Νικηφόρο το δεύτερο φιλικό της Εθνικής Ανδρών

Η Εθνική ομάδα επικράτησε με 3-2 της Τυνησίας στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Κώστας Αρσενιάδης ξεκίνησε το ματς με τρεις αλλαγές (συγκριτικά με το πρώτο φιλικό) έχοντας στο αρχικό σχήμα τους Στιβαχτή, Φράγκο, Γκαρά με τα δύο πρώτα σετ να κυλούν στο ίδιο μοτίβο με την Εθνική να εντυπωσιάζει στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ είχαμε 67%, στο β’ 60% με τους Τυνήσιους να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να βρουν λύσεις για να σταματήσουν Τζούριτς, Φράγκο και Κουμεντάκη. Και στα δύο σετ μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) με πίεση στο σερβίς κι αποτελεσματική κόντρα επίθεση ξεφεύγαμε στο σκορ (18-14 και 21-17 στο α’, 18-14 και 21-15 στο β’) με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό να αποσύρει μετά το β’ σετ τον Τζούριτς ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Ζουπάνι.

Η άνοδος των Τυνήσιων που άρχισαν να πιέζουν πλέον πολύ περισσότερο στο σερβίς, άλλαξε την εικόνα του αγώνα που ήταν μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 18-18, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν 18-20 και να παίρνουν το σετ με 22-25, ενώ στο δ’ σετ εκμεταλλευόμενοι τα δικά μας λάθη στην υποδοχή ξέφυγαν γρήγορα με 3-8, 12-16 και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Κοκκινάκης πήρε τη θέση του Κουμεντάκη, η Εθνική ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 και χωρίς να απειληθεί έφτασε τελικά στη νίκη.

«Σήμερα ήταν η πρώτη φορά από τότε που ξεκινήσαμε που είδαμε την ομάδα να αγωνίζεται πλήρης. Η αλήθεια είναι ότι στα δύο πρώτα σετ παίξαμε εξαιρετικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στα υπόλοιπα δεν ήμασταν καλοί», είπε αρχικά ο Κώστας Αρσενιάδης και συνέχισε:

«Σ’ αυτή την ομάδα είναι σημαντικοί όλοι οι παίκτες, ιδιαίτερα από τη στιγμή που έχουμε μπροστά μας πέντε παιχνίδια σε έξι μέρες και δεν ξέρουμε τι θα συναντήσουμε. Εγώ χαίρομαι από τη διάθεση που δείχνουν όλα τα παιδιά. Το ότι παίξαμε δύο σετ εκπληκτικά δεν λέει κάτι, αλλά αντιθέτως είναι πολύ σημαντικό το ότι ήμασταν αλλαγμένοι σε σχέση με χθες. Παρόλο που αυτό που ζητάμε από τα παιδιά είναι πολύ δύσκολο, ανταποκρίνονται και προσπαθούν κάθε μέρα να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ακόμη και χθες δεν παίξαμε άσχημα, αλλά κάναμε κάποια λάθη που οφείλονταν κυρίως στην έλλειψη ρυθμού».

Τα σετ: 25-20, 25-18, 22-25, 17-25, 15-9
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Τζούριτς 18 (16/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ.), Ανδρεάδης 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (10/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 27% άριστες), Φράγκος 17 (16/32 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 26% άριστες), Πανταλέων 7 (4/7 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκαράς –λ (57% υπ. – 30% άριστες) / Κοκκινάκης 2 (2/3 επ., 83% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνης 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/2 επ.).
Τυνησία (Τζιακόμπε) Μπεν Χοτμάν 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 35% άριστες), Καραμοσλί 9 (9/28 επ., 59% υπ. – 39% άριστες), Μιλαντί 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Μπεν Χασίν 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κααμπί 7 (7/17 επ.), Μπεν Σλιμάνε 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αγκρεμπί –λ (43% υπ. – 22% άριστες) /
Χμισί 11 (5/8 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μπεν Ταρά 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Ναγκά 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Μπεν Σείχ, Μπεν Γιουσέφ.