Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Aποχαιρέτησε το Cev Cup ο ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο Θήρας κοίταξε στα μάτια την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή (χρειαζόταν νίκη 3-0 ή 3-1 για να οδηγηθεί στο «χρυσό» σετ η αναμέτρηση) και γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό με 3-2 για τη φάση των «32» του CEV Cup στο κατάμεστο γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ.

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε καλά διαβασμένη στην αναμέτρηση ενώ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 24-21 με την Όστοϊτς. Όμως με ψυχραιμία οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά και με μπλοκ στην Τέρζιτς ισοφάρισαν σε 24-24 για να φτάσουν στο 0-1 σετ έπειτα από άσο της Βινάρσκι (24-26).

Ο ΑΟΘ δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο σετ πήρε προβάδισμα στην +4 (14-10) αλλά η Χαποέλ δεν άφηνε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν (16-16, 21-20). Η Γεωργιάδου έκανε το 22-20 και η ίδια σε πρώτο χρόνο τέλειωσε το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, η Χαποέλ μπήκε πιο δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 10-16 στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ. Η Θήρα προσπάθησε να μειώσει (13-16) αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα είχει τον έλεγχο δυσκολεύοντας την υποδοχή του ΑΟΘ με το σετ να ολοκληρώνεται 19-25 και την Ισραηλινή ομάδα με το 1-2 σετ να προκρίνεται στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Η νησιωτική ομάδα κυνήγησε την ισοφάριση και τη νίκη μέχρι τέλους. Ο ΑΟΘ κατάφερε στο τέταρτο σετ να ξεφύγει μετά το 12-12 και να πατήσει γκάζι (23-15) για την ισοφάριση σε 2-2 με 25-18, στέλνοντα το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά μετά το 10-10 να βρίσκει λύσεις και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 11-15.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο τεχνικός του Α.Ο Θήρας, Απόστολος Οικονόμου τόνισε: «Συγχαρητήρια στη Χαποέλ, ήταν πιο έμπειρη και καλή ομάδα και δίκαια με δυο νίκες πήρε την πρόκριση. Εμείς τη θέλαμε την πρόκριση, την κυνηγήσαμε αλλά νομίζω ότι καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε το πρώτο σετ που ήμασταν 24-21 μπροστά και το χάσαμε. Ωστόσο, είμαστε ευχαριστημένοι που σε ένα γεμάτο γήπεδο δείξαμε ανταγωνιστικοί, διεκδικήσαμε τη νίκη μέχρι τέλους αλλά τη χάσαμε στις λεπτομέρειες. Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα σετ: 24-26, 25-23, 19-25, 25-18, 11-15

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβς 8 (6/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Όστοϊτς 17 (15/37 επ., 42% υπ. - 08% άριστες, 1άσος, 1μπλοκ), Βεργίδου 5 (1/2επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Τέρζιτς 15 (11/36 επ., 3 άσοι, 1μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. - 18% άριστες), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου 8 (4/7 επ., 4άσοι), Παναγιωτίδου
ΧΑΠΟΕΛ (Χιμελφάρμπ): Μπουράζερ 15 ( 10/41 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ντεβάς 12 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 1άσος), Βινάρσκι 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Βελίκι 15 (10/35 επ., 4άσους, 59% υπ. - 41% άριστες, 1μπλοκ), Κορέα 5 (3/5 επ., 2άσοι), Ιλιούτα 19 (16/40 επ., 2 άσοι, 43 % υπ. - 14% άριστες) / Ερέζ λ. 43% υπ. - 24% άριστες, Γιάλομπα 1 μπλοκ, Μπεν-χάιμ