Καλύτερη εμφάνιση αλλά ήττα για την Εθνική

Η Εθνική παγκορασίδων πιο απελευθερωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα, κοίταξε τα μάτια την ισχυρή Ολλανδία αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας του Α’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Σόφια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από την Ολλανδία, κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει σε 2-1 σετ ανεβάζοντας ρυθμό, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και πιέζοντας την αντίπαλη υποδοχή.

Στο τέταρτο σετ, η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εξίσου δυνατά (6-8, 15-16) και παρόλο ότι βρέθηκε δυο φορές στο φινάλε του σετ πίσω στο σκορ (21-18, 23-21) κατάφερε μεν να ισοφαρίσει χωρίς να ολοκληρώσει την προσπάθειά της για να στείλει σε τάι μπρέικ την αναμέτρηση.

Την Κυριακή (23/7) η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Βουλγαρία στις 17.30.

Γκούντας: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί»

«Σήμερα ήμασταν ανταγωνιστικοί και κοιτάξαμε στα μάτια την Ολλανδία. Χάσαμε στη φάση, την ευκαιρία να στείλουμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Ωστόσο, παίξαμε πολύ καλά, φάνηκε ότι αποβάλαμε το άγχος της πρεμιέρας που δυστυχώς είχαμε κόντρα στο ματς με τη Δανία. Από εκεί και πέρα, κρατάμε το πόσο ανταγωνιστικά σταθήκαμε και συνεχίζουμε αφού δεν πρέπει να ξεχνάμε τι υποδομή και τι οργάνωση έχει η Ολλανδία στο γυναικείο βόλεϊ. Αύριο κόντρα στη διοργανώτρια Βουλγαρία θέλουμε να παρουσιαστούμε εξίσου ανταγωνιστικά, και να μπορέσουμε να κρατηθούμε σε κάθε σετ κοντά στο σκορ, προκειμένου να καταφέρουμε το κάτι παραπάνω. Όπως και να έχει η παρουσία μας εδώ στο πρώτο πανευρωπαϊκό είναι πολύ σημαντική και τα κορίτσια αποκομίζουν μέσα από τέτοια παιχνίδια σημαντικές εμπειρίες».

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 23-25, 25-23)

Ολλανδία (Μπέουλ): Λάνκχορστ 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Βος 10 (9/19 επ., 1 άσος, 45% υπ. - 36% άριστες), Κούπερς 17 (13/27 επ., 4 άσοι. 54% υπ. - 31% άριστες), Ζιλ 15 (15/26 επ.), Τερ Μπρουγκ 10 (5/10 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ντε Χαν 16 (9/11 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ) / Μπρόκινγκ (λ, 48% υπ. - 35% άριστες), Λούκλεμα, Βαν Ντε Σλουτς 2 (2/5 επ.), Κνολέμα 4 4/9 επ., 46% υπ. - 46% άριστες)/

Ελλάδα (Γκούντας): Αντύπα 12 (10/26 επ., 2 άσοι, 64% υπ. - 45% άριστες), Παπαδοπούλου Π. 3 (3/8 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Βενέτη 2 (1/2 επ., 1 άσος), Κυπαρίσση 2 (1/14 επ., 1 μπλοκ), Απλαδά 6 (2/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αρμουτσή 3 (1 άσος, 2 μπλοκ) / Πετρινόλη (λ, 34% υπ. - 16% άριστες), Γκιούρδα 3 (3/9 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Χατζηγρηγορίου 8 (1/1 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου Β. 4 (4/8 επ.), Μπαλογιάννη 9 (4/11 επ., 5 άσοι)