Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Χαμόγελα στο Ρέντη

Ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα κατάφερε να κερδίσει την Ρωσική Σουργκούτ στον πρώτο του αγώνα για το CEV CUP με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα αλλά στη συνέχεια έχασε την αποτελεσματικότητά του έκανε αρκετά λάθη και οι Ρώσοι μπλόκαραν τον Αγκάμεζ που έπαιρνε τις περισσότερες πάσες με αποτέλεσμα τα σετ να έρθουν οριακά. Ωστόσο η είσοδος του Φράγκου αποδείχτηκε σωτήρια για τον Ολυμπιακό καθώς ανέβηκε επιθετικά και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ εκεί όπου με Φράγκο και Αγκάμεζ αλλά και τον πολύ καλό Κόστα «καθάρισε» το παιχνίδι.

O Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στην Σιβηρία στις 18/1 διαφορετικά αν το παιχνίδι πάει στο 3-2 θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ, αποκλείεται με ήττα 3-0 ή 3-1.7

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στον αγώνα παίρνοντας διαφορά ακόμα και +6 αλλά με λάθη και εξαιτίας του ότι χαλάρωσαν οι «ερυθρόλευκοι» οι Ρώσοι πλησίασαν και ισοφάρισαν στο 22-22. Ο Αγκάμεζ πήρε πάνω του το σετ και ο Ολυμπιακός 25-23 προηγήθηκε στον αγώνα.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω καθώς δε μπήκε καλά αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 15-15 για ακόμα μια φορά και να πάει στον πόντο πόντο όλο το σετ με την Σουργκούτ να ξεφεύγει στο τέλος 25-27.

Τα λάθη του Ολυμπιακού τον έφεραν ξανά πίσω στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να ψάχνει την ταυτότητά του με ένα ξέσπασμα κατάφερε να περάσει μπροστά 19-18  και 20-19 αλλά τα λάθη στο τελευταίο γύρισμα και το καλό σερβίς των Ρώσων αλλά και το καλό μπλοκ έκαναν το 22-25.

Στο τέταρτο σετ η είσοδος του Φράγκου αντί του Τσούπκοβιτς αποδείχτηκε σωτήρια. Ο Κόστα πήρε περισσότερες μπάλες, το μπλοκ του Ολυμπιακού στήθηκε καλύτερα και ξέφυγαν γρήγορα 13-9 και 20-14. Οι Ρώσοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν καλύτερα καθώς είχαν μείνει πίσω και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-19.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω 6-9 αλλά ο Φράγκος με καλές επιθέσεις, ο Αγκάμεζ με νεύρο έφεραν τον Ολυμπιακό στην ισοφάριση στο  κρίσιμο σημείο και με άσο του Φράγκου έγινε το 15-13.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-27, 22-25, 25-19, 15-13) σε 131'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 4 (4/10 επ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 76% υπ - 65% άριστες), Άθος Κόστα 16 (12/18 επ, 4 μπλοκ), Αγκάμεζ 27 (22/44 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (13/24 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 68% υπ - 58% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 11 (10/15 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 43% άριστες)

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Καμπιμπούλιν): Μπρντζόβιτς 1 (1/1 επ), Κριζμάνοβιτς 14 (12/16 επ, 2 μπλοκ), Τσεφράνοφ 13 (12/28 επ, 1 άσσος), Ουρσόφ 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 27% άριστες), Τσαφόνοφ 11 (4/8 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ροντίτσεφ 23 (19/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ - 32% άριστες) / Αντρέεφ (λ, 64% υπ - 45% άριστες), Νοσένκο 1 (1/1 επ), Σεμίσεφ