Ήρθε η νίκη για την Εθνική Παγκορασίδων

Η Εθνική Παγκορασίδων νίκησε με 3-1 την Φινλανδία για την 4η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 που διεξάγεται στην Σόφια και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

H Eθνική μας μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-7. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 18-25. Στο δεύτερο σετ αν και προηγήθηκε με 6-10, η Φινλανδία ισοφάρισε σε 10-10 και λίγο αργότερα προηγηγήθηκε με 12-11. Το σκορ συνεχώς ανέβαινε και οι Φινλανδέζες ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-16.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι να προηγηθεί η Εθνική μας με 7-8 για πρώτη φορά. Το 10-14 της Ελλάδας έγινε 19-17 για την Φινλανδία αλλά ένα σερί του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έκανε το 19-23. Το σετ τελείωσε με 21-25.

Στο τέταρτο σετ η γαλανόλευκη αν και έδειχνε ότι θα φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του, δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη. Η ομάδα του Κώστα Γκούντα έχασε 5 ματς μπολ (20-24, 24-25) αλλά στο τέλος κατάφερε να κάνει το 25-27 και παράλληλα να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16.

Γκούντας:«Συγχαρητήρια στα κορίτσια, το ίδιο δυνατά και με Ιταλία»

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Γκούντας δήλωσε: «Πήραμε την πρώτη μας νίκη σε αυτή τη σημαντική διοργάνωση. Συγχαρητήρια στα κορίτσια και σε όλους τους συντελεστές της νίκης. Στόχος μας ήταν η επόμενη φάση, αύριο παίζουμε και με την πιθανή πρωταθλήτρια ομάδα της διοργάνωσης. Εμείς θέλουμε να παίξουμε καλά, όπως έχουμε παρουσιαστεί σε όλα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής, σίγουρα ένας καλός αντίπαλος βοηθάει και στο τέλος αν καταφέρουμε το κάτι παραπάνω θα είναι ακόμα καλύτερα».

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 21-25, 25-27)

Φινλανδία (Κόσονεν): Τερνάβα 11 (4/17 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Πόρθεν, Μούστονεν 23 (17/42 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 12% άριστες), Κιούσελα 18 (17/44 επ., 1 άσος, 50% υπ. - 21% άριστες), Χάπανεν 7 (5/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κούκονεν 2 (1 άσος, 1 μπλοκ) / Λοστάρινεν (λ, 52% υπ. - 52% άριστες), Σεριάνα (λ), Χόρκο 2 (2 άσοι), Λέχτο 1 (1/1 επ.)

Ελλάδα (Γκούντας): Αντύπα 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Χατζηγρηγορίου 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Κυπαρίσση 14 (12/34 επ., 2 μπλοκ), Απλαδά 13 (5/8 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Αρμουτσή 6 (4/8 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου Β. 14 (12/38 επ., 2 άσοι, 29% υπ. - 12% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 44% υπ. - 20% άριστες), Γκιούρδα, Παπαδοπούλου Π. 2 (2/12 επ.), Βενέτη.