Ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο παγκόσμιο η Εθνική Γυναικών

Με ήττα 3-0 σετ από το Βέλγιο ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της η εθνική ομάδα Γυναικών, στην τελευταία ημέρα του προκριματικού γύρου για το παγκόσμιο πρωτάθλημα 2018.

Αποστολή ΠΣΑΤ: Φώτης Γαλούσης

Έτσι, η «κυανόλευκη» αφήνει το μεγαλύτερο λιμάνι της Ευρώπης, το Ρόττερνταμ, χωρίς κάποια επιτυχία, με την αίσθηση ότι η διαφορά δυναμικότητας από τις υπόλοιπες ομάδες δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο ενδεχομένως αποτυπώνει η βαθμολογία, αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Ορφανού δεν έφθασαν τα στάνταρ απόδοσης που είχαν στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, οι ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ αλλά λίγο πριν το τεχνικό τάιμ άουτ, δύο καρφιά της Χέρμποτς έδωσαν αέρα τριών πόντων στο Βέλγιο (5-8). Από εκεί και πέρα, η αντίπαλη ομάδα είχε εντυπωσιακό σερί 0-10, με την Βαν ντε Βύβερ στο σέρβις. Οι επιθέσεις των παικτριών του Γιάννη Ορφανού είτε ανακόπτονταν από το μπλοκ είτε δεν ήταν ικανές για κάποιο πόντο, με τις Βελγίδες να βγάζουν άμυνα. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, το σκορ διαμορφώθηκε 7-16. Με δύο μπλοκ από την Εμμανουηλίδου, η διαφορά έπεσε στους έξι και στους πέντε με μπλοκ από την Βασιλαντωνάκη (13-18) όταν η ελληνική ομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Με νέο σερί για το Βέλγιο, έγινε το 14-24 και το σετ έκλεισε 14-25 με άσσο της Λέυς.

Όπως τελείωσε το πρώτο σετ, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, δηλαδή με το Βέλγιο να έχει πολύ καλή παρουσία και την Ελλάδα να μην μπορεί να περάσει τις επιθέσεις της. Γρήγορα το σκορ έγινε 0-4 πριν η Μερτέκη πάρει τον πρώτο ελληνικό πόντο. Μείωσε η Χαντάβα (3- 6) αλλά οι διεθνείς μας δεν βρήκαν τρόπο να ανακόψουν το Βέλγιο πάνω στο φιλέ. Σκορ 3-8 στο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Βασιλαντωνάκη με καρφί έριξε τη διαφορά (8-12) αλλά ακολούθησαν τέσσερις διαδοχικοί πόντοι για το Βέλγιο, με την Μπίεμπαουβ στο σέρβις, ο τελευταίος με άσσο. Με εντυπωσιακή άμυνα από την Χαντάβα και καρφί από την Βασιλαντωνάκη έγινε το 11-20, αλλά το Βέλγιο τελείωσε το σετ με σκορ 17-25.

Με την Σπανού να νικάει το τριπλό μπλοκ έγινε το 3-3 στο τρίτο σετ, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, αλλά η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική... Μετά το 6-6, η εθνική μας ομάδα δέχθηκε σερί 0-11, με την Λέυς στο σέρβις (τρεις άσσοι)και έτσι το σκορ ξέφυγε… 6-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ! Πατώντας τη γραμμή των τριών μέτρων η Βαν Χέκε, έδωσε στην Ελλάδα πόντο για το 7-17. Ανάλογη η συνέχεια για τις Βελγίδες, που κέρδισαν το σετ –και το ματς- με 25-12.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 17-25, 12-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Ορφανός): Νομικού 1 (1/4 επ.), Κουντουρά 1 (μπλοκ), Λαμπρούση 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Καλανταρίδου 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ. - 22% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Κακουράτου (λ, 43% υπ. - 0% άριστες), Σπανού 2 (2/8 επ.), Καραφουλίδου, Μερτέκη 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 2 (2/6 επ., 27% υπ. - 18% άριστες), Γιώτα 1 (μπλοκ).

ΒΕΛΓΙΟ (Βαντε Μπρόεκ): Χέρμποτς 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 0% άριστες), Χέιρμαν 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Λέις 13 (6/14 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες), Γκρόμπελνα 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέμενς 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντε Ταντ (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Μπιεμπό 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βαν Χέκε 7 (7/17 επ.).