Με το αριστερό η Εθνική Ανδρών στο Ταλίν

Με ήττα (0-3) από τη Βενεζουέλα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της Εθνική Ανδρών στο Ταλίν, στο δεύτερο τουρνουά του World League.

Εσθονία, Ταλίν – Αποστολή ΠΣΑΤ Παναγιώτης Κουμάνταρος

Εξαιρουμένου του δεύτερου σετ, το οποίο δεν κατάκτησε εξαιτίας λανθασμένης υπόδειξης του Καναδού πρώτου διαιτητή, η ελληνική ομάδα ήταν κακή στον υπόλοιπο αγώνα, δεν είχε καλό σερβίς, ούτε μπλοκ, έκανε λάθη στην επίθεση και κάπως έτσι έχασε το τέταρτο κατά σειρά παιχνίδι της στη διοργάνωση.

Η Εθνική προηγήθηκε 3-0 στο ξεκίνημα, αλλά τα πολλά λάθη έφεραν προσπέρασμα των Λατίνων με 5-4. Οι πόντοι του Κουμεντάκη σε μπλοκ κι επίθεση κρατούσαν τη «γαλανόλευκη» κοντά στο σκορ, όμως μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι Βενεζουελάνοι ξέφυγαν με 4 πόντους (11-7) και συντήρησαν τη διαφορά μάλλον εύκολα, αφού οι διεθνείς δεν μπορούσαν να τους πιέσουν με το σερβίς τους κι έτσι το σετ έκλεισε στο 25-20.

Στο 7-8 του 2ου σετ τα σερβίς του Στιβαχτή έκαναν καλή δουλειά, η Ελλάδα προσπέρασε 10-8 με σερί 3-0 αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το momentum, επιτρέποντας με τα λάθη της στη Βενεζουέλα να απαντήσει με δικό της 6-0 (14-10). Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη η Εθνική πέρασε με 21-20, έχοντας εν τω μεταξύ βελτιώσει την απόδοσή της κι έφτασε σε set ball (24-23) με μπλοκ άουτ του Ανδρεάδη. Στο σημείο εκείνο ο Καναδός διαιτητής χρέωσε με (ανύπαρκτο) φιλέ τον Κοκκινάκη, σε επίθεση του διεθνή ακραίου που ήταν μέσα, κι έτσι αντί για το 25-23 και το 1-1 το σετ χάθηκε με 29-27.

Ίδια… γεύση και στη συνέχεια, αφού χωρίς απειλή από τη θέση «1» η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να προβληματίσει τους παίκτες του Ρόναλντ Σάρτι και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Μετά τα μισά του 3ου σετ το σκορ ξέφυγε (18-10) από τον έλεγχο της Εθνικής και η Βενεζουέλα έφτασε με άνεση στο 3-0.

Τα σετ: 25-20, 29-27, 25-16
Βενεζουέλα (Σάρτι) Γκονζάλεζ 9 (9/16 επ., 52% υπ. – 17% άριστες), Ροντρίγκεζ 15 (14/26 επ., 1 άσο), Βαλένσια 11 (8/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καράσκο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Φαϊόλα 10 (8/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κουϊγιάντα 6 (6/9 επ.), Μάτα –λ (52% υπ. – 17% άριστες) / Μπρισένο, Βέρντι 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Άριας, Βελάσκεζ.
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Στιβαχτής, Τακουρίδης 3 (0/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/28 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 20% άριστες), Ανδρεάδης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Κοκκινάκης 8 (8/19 επ., 1 άσοι, 53% υπ. – 37% άριστες), Γκαράς –λ (68% υπ. – 42% άριστες) / Τσέλιος 2 (2/6 επ.), Κασαμπαλής, Σωτηρίου 9 (9/17 επ.).