Δεν κατάφερε "να πιεί νερό" ο ΠΑΟΚ στη Φινλανδία

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα τριών ωρών ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 στην έδρα της VaLePa Σασταμάλα στην πρώτη δοκιμασία του στον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αν και έχαναν 1-0 σετ, προηγήθηκαν 2-1 αλλά δύο κενά διαστήματα στο 4ο και στο 5ο σετ τους κόστισαν ακριβά.

Το 3ο σετ κριθηκε με 35-33 για τον δικέφαλο που είναι ρεκόρ για τον ΠΑΟΚ στα ευρωπαϊκά κύπελλα και ισοφάρισε το ρεκόρ των ελληνικών των ομάδων στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 35-33 που είχε χάσει ο Ηρακλής από την Άρτσελικ το 2001. Ο ΠΑΟΚ πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και έδειξε πως εάν βελτιώσει σερβίς, υποδοχή και επίθεση θα μπορέσει να κάνει μεγαλύτερα πράγματα στον όμιλο, ακόμα και να διεκδικήσει την πρόκριση στα πλέι όφ των 12 κορυφαίων ομάδων.

Οι φινλανδοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα, πίεσαν στο σερβίς την υποδοχή του ΠΑΟΚ και από τα μισά του σετ πήραν διαφορά στο σκορ. Στο 10-10 ο Γκόμεζ έκανε λάθος και Σιβούλα έκανε το 12-10. Στο 14-13 το σερβίς του Σιβούλα έκανε τη ζημιά στην υποδοχή του δικεφάλου και η Σασταμάλα με σερί 4-0 ξέφυγε 18-13. Ο Σακόγλου πήρε τη θέση του Γκόμεζ και ο Τερζής τη θέση του Βάλκιερς αλλά η εικόνα του ΠΑΟΚ δεν άλλαξε. Το σερβίς του δικεφάλου δεν είχε πίεση, η διαφορά διατηρήθηκε και οι φινλανδοί πήραν το σετ με 25-19.

Η ανατροπή του 2ου σετ για τον ΠΑΟΚ ήταν καθοριστική. Αν και η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 5-2 με ενέργειες του Πελεκούδα, η Σασταμάλα ισοφάρισε 8-8 με τον Κουνάρι και καλό μπλοκ. Με νέα αποτελεσματικά σερβίς του Σιβούλα έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 14-11 και αργότερα ανέβασε τη διαφορά και στο +5 (19-14). Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ που χάρις το σερβίς του Σαφράνοβιτς και εντυπωσιακούς πόντους από τα μπλοκ των Σακόγλου και Τακουρίδη προσπέρασε 20-19 και μπήκε για τα καλά στον αγώνα. Η Σασταμάλα με τον Σάντμπεργκ ήταν όμως αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 και 25-24 αλλά η επίθεση του Σαφράνοβιτς και η φοβερή ενέργεια του Βάλκιερς κράτησαν τον ΠΑΟΚ στο σετ και προσπέρασε στο σκορ 26-25 με το λάθος του Έσκο. Ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε μπροστά με 27-26 με το χαμένο σερβίς της Σασταμάλα το οποίο μάλιστα αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι με βίντεο ρέφερι αλλά δεν δικαιώθηκαν. Ο Σιβούλα ισοφάρισε 27-27 αλλά το μπλοκ του Τακουρίδη και ο άσσος του Τερζή έκαναν το 29-27 και το 1-1 σετ.

Μεγάλη έγινε στο τάι μπρέικ το οποίο κρίθηκε με 35-33 και μαζί με το σετ που πήρε η Αρτσελικ από τον Ηρακλή με 35-33 το 2001 αποτελούν τα δύο σετ με τα μεγαλύτερα σκορ στους αγώνες των ελληνικών ομάδων στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με τον Σακόγλου διαγώνιο να βοηθάει σε επίθεση και σερβίς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 16-13 αλλά η Σασταμάλα μείωσε και ισοφάρισε 19-19. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες, ο ΠΑΟΚ έχασε 7 σετ μπολ (24-23, 26-25, 28-27, 29-28, 30-29, 31-30, 33-32) και οι Φιλανδοί τρία (25-24, 27-26, 32-31). Ο Σαφράνοβιτς έχασε «πένταλτι» στο 31-30 να τελειώσει το σετ, αλλά τελικά στο 33-33 ο Γκιόν με επίθεση έκανε το 34-33 και ο με άουτ επίθεση του Σιβούλα έγινε το 35-33 και το 2-1 για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Το 4ο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ που με τα σερβίς του Γκιόν και τις επιθέσεις του Σακόγλου προηγήθηκε 8-5. Το σερβίς του Κουνάρι έφερε την ισοφάριση 10-10 και μέχρι το 19-19 συνεχίστηκαν οι μάχες. Ο Καρμόντι με πρώτο χρόνο έκανε το 20-19 ενώ ο Γκιόν έχασε νέο «πέναλτι» δίνοντας την ευκαιρία στους φινλανδούς να ξεφύγουν 21-19. Ο ΠΑΟΚ ακολούθησε αλλά οι φινλανδοί δεν έκαναν άλλο λάθος και με το χαμένο σερβίς του Βάλκιερς έφτασαν στο 24-22. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε και ο Σιβούλα έκανε το 25-23 αφού η μπάλα αρχικά δόθηκε στον ΠΑΟΚ και χρειάστηκε το βίντεο ρέφερι για να δείξει μπλοκ άουτ.

Στο τάι μπρέικ οι φινλανδοί έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο. Στο 3-3 έκαναν σερί 4-0 με καλό μπλοκ και πίεση στο σερβίς, ξέφυγαν 7-3 και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη.

Διαιτητές: Σάντι (Ιταλία) - Κόβαλτσουκ (Ουκρανία)

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 27-29

3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 33-35

4ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-23

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι της Σασταμάλα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11) σε 158'

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σίβουλα 28 (23/44 επ., 5 άσσοι), Κάρμοντι 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Καούρτο 13 (10/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάντμπεργκ 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 5% άριστες), Έσκο 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούναρι 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 15% άριστες) / Ρίνγκσεϊς (λ, 79% υπ. - 31% άριστες), Σίκονεν.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/9 επ.), Βάλκιερς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 19 (14/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 14% άριστες), Γκιόν 31 (26/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. - 8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 44% υπ. - 10% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. - 0% άριστες), Παντακίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 1 (άσσος), Σακόγλου 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ Β΄ΟΜΙΛΟΥ

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική 5-7 Δεκεμβρίου 2017

7/12, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία)

5/12, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) – ΠΑΟΚ 3-2 (25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11)

2η αγωνιστική 19-21 Δεκεμβρίου 2017

21/12, 17.30: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - ΠΑΟΚ

19/12, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία)

3η αγωνιστική 16-18 Ιανουαρίου 2018

18/1/2018, 19.00: ΠΑΟΚ - Φριντρισχάφεν (Γερμανία)

17/1/2018, 17.30: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία)

4η αγωνιστική 30-31 Ιανουαρίου 2018

31/1, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - ΠΑΟΚ

1/2, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία)