Ο ΠΑΟΚ για το θαύμα στην Πολωνία

Το θαύμα θα δικεδικήσει ο ΠΑΟΚ στην Πολωνία κόντρα στην Σκρα Μπελχάτοφ στον επαναληπτικό αγώνα του Β΄προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά την ήττα με 3-0 στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να δικεδικήσει την πρόκριση σε χρυσό σετ.

Το πρωί του Σαββάτου αναχώρησε η αποστολή του ΠΑΟΚ. Οι πρωταθλητές ταξίδεψαν οδικώς μέχρι τη Σόφια και από εκεί θα “πέταξαν” στην Βαρσοβία. Στη συνέχεια τους περιμένει επίσης τρίωρο ταξίδι οδικώς προκειμένου να φτάσουν στο Βίελουν όπου και θα διεξαχθεί η αυριανή ρεβάνς με την Σκρα Μπελχάτοφ.

Και σε αυτό το παιχνίδι ο Γιάννης Καλμαζίδης δεν θα έχει στην διάθεσή του τον τραυματία Ερνάρντο Γκόμεζ αλλά και τον ανέτοιμο Ντάντε. Από ίωση ταλαιπωρείται και ο Βλάντο Πέτκοβιτς, ο οποίος όμως ταξίδεψε κανονικά με την αποστολή και αναμένεται να δηλώσει “παρών” στην αυριανή αναμέτρηση.

Για τον αυριανό αγώνα, ο Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε: «Ξέρουμε ότι η αποστολή μας είναι δύσκολη. Το ελληνικό βόλεϊ δεν είναι στο επίπεδο που βρίσκεται το πολωνικό. Ωστόσο εμείς πάμε για να κάνουμε την προσπάθειά μας, να παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε και να διεκδικήσουμε όσες ελπίδες μπορεί να έχουμε».

Ο αγώνας θα αρχίσει στις 21.00 ώρα Ελλάδας (20/11) με διαιτητές τον Εσθονό Τόμας Μουρούλο και τον Ρώσο Νικολάι Κιζίνικοφ.