Έδειξε θετικά σημάδια αλλά έχασε ο ΠΑΟΚ

Μετά από αγώνα δυόμιση ωρών στο PAOK Sports Arena ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την γαλλική Τουρ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Cup.

Η πρώτη εμφάνιση του Σάσα Στάροβιτς μπορεί να μην συνοδεύτηκε με επιτυχία αλλά τα περιθώρια βελτίωσης που έχει ο δικέφαλος δημιουργούν προσδοκίες ακόμα και για πρόκριση στη ρεβάνς που θα γίνει στις 15 Φεβρουαρίου (21.00) στο Τουρ.

Με πρώτο σκόρερ τον νεοαποκτηθέντα Σάσα Στάροβιτς ο ΠΑΟΚ έκανε ανταγωνιστική εμφάνιση και παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου τελικά λύγισε με 15-13.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε κακό ξεκίνημα στον αγώνα, με πολύ κακή υποδοχή που δέχτηκε 5 άσσους στο 1ο σετ το οποίο και φυσικά έχασε με συνοπτικές διαδικασίες.

Από εκεί και πέρα βελτιώσε την άμυνα - μπλοκ και την επίθεση και έχοντας συνέχεια προβάδισμα δύο πόντων πήρε το 2ο σετ.

Στο 3ο σετ η Τουρ με πρωταγωνιστές τους Ζουφρουά, Καμπράλ αλλά και τον Κόνεσνι είχε συνέχεια προβάδισμα 2-4 πόντους και έκανε το 2-1 σετ.

Όσο περνούσε η ώρα ο ΠΑΟΚ ανέβαζε το ρυθμό του. Συναρπαστικό με εναλλαγές στο σκορ ήταν το 4ο σετ, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε η είσοδος του Τερζή αντί του Πέτκοβιτς στο 2-2. Η Τουρ προηγήθηκε και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ, ενώ το 12-10 για τον ΠΑΟΚ έγινε 14-12 για την Τουρ με τα σερβίς του Ζουφρουά. Μάλιστα με άσσο του έγινε το 13-12 και ο Τερζής δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο επόπτης έδειξε άουτ, αλλά ο Σλοβάκος διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση και έδειξε άσσο με το τηλεοπτικό ριπλέι να τον δικαιώνει. Ο αγώνας όμως άναψε, ενώ στο 18-19 ο Μασόν έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Στην επόμενη φάση ο Κόνεσνι κάρφωσε άουτ σε μία φάση που προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές, ενώ και με νέο άουτ του εκνευρισμένου Κόνεσνι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 21-19. Η δύσκολη επίθεση του Ντάαντε και τα δύο μπλοκ του Ανδρεάδη έκλεισαν το σετ 25-21.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 5ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο και ο Στάροβιτς κράτησε για τελευταία φορά τον ΠΑΟΚ με 11-10. Ο Καμπράλ ισοφάρισε και ο Ζουφρουά μπλοκάρε τον Ανδρεάδη για το 12-11. Η Τουρ ξέφυγε 13-11 με άουτ επίθεση του Στάροβιτς και κράτησε το +2 με δύο επιθέσεις του Κόνεσνι.

O ΠΑΟΚ για να προκριθεί χρειάζεται νίκη στη Γαλλία με 3-2 σετ ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ». Αν νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ προκρίνεται απ΄ευθείας, ενώ εάν ηττηθεί με οποιοδήποτε σκορ θα αποκλειστεί.

Διαιτητές: Χέκφορντ (Αγγλία), Χόγκερ (Σλοβακία)

1ο σετ: 2-8, 6-16, 10-21, 14-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (14-25, 25-23, 22-25, 25-21, 13-15) σε 133'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 19 (15/39 επ, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/20 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Ντάντε 18 (16/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ - 37% άριστες), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 1 (μπλοκ).

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν 1 (μπλοΚ), Ζουφρουά 12 (5/15 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κονέσνι 20 (17/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουάιτ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/4 επ, 3 μπλοΚ), Καμπράλ 23 (18/45 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 31% άριστες) / Ενό (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Νεβό, Μπαρνς 10 (10/18 επ, 54% υπ - 43% άριστες), Κόλιν, Μασόν.