Πραγματικός Ευρωπαίος ο Ολυμπιακός

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη ως τώρα εμφάνισή του ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της Γαλλικής Τουρ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για το Τσάλεντζ Καπ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ότι ακριβώς τους έλειπε από το προηγούμενο Ευρωπαϊκό τους παιχνίδι εντός έδρας με την τουρκική Ίνεγκολ, «πάθος, θέληση, αποτελεσματικότητα».

Τα σετ ήταν πολύ «κλειστά» για τις δύο ομάδες κι έτσι οι θεατές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πολύ καλό βόλεϊ με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή στο τρίτο σετ και να παίρνει την καθαρή νίκη που θα τον βοηθήσει στον επαναληπτικό αγώνα στη Γαλλία. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός χρειάζεται μόνο δύο σετ για να προκριθεί ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Στα παρατράγουδα του αγώνα η διακοπή στο 24-24 όταν ο Καμερουνέζος άσος της Τουρ , Γουνεμπάινα αποχώρησε από το παιχνίδι ισχυριζόμενος ότι δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από την κερκίδα. Οι διαιτητές μίλησαν μεταξύ τους και στην επιστροφή του αποβλήθηκε από τον αγώνα με τον αθλητή από το Καμερούν να διαμαρτύρεται ακόμα μια φορά στο διαιτητή πως έκανε τα στραβά μάτια.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα μέχρι και 4 πόντους αλλά στη συνέχεια, μετά το 10-6 οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν 13-14,ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά 18-16 για να γίνει ακόμα μια ανατροπή για τους Γάλλους 18-19. Στη συνέχεια έγινε μάχη σώμα με σώμα για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός το σετ 26-24 αφού προηγήθηκε πόντος από τον Ράουβερντικ και λάθος της Τουρ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-7 και 16-15 στα τεχνικά τάιμ άουτ. Με ανατροπή, η Τουρ γύρισε για ακόμα μια φορά το σετ κάνοντας το 18-20 αλλά το 3-0 των Πειραιωτών και το πολύ καλό σερβίς του Ντρίζγκα έκανα το 22-20 και με τον Μπέμε να συνεχίζει να κάνει πολύ καλό παιχνίδι ο Ολυμπιακός έκανε το 24-21 και το 25-21 με επίθεση άουτ της Τουρ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-7 και 10-7 στη συνέχεια αλλά η Τουρ ισοφάρισε 11-11 και προηγήθηκε 13-11. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω καθώς η Τουρ έκανε ένα σερί 4-0. Η Τουρ συνέχισε να προηγείται 21-18 και τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21 με τον Ράουβερντικ, 23-22 με τον Αλεξίεφ και το μπλοκ  άουτ του Οϊβάνεν έκανε το 25-23 υπέρ του Ολυμπιακού και το 3-0.

Τα σετ: 3-0 σετ σε 1:33, 26-24 (36'), 25-21 (27'), 25-23 (30')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21

3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. - 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. - 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. - 20% άριστες), Ραμπιλιέ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr:«Αρχικά είμαι ικανοποιημένος γιατί παίξαμε ένα καλό παιχνίδι, σήμερα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, ήταν κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, σε μια ομάδα η οποία είναι αρκετά έμπειρη από τη διοργάνωση. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον τους, γιατί κρατούν συνεχώς το ίδιο μοτίβο στο κάθε σετ, χωρίς να κάνουν πολλά λάθη, αλλά είμαι αρκετά χαρούμενος γιατί στο τέλος, δεν είναι εύκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος και να τελειώσεις όλα τα σετ, με τον τρόπο που εμείς τα τελειώσαμε. Γιατί στους τελευταίους πόντους και των τριών σετ κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και τη συγκέντρωσή μας τακτικά, και πιστεύω ότι αυτό ήταν το κλειδί για το ματς. Πιστεύω ότι σήμερα δείξαμε κάτι καλύτερο από ότι σε άλλα παιχνίδια, αρχικά δείξαμε χαρακτήρα σε κάποιες στιγμές, αλλά σίγουρα πρέπει να συνεχίσουμε σε τέτοιου είδους παιχνίδια, για να δούμε ποιο τελικά είμαστε».

Ο Μίκο Οϊβάνεν, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Όλοι ξέραμε ότι είναι ένα σημαντικό παιχνίδι ειδικά επειδή είναι μέσα στην έδρα μας, και ήταν σημαντικό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Το καταφέραμε, ωστόσο δεν έχουμε κάνει τίποτα ακόμα, πρέπει να παίξουμε καλά και στην Γαλλία, για να περάσουμε στην επόμενη φάση. Στην ουσία παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, το μόνο που είχαμε ήταν κάποια προβλήματα στη μπλοκ-άμυνα, και σε μερικά σερβίς των αντιπάλων, χωρίς αυτά θα ήταν ένα πιο εύκολο παιχνίδι για εμάς».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Γιώργος Στεφάνου, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είναι μια πολύ καλή εμφάνιση, μετά από ένα διάστημα δύο παιχνιδιών που δυστυχώς είχαμε κάνει μια κοιλιά σαν ομάδα. Σήμερα το 3-0 δεν αντικατοπτρίζει πραγματικά τη δυσκολία του αγώνα. Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, πολύ δύσκολη νίκη και το πιο σημαντικό είναι ότι καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, με έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Από εκεί και πέρα, μην ξεχνάμε ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά το ένα από τα δυο βήματα τα οποία χρειαζόμαστε για να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Θεωρώ ότι και οι δύο ομάδες γνώρισαν τους αντιπάλους τους και θα έχουν ένα αβαντάζ όσον αφορά την προετοιμασία τους για τον επαναληπτικό αγώνα. Θέλουμε δύο σετ για να προκριθούμε, στην επόμενη φάση, έχουμε ακόμα δύο εβδομάδες μέχρι τον επαναληπτικό, οπότε θεωρώ ότι έχουμε όλο το χρόνο μπροστά μας να προετοιμαστούμε ακόμα καλύτερα».