Λύγισαν τα λάθη την Εθνική Παίδων

Την ήττα με 3-2 στο τάι μπρέικ από την Βουλγαρία, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων στο πλαίσιο της 3 ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 18.

Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Χαραλάμπους

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, ωστόσο κάποια λάθη στο τρίτο σετ και στο τάι μπρέικ έφεραν την ήττα. Πλέον η Εθνική μας ομάδα έχει τέσσερις βαθμούς στον 1 ο όμιλο, όσους και η Βουλγαρία και ακολουθούν δύο ακόμη παιχνίδια με την Γερμανία και την Λευκορωσία.

Μπήκε με φόρα

Το ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας ήταν το καλύτερο δυνατό, καθώς οι παίκτες του Στέφανου Νανά μπήκαν με φόρα από τη νίκη επί της Τουρκίας και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-22 σε 25 λεπτά.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι Βούλγαροι ανέβασαν την απόδοσή τους και σε συνδυασμό με κάποια λάθη από την ελληνική επίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (25-19) σε 23 λεπτά.

Το τρίτο σετ χάθηκε από τους παίκτες του Στέφανου Νανά, καθώς τα λάθη στην επίθεση και στο μπλοκ έδωσαν το δικαίωμα στους Βούλγαρους να πανηγυρίσουν με 26-24 το 2-1 σετ υπέρ τους σε 28 λεπτά.

Η Εθνική μας ομάδα έδειξε να αλλάζει πρόσωπο και να σοβαρεύεται στο τέταρτο σετ, το οποίο πήρε με 25-22 σε 26 λεπτά κάνοντας το 2-2 και στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η ελληνική ομάδα ήταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος έκανε κάποια λάθη και το 10-13 υπέρ της Εθνικής, έγινε 15-13 υπέρ των Βούλγαρων που κατέκτησαν το σετ και τη νίκη με 3-2.

Το πρόγραμμα της Τρίτης (10/4) είναι ημέρα ξεκούρασης για όλες τις ομάδες του τουρνουά. Την Τετάρτη (11/4) η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Γερμανία (21.00, ώρα Ελλάδος).

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-6, 16-11, 20-21, 26-24

4ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

5ο σετ: 2-5, 9-10, 10-12, 15-13

*Οι πόντοι της Βουλγαρίας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 26-24, 22-25, 15-13) σε 121'

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ιβάνοφ): Βαλτσίνοφ 19 (15/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες), Καριαγκίν 18 (15/42 επ., 3 μπλοκ), Ζαχάριεφ 12 (5/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τελκίσκι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρόφ 22 (18/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες), Γιορντάνοφ 8 (4/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντόμπρεφ (λ, 68% υπ. - 44% άριστες), Αλμπάτζ, Αποστόλοφ.

ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Δορδοκίδης 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μποζίδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κεσεσίδης 7 (4/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μούχλιας 19 (16/52 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/40 επ., 3 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Στράτος 16 (10/19 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες) / Σωνάκης (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Χανδρινός Α. (λ, 41% υπ. - 20% άριστες), Χάκκας, Χανδρινός Σ., Γιαμακίδης.

Νανάς: «Περήφανοι για τα παιδιά»

Μετά το τέλος του αγώνα με την Βουλγαρία, ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός Στέφανος Νανάς δήλωσε: «Το πρώτο πράγμα που θέλω να πω είναι ότι θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανοι γι αυτά τα παιδιά. Έχουμε φτάσει από το Πανευρωπαϊκό της Τουρκίας μέχρι σήμερα και μπορούμε να κοιτάμε στα μάτια μεγάλες παραδοσιακές δυνάμεις, όπως είναι η χάλκινη Τουρκία και τη Βουλγαρία που ήταν τέταρτη και στο μεταξύ μας ματς είχαμε χάσει με 3-0 σετ. Μικρές λεπτομέρειες και λάθη στο τέλος του τρίτου σετ και του τάι μπρέικ μας στέρησαν τη νίκη. Θεωρώ ότι και ο ένας βαθμός που πήραμε, στο τέλος των αγώνων της πρώτης φάσης θα αποδειχθεί πολύτιμος. Έχουμε μια μέρα να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για τα δύο επόμενα ματς με την Γερμανία και την Λευκορωσία, ώστε να κατακτήσουμε τον πρώτο στόχο που είναι η οκτάδα».

Στράτος: «Ψηλά το κεφάλι»

Ο Αποστόλης Στράτος από την πλευρά του, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σε κάποιες περιπτώσεις ήμασταν καλύτεροι. Όπως λέει και ο προπονητής μας, το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε. Έχουμε μια μέρα ξεκούραση για να επανέλθουμε καλύτεροι στα επόμενα ματς με Γερμανία και Λευκορωσία».