Νίκη χωρίς αντίκρισμα του Φοίνικα στο Τσάλεντζ Καπ

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τη βουλγαρική Μοντάνα με 3-2 σετ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» αλλά το σκορ δεν ήταν αρκετό να το δώσει την πρόκριση.
Η Μοντάνα στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-1 σετ και πήρε την πρόκριση για τους «8». Κι όμως ο Φοίνικας έφτασε πολύ κοντά στην ιστορική πρόκριση καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ και 20-17 στο 3ο σετ αλλά τα σερβίς του Ρώσου Κλετς έφεραν τα πάνω κάτω...

Ο αγώνας για τρία σετ ήταν πάρα πολύ καλός, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ικανές για την πρόκριση, όμως η ομάδα από την Βουλγαρία ήταν αυτή που την πήρε. Ο Φοίνικας από την πλευρά τους... πλήρωσε την αδράνεια στο τρίτο σετ, αφού ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους και δεν κατάφερε να προηγηθεί αυτός με 2-1.

Η ροή του αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς δείχνοντας διάθεση να κυνηγήσουν τη νίκη. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με 3-5, όμως το μπλοκ του Γάτση και ο άσσος από τον Μαρούλη έφεραν το ματς στα ίσα (5-5). Με οριακό προβάδισμα (7-8), πήγαν στους πάγκους οι φιλοξενούμενοι για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με άσσο του Latunov η Μοντάνα ξέφυγε με δύο πόντους 11-13. Όμως το «Πειρατικό» με σερί 2-0 ισοφάρισε σε 13-13. Το άσχημο τελείωμα του Λινζ έφερε τη διαφορά και πάλι στο +2 (14-16) για την Μοντάνα και με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Βούλγαρος του Φοίνικας μετά την ωραία πάσα του Μαρούλη ισοφάρισε σε 16-16. Το «Πειρατικό» μετά το λάθος των φιλοξενούμενων πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 18-17 και ο τεχνικός της Μοντάνα κάλεσε τάιμ άουτ. Οι Συριανοί παίζουν… άμυνα και αυτό αποδίδει καρπούς αφού πήραν ακόμη έναν πόντο για το 20-18, νέο τάιμ άουτ από τον τεχνικό της Μοντάνα. Ο Λατούνοφ σταμάτησε τον Χήρα και το ματς και πάλι στα ίσα 20-20. Άσσος από τον Κιόσεφ σε κρίσιμο σημείο 20-21. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 24-24 μετά την ωραία άμυνα του Λινζ. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ έπειτα από διπλή προσπάθεια 25-25. Ο Πέτερλιν ισοφάρισε σε 29-29, καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν… παρατά το σετ. Ο Ασπάροφ με επίθεση στην κόντρα έκανε το 29-31 και η Μοντάνα έκανε το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να πατούν… καλύτερα, καθώς προηγήθηκαν αρχικά 0-2, ο Φοίνικας το ανέτρεψε και μάλιστα πέρασε μπροστά με 3-2, όμως ο Κιόσσεφ μ ε άσσο έκανε το 3-5 και η διαφορά και πάλι στους δύο για την ομάδα από την Βουλγαρία. Με μπλοκ του Νάκοφ πάνω στον Γιορντάνοφ η Μοντάνα έκανε το 5-8 και με το +3 η ομάδα από την Βουλγαρία πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας μετά την άουτ επίθεση του Νάκοφ ισοφάρισε σε 9-9. Ο Πεντίδης με άσσο έφερε τον Φοίνικας +2 (12-10) και ο κ. Peev κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χήρας με άσσο έφερε τη διαφορά για τον Φοίνικα στο +3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Ο Πέτερλιν με άσσο έφερε και πάλι τη διαφορά στο +3 (20-17) για τον Φοίνικα. Ο Νάκος με άσσο μείωσε για την Μοντάνα σε 20-19 και ο κ. Κάζμαρτσικ κάλεσε ταιμ άουτ. Από την αρχή το… ματς, μετά τον πόντο του Κιόσεφ 21-21. Με το τραγικό λάθος του Κιόσεφ ο Φοίνικας έκανε το 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Πολύ καλό το ξεκίνημα και στο τρίτο σετ για τον Φοίνικα, ο οποίος μετά το έξυπνο πλασέ του Σούρδι προηγήθηκε με δύο πόντους 5-3. Με το +2 (8-6) ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, δείχνοντας ότι μπορεί να πάρει και το σετ αυτό και να προηγηθεί με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν δείχνουν να το βάζουν κάτω, καθώς χρειάζονται μόλις ένα σετ για να προκριθούν στην επόμενη φάση, του ChallengeCup. Ισοφάρισαν μετά από σερί 0-3 σε 11-11, όμως ο Φοίνικας ξέφυγε και πάλι με… δύο 13-11 και 14-12. Πεντίδης και Χήρας, οι δύο κεντρικοί του Φοίνικα έφεραν τη διαφορά στο +3 20-17, με τον τεχνικό της ομάδας από την Βουλγαρία να ζητά τάιμ άουτ. Ο Κλετς με άσσο μείωσε σε 21-20, φτάνοντας το σερί στο 0-3 για την Μοντάνα. Νέος άσσος από τον Ρώσο διαγώνιο και το ματς στα… ίσα 21-21. Ο Γιορντάνοφ πήρε έναν ακόμη κρίσιμο πόντο για την ομάδα του 23-22. Από την άλλη πλευρά ο Κλετς είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μοντάνα, ο οποίος την κράτησε ζωντανή σε μία στιγμή που ήταν πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους. Τέλος… στο όνειρο έβαλε ο Πένεφ, πήρε το μπλοκ άουτ έκανε το 23-25 και το δεύτερο αυτό σετ η ομάδα της Βουλγαρίας σφράγισε την πρόκριση.

Τυπικής διαδικασίας ήταν ότι ακολούθησε καθώς η πρόκριση στην επόμενη φάση είχε κριθεί, παρόλα αυτά όμως οι ομάδες έπαιξαν για την ιστορία τους. Οι δύο προπονητές από την πλευρά τους θέλησαν να δώσουν χρόνο συμμετοχές και σε άλλους αθλητές, που δεν είχαν αγωνιστική μέχρι εκείνη τη στιγμή.