Ηττήθηκε από την Χάλκμπανκ ο ΠΑΟΚ χωρίς τον Γκόμεζ

Με διαγώνιο ανάγκης τον Γκιόν στη θέση του τραυματία Γκόμεζ και με μέτρια υποδοχή ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να σταθεί στην Αγκυρα απέναντι στην Χάλκμπανκ και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στον δεύτερο αγώνα του στον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας παρότι βρήκαν ρυθμό στο 2ο σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ πιέστηκαν στην υποδοχή, η επιθετική τους αμεσότητα περιορίστηκε και η τουρκική ομάδα με πρωταγωνιστές τους Πέτριτς, Σούμπασι και τον Κουβανό Ερνάντεζ Ράμος πήραν τη νίκη. Να σημειωθεί πως η τουρκική ομάδα πήρε τον αγώνα παρότι έκανε συνολικά 41 λάθη εκ των οποίων τα 23 ήταν χαμένα σερβίς. Ηταν το πρώτο τρίποντο της Χάλκμαπνκ στον Β΄όμιλο.

Η Χάλκμπανκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 6-2, γεγονός που ανάγκασε τον Ιταλό τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Ιερεθουέλο και Ράμος, κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ. Η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους, έπειτα από το χαμένο σερβίς του Πέτριτς και του Ιερεθουέλο, αλλά και τους πόντους των Τακουρίδη, Κουμεντάκη, Σαφράνοβιτς, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κέρδισαν το πρώτο σετ του αγώνα με 25-21 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα ο Δικέφαλος κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Με το άστοχο σέρβις του Γκιουνές και του Σούμπασι, από πλευράς Χάλκμπανκ, και με πόντους από τον Σαφράνοβιτς και τον Πελεκούδα για τον ΠΑΟΚ, οι δυο ομάδες έφτασαν στο 14-16. Δυο πρώτοι χρόνοι από  Τακουρίδη και Κουμεντάκη και ο πόντος του Μαρτίνεθ έκαναν το 18-21. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 20-21, αναγκάζοντας τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Με το άστοχο σέρβις του Ερνάνεζ και την επίθεση του Ιερεθουέλο το σετ ήρθε στα ίσα (23-23) ενώ το μπλοκ του Μπατούρ στον Κουμεντάκη και η επίθεση του Ραμόν διαμόρφωσαν το 24-24. Το σετ τελικά κατέληξε στον ΠΑΟΚ (24-26) , έπειτα από δυο άουτ επιθέσεις των παικτών της Χάλκμπανκ, που ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους Τούρκους να προηγούνται με 2-0, όμως τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με την επίθεση και τον άσσο του Σαφράνοβιτς.  Το 4-6 έγινε γρήγορα 8-7, έπειτα από μπλοκ άουτ του Πέτριτς, δυο μπλοκ του Μπατούρ και το χαμένο σέρβις του Κουμεντάκη. Οι δυο ομάδες έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-12. Στο 17-13 ο Σαφράνοβιτς θα δεχθεί την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι γηπεδούχοι έχτισαν μια σημαντική διαφορά, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος, κατακτώντας το σετ με 25-20, κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να βρίσκεται μπροστά με 3 πόντους διαφορά (2-5), όμως τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 6-6 , με μπλοκ άουτ του Σούμπασι και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ με σκορ 7-8, έπειτα από πόντο του Μαρτίνεθ. Οι παίκτες της Χάλκμπανκ κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα σερί 3 πόντων, κάτι που ανάγκασε τον τεχνικό των ασπρόμαυρων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο άσος του Σούμπασι έκανε το 16-13 οδηγώντας τις δυο ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το 18-14 υπέρ των Τούρκων έγινε 18-16 με πόντους από Μαρτίνεθ και Βαλκίερς και αργότερα 22-21 με τον Τακουρίδη. Παρόλα αυτά οι Πρωταθλητές Ελλάδος δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το σετ, το οποίο κέρδισε η Χάλκμπανκ με 25-22, κάνοντας το 3-1.

Διαιτητές: Κούρτις - Πάσκεβιτς

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-17, 25-21

2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 24-26

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20

4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι της Χάλκμπανκ προήλθαν: 8 άσσοι, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 45 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 24-26, 25-20, 25-22) σε 128΄.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Κόβατς): Πέτριτς 17 (14/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 11% υπ - 0% άριστες), Σούμπασι 15 (13/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -41% άριστες), Μπατούρ 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Γκιουνές 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (2/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ερνάντες 20 (18/33 επ, 2 άσσοι) / Γιελσιμπουλάκ (λ, 54% υπ - 36% άριστες), Ντεμιρτσιλέρ (λ), Ραμαζάνογλου 1 (άσσος), Τσαμ, Λοχ, Τσερνοκόζεφ.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (13/32 επ, 1 άσσος, 33% υπ -25% άριστες), Τακουρίδης 10 (5/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/9 επ, 1 άσσος), Βάλκιερς 2 (2/3 επ), Σαφράνοβιτς 16 (14/24 επ, 2 άσσοι, 57% υπ - 43% άριστες), Γκιόν 11 (8/23 επ, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ -43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ Β΄ΟΜΙΛΟΥ

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική 5-7 Δεκεμβρίου 2017

7/12, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 3-1 (25-14, 25-23, 21-25, 28-26)

5/12, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) – ΠΑΟΚ 3-2 (25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11)

2η αγωνιστική 19-21 Δεκεμβρίου 2017

21/12, 16.30: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - ΠΑΟΚ 3-1 (25-21, 24-26, 25-20, 25-22)

19/12, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)

3η αγωνιστική 16-18 Ιανουαρίου 2018

18/1/2018, 19.00: ΠΑΟΚ - Φριντρισχάφεν (Γερμανία)

17/1/2018, 17.30: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία)

4η αγωνιστική 30-31 Ιανουαρίου 2018

31/1, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - ΠΑΟΚ

1/2, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία)

5η αγωνιστική 13-15 Φεβρουαρίου 2018

13/2/18, 19.00: ΠΑΟΚ - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία)

14/2/18, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία)