Ήττα του Φοίνικα από τη Μοντάνα

Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την ήττα στη Βουλγαρία από τη Μοντάνα με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Τσάλεντζ Καπ. Το «πειρατικό» ισοφάρισε 1-1 σετ αλλά στη συνέχεια η βουλγαρική ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη. Στη ρεβάνς στη Σύρο στις 31 Ιανουαρίου (18.00) ο Φοίνικας για να προκριθεί θα πρέπει πρώτα να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και μετά να παίξει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Οπως αποδείχτηκε η Μοντάνα είχε πολύ ισχυρό σερβία αλλά και σταθερή υποδοχή και πίεσε τον Φοίνικα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Οι Ασπαρούχοφ, Κιόσεφ και ο Λατούνοφ με το σερβίς έκαναν τη μεγάλη ζημιά. Ο Φοίνικας είχε κενά διαστήματα στην υποδοχή που του κόστισαν ακριβά και δεν πίεσε καθόλου με το σερβίς. Ο Γιορντάνοφ με τον Πέτερλιν ξεχώρισαν επιθετικά.

Η Μοντάνα μπήκε με δύναμη στον αγώνα και από το 5-5 άρχισε να πιέζει στο σερβίς και σταδιακά να χτίζει διαφορά στο σκορ. Με το σερβίς του Λατούνοφ και επιθέσεις από Ασπαρούχοφ, Κιόσεφ το σκορ έγινε 15-10. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα αλλά δε μπόρεσε να μειώσει το σκορ παρά μόνο προς το τέλος όταν ο Λιντζ με επίθεση και άσσο μείωσε σε 24-22 αλλά με την επίθεση του Κλετς το σετ έκλεισε με 25-22 για την βουλγαρική ομάδα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου πόντο πόντο φτάσαμε στο 9-9. Ο Γιορντάνοφ άρχισε να ανεβαίνει και ο δραστήριος Λιντζ έγραφαν πιο άνετα τους πόντους και ο Φοίνικας ξέφυγε 14-11. Ο Λατούνοφ έκανε πάλι τη ζημιά στον Φοίνικα και με προσωπικές του ενέργειες η Μοντάνα ισοφάρισε 16-16. Η μάχη στήθος με στήθος πάνω στο φιλέ συνεχίστηκε μέχρι το 22-22. Ο Πέτερλιν έβαλε πάλι τον Φοίνικα μπροστά (23-22) και ο Γιορντάνοφ σε κόντρα επιθέση έκανε το 24-22 για τον Φοίνικα. Ο Ασπαρούχοφ μείωσε (24-23) και ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο σετ όπου οι δύο ομάδες και πάλι κέρδιζαν με κόπο τις αλλαγές μέχρι που φτάσαμε στο 11-10 για τη Μοντάνα. Ο Λατούνοφ πήγε πάλι στο σερβίς και έκανε νέα ζημιά στην υποδοχή του «πειρατικού». Οι Νάκοφ, Ασπαρούχοφ και ο Λατούνοφ έκαναν συνολικό σερί 5-0 και η διαφορά ανέβηκε στο 16-10. Από εκεί κει πέρα η διαφορά ήταν δύσκολο να μαζευτεί καθώς η βουλγαρική ομάδα είχε καλή υποδοχή και λύσεις στην επίθεση.

Η μεγάλη προσπάθεια του Φοίνικα για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ έγινε στο 4ο σετ. Μέχρι το 11-11 είχαμε το ίδιο αμφίρροπο σκηνικό, αλλά με μπλοκ του Χήρα και κόντρα επίθεση του Πέτερλιν ο Φοίνικας ξέφυγε 13-11. Με το λάθος του Ασπαρούχοφ η διαφορά άνοιξε στο +3 (16-13). Ο Φοίνικας κράτησε το +3 μέχρι το 21-18 κι όλα έδειχναν πως τα καταφέρει. Το σερβίς του Κιόσεφ έκανε τη ζημιά στην υποδοχή του Φοίνικα και με σερί 3-0 η Μοντάνα ισοφάρισε. Η απάντηση του Φοίνικα ήταν δύο ωραίες επιθέσεις του Γιορντάνοφ που έκαναν το σκορ 23-21 αλλά ο Φοίνικας δεν αξιοποίησε το προβάδισμα σε καλό σημείο. Με δύο επιθέσεις του Ασπαρούχοφ, ένα λάθος της ελληνικής ομάδας, μία επίθεση του Κλετς και σφυρίγματα έδρας των διαιτητών έφεραν την πιο καθοριστική ανατροπή. Με σερί 4-0 το σκορ έγινε 25-23 και η Μοντάνα με 3-1 κατέκτησε το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Λαγκιέρσκι (Πολωνία) – Ταράν (Μολδαβία)

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-6, 16-13, 18-21, 25-23

*Οι πόντοι της Μοντάνα προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 23-25, 25-16, 25-23) σε 76΄.

ΜΟΝΤΑΝΑ VOLLEY (Πέεφ): Κιόσεφ 16 (13/26 επ., 3 άσσοι, 74% υπ. - 42% άριστες), Λατούνοφ 10 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Αμπάεφ, Ασπαρούχοφ 20 (20/28 επ., 53% υπ. - 33% άριστες), Νάκοφ 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κλέτς 12 (8/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ιβάνοφ (λ, 47% υπ. - 29% άριστες), Μιχάλεφ, Πένεφ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 11 (5/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μαρούλης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Λίνζ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (22/42 επ., 2 μπλοκ), Πέτερλιν 16 (16/30 επ., 34% υπ. - 18% άριστες), Γάτσης 4 (4/7 επ.) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/4 επ.), Ηλίας, Σούρδι (50% υπ. - 25% άριστες)