Έχασε αλλά ελπίζει η Εθνική Παίδων

Παρά την ήττα από την Γερμανία με 3-2 σετ η Εθνική μας ομάδα των Παίδων ελπίζει σε πρόκριση στους «8» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 18 που διεξάγεται στην Τσεχία και την Σλοβακία.

Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Χαραλάμπους

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Λευκορωσία (18.30, ώρα Ελλάδος) και ήττα της Τσεχίας ή της Βουλγαρία μπορεί να προκριθεί στους «8».

Δεν τα καταφερε στο τέλος

Η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ, με τους Γερμανούς να είναι καλύτεροι στην υποδοχή και να παίρνουν το σετ με 19-25 σε 23 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ καλύτερα και με «όπλο» το καλό σερβίς και το μπλοκ κατάφερε να επικρατήσει των Γερμανών με 25-21 σε 27 λεπτά και να ισοφαρίσει τα σετ.

Στο τρίτο σετ τα παιδιά του Στέφανου Νανά με την ψυχολογία υπέρ τους δεν άφησαν περιθώρια στους πρωτοπόρους Γερμανούς με τον Ανδρεόπουλο σε πολύ καλή κατάσταση και με την άμυνα σε καλό σετ να παίρνει το προβάδισμα με 2-1 (25-17) σε 24 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ η Εθνική μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Οι Γερμανοί με καλο σερβίς και πολύ καλές άμυνες αρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο και έτσι ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 (25-19) σε 27 λεπτά.

Στο ται μπρεικ η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε ποτέ. Οι Γερμανοί με ένα γρήγορο καλό ξεκίνημα έκαναν το 8-2 και στην συνέχεια όλα ήταν εύκολα γι αυτούς κατακτώντας το σετ και τη νίκη με 3-2 με 15-5 σε 13 λεπτά αγώνα.

Πλέον το μυαλό των παικτών της Εθνικής είναι στον αγώνα της Πέμπτης (12/4) με αντίπαλο την Λευκορωσία (18.30).

1ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 19-25

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-21

3ο σετ: 5-8, 16-11, 21-15, 25-17

4ο σετ: 7-8, 11-16, 15-21, 19-25

5ο σετ: 2-5, 3-10, 3-12, 5-15

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 25-17, 19-25, 5-15) σε 114'

ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Δορδοκίδης 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μποζίδης 1 (1/2 επ.), Κεσεσίδης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μούχλιας 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 16 (10/28 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 30% υπ. - 11% άριστες), Στράτος 11 (11/30 επ., 29% υπ. - 19% άριστες) / Σωνάκης (λ, 25% υπ. - 5% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Κουτσόγιαννος, Χάκκας, Χανδρικός Σ. 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Γιαμακίδης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Κάλνι): Φρέτζνερ 14 (11/38 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ. - 50% άριστες), Κέρστινγκ 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζον 17 (13/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρορς 18 (15/28 επ., 3 άσσοι, 64% υπ. - 36% άριστες), Χος, Κολακόβσκι 4 (2/7 επ., 2 άσσοι) / Έκαρτ (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Λιεμπ 3 (3/3 επ.), Μπεμπούρντα 2 (2/3 επ.), Τόρβι, Χόιερ 1 (1/3 επ.).