχο πρόκρισης και έπαιζε πιο ελεύθερα. Οι αλλαγές του Ρίτσι με την είσοδο του Σαφράνοβιτς στη θέση του Γκιόν από το 2ο σετ αλλά και του Τερζή στη θέση του βασικού πασαδόρου από το 3ο σετ άλλαξε τη ροή του αγώνα και μάλιστα παρότι ο δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα τόσο του 3ου όσο και του 4ου σετ βρήκε το δρόμο για την ανατροπή και τη νίκη που δημιουργεί προϋποθέσεις πρόκρισης.

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά με προβάδισμα +3 μέχρι το 15-12 του 1ου σετ αλλά η Σασταμάλα με τον Καρμόντι και τον Κουνάρι έφεραν την ισοφάριση 15-15. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο και στο 22-22. Το πλασέ του Έσκο και η άουτ επίθεση του Κουμεντάκη (ο ΠΑΟΚ ζήτησε διαιτητικό βίντεο και δεν δικαιώθηκε) έκαναν το 24-22 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Ουτσόικοφ στο φιλέ.

Με την πλάτη στον τοίχο αλλά με τον Σαφράνοβιτς να μαζεύει την υποδοχή ο ΠΑΟΚ μπήκε στο 2ο σετ αποφασισμένος για το τρίποντο. Οι πεισματάρηδες φινλανδοί το πάλεψαν, ο ΠΑΟΚ με τον Ουτσίκοφ ξέφυγε 12-10 αλλά ο άσσος του Κάουρτο έφερε το σκορ στα ίσια και έγιναν μεγάλες μάχες μέχρι το 22-22. Ο Κουνάρι έχασε το σερβίς, οι φινλανδοί ζήτησαν βίντεο ρέφερι αλλά δεν δικαιώθηκαν (23-22) και ο Κουμεντάκης με δύο ωραίες επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-22 εν μέσω αποθέωσης.

Με το μπλοκ του Τακουρίδη να ανεβάζει ρυθμούς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-9 αλλά η Σασταμάλα απάντησε με σερί 3-0 με Σιβούλα, Σάντεμπεργκ και λάθος Κουμεντάκη. Με δύο νέα λάθη από Ουτσίκοφ Κουμεντάκη η Σασταμάλα προηγήθηκε 16-14 αλλά ο ΠΑΟΚ με ξέσπασμα στο σερβίς και αδιαπέραστο μπλοκ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 18-16. Το λάθος του Σιβούλα και το μπλοκ άουτ του Ουτσίκοφ έβαλε τον ΠΑΟΚ στο +4 (21-17) και η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 2-1 σετ.

Με τον Τερζή στην πάσα ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο τον αγώνα και στο 4ο σετ αλλά οι φινλανδοί παίζοντας πιο ελεύθερα εκμεταλεύονταν τον εκνευρισμό της τελικής προσπάθειας των γηπεδούχων. Στο 13-12 για τον ΠΑΟΚ ο Κουμεντάκης και ο Ουτσίκοφ έπεσαν πάνω σε μπλοκ και ο Σιβούλα πήρε άσσο κάνοντας συνολικό σερί 4-0 για το 16-13 και 17-14. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τον έλεγχο πριν ξεφύγει το σκορ. Απάντησε με μπλοκ και δύο δύσκολες επιθέσεις του Κουμεντάκη ο οποίος πήρε και δύο άσσους. Η επίθεση του Σαφράνοβιτς ανέβασε το συνολικό σερί στο 5-0, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 19-17 και εν μέσω αποθέωσης έφτασε στην κατάκτηση του σετ 25-20 που του έδωσε και τη νίκη με 3-1. Μάλιστα ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Τακουρίδη στον Γκάιμερ.

Διαιτητές: Ερπικ, Ραπισάρντα

1ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-17, 25-20

4ο σετ: 8-7, 13-16, 21-18, 25-20

* Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και της Σασταμάλα προήλθαν: 5 άσσοι, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-20, 25-20) σε 111΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 21π. (16/31 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 36% υπ., 18% αρ.), Ουτσίκοφ 20 (19/41, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/9, 3 μπλοκ), Βάκιερς 1 (1/1), Γκιον 2 (2/5, 88% υπ., 38% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. 48% υπ., 30% αρ.), Τερζής, Στίγγας 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 47% υπ., 26% αρ.).

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σιβούλα 17 (15/39επ., 2 άσσοι), Κάρμοντι 2 (1/1, 1 μπλοκ), Καούρτο 10 (6/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σάντμπεργκ 10 (10/23), Εσκο 5 (3/3, 2 μπλοκ), Κουνάρι 15 (13/31, 2 άσσοι) / Ρινγκσέις (λ. - 60%υπ., 33% αρ.), Βεσάνεν, Γκουίμερ 3 (2/4, 1 μπλοκ), Λεχτιμάκι.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι είπε: «Είμαι ευτυχής γιατί ήταν ένας δύσκολος αγώνας και μια πιεστική κατάσταση καθώς έπρεπε να κερδίσουμε. Δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά, αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε και είμαστε ικανοποιημένοι».

Ο προπονητής της Σασταμάλα Σάμι Κούρτιλα είπε: «Είμαι απογοητευμένος που χάσαμε απόψε. Στα δύο πρώτα σετ υπήρχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά στα επόμενα δύο σετ χάσαμε πάρα πολλά σημεία στην ίδια περιστροφή και έτσι χάσαμε τον αγώνα. Φυσικά δεν είναι εύκολο να κερδίσεις έναν ματς σε αυτό το επίπεδο. Είδαμε πόσο δύσκολο μπορεί να είναι. Η συμμετοχή στο Champions League ήταν ένα μεγάλο μάθημα για εμάς, είμαστε στην αρχή της διαδρομής και ελπίζω ότι δεν θα είναι η μοναδική ευκαιρία για εμάς. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε μέρος αυτής της διοργάνωσης και τα επόμενα χρόνια».