Αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ έδωσε τη μάχη του στο στάδιο Ρόμπερτ Γκρενόν αλλά ηττήθηκε από την Τουρ με 3-1 σετ και ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του πορεία για τη σεζόν 2016-17.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήθελαν νίκη έστω και με 3-2 σετ για να οδηγήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Μέχρι τα μισά του 3ου σετ πάλεψαν τον αγώνα αλλά γνώρισαν την ήττα από την γαλλική ομάδα που είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση με τους Άλβες Καμπράλ και Μπαρνές να σημειώνουν από 21 πόντους. Αντίθετα η ελληνική ομάδα παρότι έκανε λιγότερα λάθη και πίεσε και σε σερβίς και σε μπλοκ υστέρησε επιθετικά καθώς άγγιξε μόλις το 35% σε αποτελεσματικότητα. Ο Στάροβιτς σημείωσε 16 πόντους και ο Ντάντε 12 αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρχε άλλος παίκτης που θα έκανε τη διαφορά.

Σε όλο το 1ο σετ η Τουρ είχε προβάδισμα 3-4 πόντων, ενώ η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 2ο σετ όπου βρήκε ρυθμό σε σερβίς και επίθεση. Ο δικέφαλος μπήκε καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε μέχρι το 9-8. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 14-14 αλλά η Τουρ με καλύτερη άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσει ξέφυγε 16-14 και 20-16 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ άντεξε μέχρι το 5-5 καθώς μετά δύο πόντοι του Καμπράλ και ένα λάθος του ΠΑΟΚ έκαναν σερί 3-0 για το 12-7 και από εκεί και πέρα η γαλλική ομάδα κράτησε τη διαφορά νίκης και πήρε την πρόκριση. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την τσεχική Καρλοβάρσκο που έκανε την έκπληξη και νίκησε 3-0 την ρωσική Σουργκούτ Γκαζ Προμ η οποία απέκλεισε τον Ολυμπιακό. Η Καρλοβάρσκο νίκησε απόψε στην Τσεχία με 3-0 σετ ενώ είχε νικήσει και στην Ρωσία με 3-1 σετ.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19
2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19

Οι πόντοι της Τουρ προήλθαν από 2 άσσους, 65 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοιτου ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 20-25, 25-19, 25-19)

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν Πουπέρεζ, Κονέσνι 15 (14/36 επ, 1 μπλοκ), Μπέρνς 21 (21/34 επ, 53% υπ -32% άρισες), Βαν Ντορν 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Κολίν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Καμπράλ 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ, 18% άριστες) / Ενό (λ, 68% υπ -32% άριστες), Νεβό, Ζοφρουά 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γουάιτ, Ράμπιλερ

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/40 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (7/17 επ), Σμαραγδής 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/11 επ, 74% υπ – 53% άριστες), Ντάντε 12 (9/27 επ, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ, 52% υπ 24% άριστες),  Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/3 επ), Σωτηρίου 2 (0/3 επ, 2 μπλοκ),