Mεγάλη πρόκριση για την Σβέρινερ στο Τσάλεντζ Καπ

Η Σβέρινερ μπήκε στον αγώνα του Τσάλεντζ Καπ με σκοπό να απολαύσει τον αγώνα ενάντια στο φαβορί Νοβάρα αλλά τελικά έφυγε με τη μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Σβέρινερ πέρασε μπροστά 8-4 αλλά η Νοβάρα γύρισε το σετ 13-16 και 19-21 για να κατακτήσει το σετ 23-25. Η Νοβάρα συνέχισε το ίδιο δυναμικά και κατέκτησε άνετα και το δεύτερο σετ 15-25 κάνοντας το 0-2.
Η γηπεδούχος ομάδα στη συνέχεια με τη βοήθεια των 1800 οπαδών της επέστρεψε στο τρίτο σετ με δύναμη και πήρε το προβάδισμα σε όλο το σετ κατακτώντας το 25-23. Για να κρατήσουν το εισιτήριο στους ‘4’ τα κορίτσια της Σβέρινερ χρειάζονταν ακόμα ένα σετ και τα κατάφεραν κατακτώντας το 25-20 με τη Νένοβα και την Μπραντ να σφραγίζουν την πρόκριση. Στο τάι μπρέικ ο προπονητής της Σβέρινερ έκανε αλλαγές στη βασική 7άδα το ίδιο και ο προπονητής της Νοβάρα με την Σβέρινερ να κατακτά τελικά το 5ο σετ 15-11 μετά από 124 λεπτά αγώνα.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Καταρίνα Μπαρούν με 20 πόντους με την Ζιέγκλερ να ακολουθεί με 15.